Kiekviena tauta gyva tol, kol ji atsimena ir vertina savo istoriją. Nuvilnijus tūkstantiniams Sąjūdžio mitingams, įvykus Baltijos kelio stebuklui, 1990 metų kovo 11-ąją Aukščiausioji Taryba atkūrė Lietuvos Nepriklausomybę. O lygiai prieš 32 metus, 1991 metų sausio 13-ąją, daugybės Lietuvos žmonių pastangomis ir žuvusiųjų aukos kaina buvo apginta – Lietuvos nepriklausoma valstybė. Vilniuje, prie televizijos bokšto ir Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos pastato, nuo sovietų kariuomenės rankų žuvo 14 drąsių, daugiausia jaunų laisvės gynėjų, apie 700 žmonių buvo sužeista.
Lenkiame galvas žuvusiems ir mintimis sugrįžtame į mūsų tautos pakilimą ir išsilaisvinimą, į 1991 metų sausio įvykius.
Didžiuojuosi ir dėkoju likimui, kad ir aš turėjau galimybę sausio pirmosiomis dienomis ir Sausio 13-osios naktį būti prie Parlamento, būti kartu su tūkstančiais jaunų ir pagyvenusių žmonių iš visos Lietuvos, kurie budėjo naktį ir dieną. Jeigu prieš Sausio 13-ąją prie Parlamento vyravo pakili nuotaiką, žmonės su vėliavomis, dainavo, vaišinomės arbata, susitikinėjome ir kalbėjomės su pažįstamais žmonėmis iš kitų rajonų ir paryčiais grįždavome į namus. Tai Sausio 13-osios naktį pakviesti iš Birštono autobusais išvažiavome jau kitokios nuotaikos, visi susikaupę, nes sekėme įvykius Vilniuje, jau žinojome apie žūtis prie Vilniaus televizijos bokšto. Atvykus prie parlamento matėme, kad jau buvo statomos barikados, iš artimiausių vietų nešamos armatūros lakštai, žmonės meldėsi , Laisvės gynėjų dvasią kėlė kunigas Robertas Grigas, į Parlamento gynėjus kreipėsi Aukščiausios Tarybos pirmininkas Vytautas Landsbergis. Tūkstančių Lietuvos žmonių dėka, kurie budėjo prie Parlamento, saugojo objektus visoje Lietuvoje, buvo apginta Lietuvos laisvė.
Sausio 13-osios naktis prie Parlamento, vėliau naktys Juragiuose budint prie laužų, o prieš tai Sąjūdžio mitingai, Baltijos kelias ir mūsų birštoniečių įstrigimas Vievyje, kur stovėjome susikibę rankomis, išlieka visam gyvenimui.
Minint skausmingus ir tragiškus sausio 13-osios įvykius, kviečiame prisiminti, kodėl esame laisvi ir prisijungti prie Laisvės gynėjų dienos paminėjimo.
Šių metų sausio 12 dieną, 12 val. Birštono muziejuje organizuojamas Laisvės gynėjų dienos paminėjimas, kuriame dalyvaus Sausio 13-ąją žuvusio kauniečio Tito Masiulio mama, ponia Vitalija. Susipažinsime su Tito pomėgiais, nuotraukomis, jo kelionėmis. Titas Masiulis žuvo 29-rių. vienintelis kaunietis, tarnavo laivyne, Sąjūdininkas, atsisakė sovietinės pilietybės, liko trys seserys. „Gulėjo karste gražus kaip karalaitis…“ – motinos žodžiai. Kviečiame Birštono gimnazijos moksleivius, kviečiame Sausio 13-osios įvykių dalyvius pasidalinti savo prisiminimais.
Reiškiame pagarbą ir dėkingumą kovojusiems už Lietuvos – visų mūsų, laisvę ir nepriklausomybę. Neužmirštame ne tik jų aukos, neužmirštame ir savo įsipareigojimo ginti laisvę. Rusijos agresija ir karas Ukrainoje dar kartą primena, kiek trapi šiais laikais yra mūsų visų laisvė. Branginkime laisvę.
Vytautas Šeškevičius
Kandidatas rinkimuose į Birštono savivaldybės Tarybą nuo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionys demokratai