Abu Nemuno krantus jungė bendra LDK Trakų vaivadijos Kauno pavieto istorija. XIX amžiuje ir XX amžiaus pradžioje Nemunas skyrė ir tuo pačiu bendra kova už tautos laisvę, prieš carizmą, bendrais ekonominiais interesais vienijo dviejų gubernijų – Suvalkų (dar anksčiau – Augustavo) ir Vilniaus žmones.
Iki Pirmojo pasaulinio karo Prienuose, kairiajame Nemuno krante veikė didelė muitinė, kontroliavusi gausią prekybą arkliais. Buvo keliamasi keltu ant ilgo lyno pritvirtintu Nemune. 1914 m. pabaigoje rusai pastatė pirmąjį medinį tiltą. 1915 m., rusų pajėgoms patyrus pralaimėjimą Rytprūsiuose, kaizerinės armijos daliniai puolė plačiu frontu. Tų pačių metų rugpjūčio 8 d. jie užėmė Kauno tvirtovę, o rugpjūčio 15 dieną – ir Prienus. Rusai, bijodami artėjančios kaizerinės kariuomenės puolimo, rugpjūčio 15 dieną susprogdino tiltą Kaniūkuose, o 19 dieną – ir Prienuose. Kolekcionieriaus Almanto Miliausko nuotraukose, kažkada priklausiusiose vokiečių karininkams, matome ne tik sugriautą tiltą Prienuose, bet ir pačių vokiečių pastatytą laikiną persikėlimo įrenginį.
Vytautas Kuzmickas,
istorikas, Birštono muziejaus vyr. fondų saugotojas
Birštono muziejaus istoriko Vytauto Kuzmicko ir kolekcionieriaus Almanto Miliausko bendras projektas „Veidai ir įvykiai, praeitis ir dabartis“. Sieksime nuotraukų, istorinių dokumentų paieška, jų moksline analize sugrąžinti iš praeities garbias istorines asmenybes, nutylėtus istorinius įvykius, ugdysime istorinę sąmonę ir demokratinį požiūrį į dabarties dalykus. Istorija – tai ir mokymasis iš praeities, istorija – tai ir istorinių palyginimų teismas tiems, kurie bet kokiame lygmenyje trukdo visuomenei žengti į priekį.