Nuotraukos autorius Aurelijus Banelis
Trejus veiklos metus paminėjęs „Sengirės fondas“ vasario 16-ąją šventė su išsaugotu 27,5 ha dydžio sklypu gamtai ir kultūrai itin svarbiame Raigardo slėnyje šalia Druskininkų. Tai didžiausias vientisas iki šiol išsaugotas miško plotas, prie kurio išpirkimo prisidėjo fondą parėmusieji per visus 2022 metus, taip pat – jau šiemet aktyviai atsiliepę į kvietimą prisidėti.
Vasario 20 d., 2023. Nevyriausybinė organizacija „Sengirės fondas“ Lietuvos valstybės atkūrimo dieną pasitiko su dovana ateities kartoms – didžiausiu iki šiol išpirktu išsaugojimui vientisu miško plotu. 27,5 ha miško sklypas yra kultūrai ir gamtai ypatingoje vietoje – šalia Druskininkų esančiame Raigardo kraštovaizdžio draustinyje.
Legendomis apipintą Raigardo slėnį iš visų pusių supa pušynai, centre ošia Beržalapio miškas, gausu Nemuno senvagių ir upelių. Ornitologas Marius Karlonas vien šio slėnio teritorijoje yra užregistravęs apie 120 perinčių paukščių rūšių, o iš viso yra aptikęs per 160 skirtingų sparnuočių.
Fondo išpirktame Švendubrės miškų sklype auga biologiškai itin vertingi miškai: 161 metų eglynas bei 150 metų pušynas, o vidury sklypo tekantį upelį juosia brandūs juodalksniai. Fondo mokslininkų teigimu, leidus miškui ir toliau natūraliai vystytis, jame tik daugės grybų, kerpių, bestuburių rūšių, susijusių su gyvastinga (negyva) mediena. Kadangi tai didelis vientisas sklypas, toks miškas geriau palaikys ekologinių sąlygų stabilumą, svarbų rūšių išlikimui.
„Sengirės fondas“ šiuo metu jau saugo virš 84 ha miškų.
Sklypo išsaugojimui susitelkė visa bendruomenė
Miško sklypui išsaugoti reikšmingai prisidėjo visa fondo bendruomenė – daugiau nei 1230 aplinkosaugai neabejingų žmonių ir virš 30 verslo organizacijų. Itin svarbus gyventojų, 2022 m. skyrusių savo pajamų mokesčio dalį, prisidėjimas, taip pat nuolat remiančiųjų fondą parama, verslo atstovų dosnumas ir aktyvūs piliečiai, atsiliepę į kvietimą išsaugoti šią unikalią vietą.
Šio miško išsaugojimas, pasitinkant valstybės atkūrimo dieną, itin simboliškas, nes įrodo, kad būtent susitelkimo dėka, net sudėtingu metu, galima padaryti didelį pokytį.
II grupės miškų apsaugos situacija vis dar kebli
Nors miškas priklauso saugomai teritorijai – Raigardo kraštovaizdžio draustiniui ir yra II miškų grupės, fondui teko imtis iniciatyvos, norint išsaugoti šios vietos natūralias ekosistemas bei biologinę įvairovę nuo neigiamos žmogaus veiklos.
Anot fondo bendraįkūrėjo režisieriaus Mindaugo Survilos, šiuo metu Lietuvoje nuo kirtimų pilnai apsaugoti tik I grupės rezervatiniai miškai – iš viso apie 1,2 proc. visų šalies miškų. Tuo tarpu II grupės miškuose leidžiami riboti atrankiniai kirtimai: per pirmą kartą galima iškirsti apie 20 proc. medžių, kirtimai gali būti kartojami ne dažniau, nei kas 10 metų.
Tačiau didžiausia problema, kad per šiuos kirtimus yra pašalinami biologinei įvairovei patys svarbiausi medžiai – seniausi, brandžiausi. Kitaip tariant, II grupės miškai yra periodiškai nuskurdinami ir neleidžiama sengirių gyventojams išlikti ar sugrįžti.
„Fondo išpirktuose miškuose, kuriuose nevykdomi jokie kirtimai, susiformuoja natūralios ekosistemos, kritiškai svarbios daugeliui gyvybės rūšių, todėl bendruomenės susitelkimas ir miškų išpirkimas šiuo atveju itin svarbūs, – pridėjo M. Survila. – Labai džiaugiuosi, kad visos komandos, bendruomenės narių, rėmėjų dėka pavyko išpirkti bei palikti ateities kartoms ir šį sklypą.“