Žvaigždės, kurios šviečia ir švies ne tik rugpjūtį

IMGP7397Birštono viešoji biblioteka jau ketvirtąjį kartą kvietė  gyventojus ir svečius palydėti vasarą kameriniais poezijos ir muzikos vakarais „Po žvaigždėtu rugpjūčio dangum“, ne tik susitikti, bet ir pasiklausyti žymių Lietuvos kūrėjų, susijusių su garsių žmonių kūryba, prisiminti svarbias literatūrines sukaktis, pamatyti, išgirsti talentingus, profesionalius šalies menininkus, gėrėtis jų pasirodymais.

Vieta, kurią pasirinko organizatoriai, prie sanatorijos „Versmė“ fontano, itin simbolinė – tai tarsi visos žemės gyvasties ištakos, nes vanduo yra gyvybės eleksyras ne tik mums, žmonėms, bet ir kiekvienam augalėliui ir gyvūnėliui.

Štai rugpjūčio 12 dieną vyko pirmasis kamerinis poezijos ir muzikos vakaras, kuriuo buvo prisimintos gegužės 7-ąją minėtos 110-osios spaudos atgavimo metines.

Žiūrovai stebėjo teatrinę programą „Lietuviškas žodis“. Aktorius Petras Venslovas pristatė XIX a. poetų Juliaus Anusavičiaus, Stanislovo Dagilio, Andriaus Vištelio-Višteliausko kūrybą, skaitė niekur neskelbtus Oskaro Milašiaus rankraščius.

Be to, buvo prisiminti ir nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai: mūsų kraštietis Justinas Marcinkevičius bei Sigito Gedos kūryba.

Talentingi atlikėjai, muzikantai, vokalistai Rimantas Vaičekonis, Margarita Sliesoraitytė ir Rūta Vaičekonytė lietuvių liaudies dainomis bei muzika įprasmino svarbiausią renginio akcentą – pagarbą gimtajai kalbai.

„Žmogus ne pagal to meto madą“

Rugpjūčio 20 d. biblioteka žiūrovus  pakvietė į antrąjį renginį, skirtą 300-osioms Kristijono Donelaičio gimimo metinėms, jo kūrybai. Vakaro programoje – poetinė impresija ,,Metų šviesoje“, kurioje dalyvavo aktorė, renginių režisierė Virginija Kochanskytė, dainininkas, bosas, tarptautinių konkursų laureatas Liudas Mikalauskas ir muzikantas, klarnetistas Valdas Andriuškevičius.

Gamta, tarsi suprasdama renginio svarbą, susirinkusius lepino malonia paskutinių vasaros dienų šiluma. Tai buvo nuostabus reginys, kuomet besiremdami K. Donelaičio kūryba ir informacija, surasta archyvuose, skambant klarneto muzikai V. Kochanskytė ir L. Mikalauskas pasistengė mus nukelti į laikotarpį, kuomet gyveno ir kūrė poetas.

Improvizuota laiko kelionė mus džiugino Mažosios Lietuvos ne tik dainomis, šokiais, rūbais, bet ir scenografijos elementais, kurie atskleidė to laikmečio gyvenimo elementus. Kaip sakė aktorė V. Kochanskytė, „Kristijonas Donelaitis buvo žmogus ne pagal to meto madą“.

O renginio pabaigoje dainininko L. Mikalausko uždainuota „Šią naktelę per naktelę“ tarsi burtų lazdele mostelėjus nejučiomis privertė kartu dainuoti visus.

Sekančią, rugpjūčio 21 d. renginių ciklą tęsė poeto ir vertėjo, Poezijos pavasario, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Antano A. Jonyno kūrybos skaitymai. Programoje – poezijos ir muzikos kompozicija pagal rašytojo eiles, kur vaidino talentingasis aktorius Sigitas Jakubauskas, muzikavo klavišininkas Gintaras Dzidolikas, būgnininkas Gintautas Gascevičius ir gitaristas Eligijus Žilinskas.

Tačiau tai ne paskutiniai renginiai, kuriuos remia Lietuvos kultūros Taryba, o organizuoja Birštono biblioteka. Kaip sakoma, visų renginių „vinis“ – rugpjūčio 29 d. vyksiantis paskutinis projekto renginys, kuris bus skiriamas 145-osioms prozininko, publicisto, literatūros istoriko ir kritiko, klasiko Juozo Tumo-Vaižganto gimimo metinėms, jo asmenybei, kūrybai, sąlyčiui su Birštonu. Svarbiausius šviesuolio gyvenimo momentus ir kūrybos fragmentus primins J. Tumo-Vaižganto memorialinio muziejaus vedėjas Alfas Pakėnas, apie Birštono ir rašytojo ryšį papasakos poetė, prozininkė, muziejininkė Aldona Ruseckaitė, muzikuos žinomas bardas, poezijos bei prozos kūrėjas Kazimieras Jakutis, o naujausios knygos apie J. Tumą-Vaižgantą – „Jakštas bara Vaižgantą“, sudarytos renginyje besisvečiuosiančio A. Pakėno, ištraukas skaitys Lietuvos teatro ir kino aktorė, poezijos skaitovė, teatro režisierė, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė Olita Dautartaitė.

Taip pat skaitykite