7 žingsniai padės pasirengti sklandžiai atlikti mokėjimus nuo 2016 m. įsigaliojus SEPA reikalavimams

Nuo 2016 m. Lietuvoje pradėjus galioti bendros mokėjimų eurais erdvės (SEPA) reikalavimams, šalies įmonės ir viešasis sektorius turės naudoti vienodus visoje SEPA erdvėje kredito pervedimų formatus bei taisykles. Lietuvos bankas su SEPA projekte dalyvaujančiais komerciniais bankais siūlo 7 žingsnius, kaip įmonėms ir viešajam sektoriui sėkmingai pasirengti vykdyti kredito pervedimus pagal SEPA reikalavimus.

„Liko tik 300 dienų iki reikšmingų mokėjimų pokyčių Lietuvoje. Keisis įmonių naudojamos mokėjimų pranešimų techninės sąsajos su bankais ir kitais mokėjimo paslaugų teikėjais, mokėjimų formose nurodomi informacijos laukai, lėšų įskaitymo apdorojimas, todėl įmonėms ir įstaigoms labai svarbu pokyčiams laiku ir tinkamai pasirengti. Tam skirtos 7 žingsnių rekomendacijos“, – sakė Marius Jurgilas, Lietuvos banko valdybos narys, Lietuvos SEPA koordinavimo komiteto pirmininkas.

1 ŽINGSNIS. Įvertinkite, ar Jums reikia imtis aktyvių veiksmų. Kredito pervedimus atliekantiems ūkio subjektams jau dabar imtis aktyvių pasirengimo SEPA reikalavimams veiksmų reikia dviem atvejais.

Pirmas atvejis: jei įmonės (įstaigos) naudojama apskaitos programa yra technine sąsaja susijusi su internetinės bankininkystės sistema.

Antras atvejis: įmonė (įstaiga) nustato reikalavimą mokėtojams (gavėjams), kur turi būti atidarytos jų mokėjimo sąskaitos, pavyzdžiui, darbuotojo atlyginimą įmonė gali pervesti tik į Lietuvoje atidarytą darbuotojo sąskaitą. SEPA reglamentas draudžia riboti mokėtojo (gavėjo) teisę naudoti mokėjimo sąskaitą bet kurioje Europos Sąjungos valstybėje narėje.

2 ŽINGSNIS. Nustatykite reikiamus apskaitos sistemų pokyčius. Mokėjimams naudojami LITAS-ESIS pranešimai turės būti pakeisti ir atitikti ISO 20022 formato reikalavimus. Dėl informacijos laukų skirtumų pasikeis lėšų įskaitymo apdorojimas.

3 ŽINGSNIS. Sudarykite veiksmų planą. Jame siūloma numatyti būsimų pokyčių biudžetą ir suplanuoti laiką pokyčiams įdiegti. Kitų šalių patirtis rodo, kad pokyčiams dėl SEPA reikalavimų įgyvendinti įmonei (įstaigai) paprastai reikia ne mažiau nei 6 mėnesių.

4 ŽINGSNIS. Kreipkitės į informacinių technologijų specialistus, prižiūrinčius Jūsų apskaitos programas. Šiems specialistams pravers SEPA koordinavimo komiteto parengti techniniai dokumentai, skelbiami SEPA svetainėje.

5 ŽINGSNIS. Kreipkitės į savo mokėjimo paslaugų teikėją dėl apskaitos sistemų pokyčių testavimo ir diegimo terminų. Terminus patartina suderinti.

6 ŽINGSNIS. Informuokite verslo partnerius ir įmonės (įstaigos) darbuotojus, bendraujančius su klientais. Itin svarbu informuoti verslo partnerius ir (arba) klientus, kaip tinkamai užpildyti pasikeitusias mokėjimų formas, pervedant pinigus Jūsų įmonei (įstaigai).

7 ŽINGSNIS. Aktyviai stebėkite įmonėje vykdomą pasiruošimą SEPA. Laiku nepasirengusios įgyvendinti SEPA reikalavimų įmonės (įstaigos) rizikuoja sutrikdyti mokėjimų inicijavimo ir įskaitymo procesus.

Išsamesnę rekomendacijų versiją rasite SEPA svetainėje.

SEPA koordinavimo komitetas rengia ir artimiausiu metu paskelbs rekomendacijas įmonėms, kaip dabartines jų naudojamas tiesioginio debeto paslaugas pakeisti į SEPA reikalavimus atitinkančias paslaugas.

Naujausia informacija apie SEPA projektą skelbiama www.sepa.lt ir mokėjimo paslaugų teikėjų interneto svetainėse.

Lietuvos banko viešųjų ryšių skyrius

Taip pat skaitykite