Svarbu atkreipti dėmesį į apribojimus, vykdant veiklą su verslo liudijimu

Pranešimas spaudai

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI), siekdama užtikrinti sklandų bendradarbiavimą su mokesčių mokėtojais bei išvengti nesusipratimų ateityje, atkreipia smulkiųjų verslininkų dėmesį į apribojimus vykdant veiklą su verslo liudijimu. Mokesčių administratorius sulaukia nemažai gyventojų klausimų dėl prekybos, turto nuomos pajamų ar pajamų iš juridinių asmenų, vykdant veiklą įsigijus verslo liudijimą, apmokestinimo.

Kauno AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Judita Stankienė atkreipia dėmesį, jog prekybine veikla įsigijus verslo liudijimą besiverčiantys gyventojai turėtų nepamiršti, kad prekybos verslo liudijimas nesuteikia teisės parduoti prekių ksitam prekybine veikla užsiimančiam gyventojui – nesvarbu, ar jis veiklą vykdo su verslo liudijimu, ar pagal individualios veiklos pažymą. „Prekybos verslo liudijimas skirtas parduoti prekes tik gyventojams – galutiniams vartotojams“, – sako J. Stankienė.

Kita grupė gyventojų, kurie dažnai „pasiklysta“ savo mokestinėse prievolėse yra tie, kurie nuomoja patalpas, žemę ar kitą turtą. Pažymėtina, jog gyventojas, įsigijęs verslo liudijimą „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma“ trumpalaikei ir ilgalaikei nuomai gali nuomoti tik gyvenamosios paskirties patalpas ir tik gyventojams. Tokie gyventojai turėtų nepamiršti deklaruoti iš nuomos gautų pajamų iki kitų metų gegužės 1 dienos. J. Stankienė atkreipia dėmesį, jog neįsigijus verslo liudijimo gyventojo gautos pajamos iš nekilnojamojo turto nuomos yra apmokestinamos taikant 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifą. Kai nekilnojamojo turto nuomos pajamos gaunamos iš gyventojų, pajamų mokestį be verslo liudijimo nuomos veiklą vykdęs gyventojas pats privalo apskaičiuoti, deklaruoti ir sumokėti į biudžetą pasibaigus metams, kuriais pajamos gautos, iki kitų metų gegužės 1 d. pateikdamas metinę pajamų deklaraciją. J.Stankienė taip pat primena, jog kai nekilnojamojo turto nuomos pajamos gaunamos iš Lietuvoje registruotų juridinių asmenų(įmonių), pajamų mokestį išskaičiuoti, deklaruoti ir sumokėti į biudžetą privalo tokias išmokas išmokėjęs asmuo.

Savos gamybos prekes ar paslaugas su verslo liudijimu pardavinėjantys smulkieji verslininkai taip pat ne visuomet atkreipia dėmesį į apribojimus dėl sandorių su juridiniais asmenimis.

„Išduotas gamybos ir paslaugų verslo liudijimas suteikia teisę parduoti savo gamybos prekes ir teikti paslaugas juridiniams asmenims tik tais atvejais, kai yra parduodamos savo gamybos prekės ar teikiamos paslaugos (išskyrus gyvenamosios paskirties patalpų nuomą) juridiniams asmenims ir už jas gautos pajamos iš juridinių asmenų yra ne didesnės kaip 15 500 litų per mokestinį laikotarpį ir kai to juridinio asmens vykdoma veikla nėra tapati gyventojo vykdomai veiklai. Vadinasi, nei savo gamybos prekės nei paslaugos negali būti teikiamos ta pačia veikla užsiimančiai įmonei ar kitam juridiniam asmeniui“, – teigia J. Stankienė. Ji kartu pažymi, jog viršijus 15 500 litų sumą, visos iš juridinių asmenų gautos pajamos apmokestinamos kaip pajamos iš įregistruotos individualios veiklos su pažyma, t. y. taikant 5 proc., o laisvųjų profesijų veikloms – 15 proc. pajamų mokesčio tarifą, ir leidžiant atimti su tomis pajamomis susijusias faktiškai patirtas išlaidas, patvirtintas juridinę galią turinčiais dokumentais arba 30 proc. išlaidų – be juridinę galią patvirtinančių dokumentų.

Atkreipiame dėmesį, kad verslo liudijimus įsigiję gyventojai gali vykdyti veiklą tik tuo atveju, jei neprivalo registruotis ir nėra įregistruoti pridėtinės vertės mokesčio mokėtojais, o nuomos atveju, jei pajamos iš nuomos per mokestinį laikotarpį neviršija 155 000 litų nustatytos ribos.

zp8497586rq

Taip pat skaitykite