Vilija Čiapaitė
Birštono viešojoje bibliotekoje atidaryta lietuvių kilmės JAV neurologo bei menininko Audriaus V. Plioplio kilnojamoji paroda „Atminties gijos“. Joje eksponuojami kūriniai iš serijų „Atmintis“, „Sibilės“, „Sibiro sielos“.
Tai reprodukcijos kūrinių pažintinė paroda. Kodėl reprodukcijos? Nes originalių kūrinių didelis formatas ir jie nelabai tilptų viešosiose erdvėse. Tačiau tarp neuronus vaizduojančio voratinklio galima pajusti gilią ir prasmingą mediko, menininko sielos ir vidinio pasaulio kryptį, vedančią mus suvokimo link.
Ypatingu braižu menininkas sugeba ne tik stebinti, bet kartu padeda susivokti, kad mes esame žmonės, turintys savitą neuronų voratinklį, kurį jis sudėlioja taip, kad mus suintriguotų, sujungtų. Menininkas, neurologas-neuromokslininkas Audrius Plioplys sugeba mus nustebinti plastine raiška, kuri mus nukelia į apžvalgą praeities, emocinių išgyvenimų kelią. Eilutės iš Sibire buvusių artimųjų laiškų, jų išplaukę fotografijos atspindi spalvų palete, kur kiekvienas gali įžvelgti savo emocinę būseną.
Beje, autorius kūrybinius bandymus pradėjęs nuo tapybos daug fotografavo, kūrė instaliacijas. Taigi A. Plioplys tapybą iškeitė į skaitmeninės spaudos technologijas ir kt. Savo kūriniuose susieja sąvokas, suderindamas spalvas bei grafinius elementus.
Apie autorių
A. Plioplys gimė ir užaugo Kanadoje, Toronte, vėliau persikėlė į JAV. Jo tėvas buvo kilęs iš Plioplių kaimo Kazlų Rūdoje, motina – iš Plungės. Baigęs medicinos studijas Čikagoje, Audrius dirbo ligoninėse, specializavosi vaikų neurologijoje. Beje, jis studijavo dailę ir po pirmosios parodos nusprendė atsidėti kūrybinei veiklai. Kiek vėliau suprato, kad šias dvi sritis – meną ir mediciną – galima suderinti ir jau daugiau nei 40 metų kūryboje sėkmingai taiko neurologijos žinias. Kūrėjas savo idėjas atskleidžia konceptualiojo meno priemonėmis, naudodamas įvairią techniką: instaliacijas, tapybą, fotografiją, encefalogramas, tekstinius elementus. Pasitelkęs neuronų ir kitų neurobiologinių elementų vaizdinius, metaforiškai perteikia atminties, žmogaus sąmonės bei mąstymo procesus.
Taigi ši paroda iš Birštono keliaus į nuolatinę vietą, Vilnių, Lietuvos medicinos biblioteką.