•  

     

     

     

     

Valė Petkevičienė: „Auga jaunoji karta, ir aš tikiu, kad ir į Birštoną ateis permainos“

Birštono savivaldybės tarybos narė Valė Petkevičienė

Birštono savivaldybės tarybos narė Valė Petkevičienė

Vacys Staknys

Prieš pat Naujuosius metus pavyko pakalbinti Birštono savivaldybės Tarybos narę Valę Petkevičienę, kuri kartu su savo vienminčiais Birštono taryboje yra įkūrusi frakciją „Demokratijos sargyboje“. Būtent apie demokratiją ir jos skirtingą supratimą vyko pokalbis nuotoliniu būdu, nes šis neramus laikas verčia saugotis pačiam ir saugoti kitus.

Trumpas Valės Petkevičienės pristatymas. Tai antroji kadencija, kai jinai išrenkama į Birštono savivaldybės Tarybą. Tiesa, pastarąjį kartą V. Petkevičienė į Tarybos rinkimus po socialdarbiečių, o ne socialdemokratų vėliava.

Primename, jog praeitos Seimo kadencijos pradžioje LSDP skilo ir iš jos išėjusieji sukūrė Lietuvos socialdemokratų darbo partiją. Naujos politinės jėgos skyrius buvo įkurtas ir Birštone, o jo branduoliu tapo dalis buvusių Birštono socialdemokratų, kurie praeitą savivaldos kadenciją drąsiai išsakė savo nuomonę dėl sanatorijos „Versmės“ privatizavimo, nors tai prieštaravo valdančiosios koalicijos ir skyriaus nuomonei. „Versmė“ buvo išsaugota ir šiandien savo veikla džiugina kurortą bei šalį.

Frakcija DEMOKRATIJOS SARGYBOJE

2019 metais vykusiuose rinkimuose savivaldybių tarybas žmonės antrajai kadencijai išrinko Valę Petkevičienę, bet šį kartą jinai dirba opozicijoje. Būtent apie darbo subtilybes, atstovaujant krašto žmonėms Taryboje, ir vyko pokalbis.

V. Petkevičienės teigimu, iš esmės Tarybos nario darbas Taryboje nepriklauso ir negali priklausyti nuo užimamos politinės pozicijos, nes į ją einama tarnauti žmonėms, kurie patikėjo tavo idėjomis ir kad tavo dalyvavimas rinkimuose – ne kas kita, o tik noras tinkamai atstovauti savo kraštiečiams. Nors motyvacija ir galimybė laisvai reikšti savo mintis opozicijoje žymiai didesnės, tikimybė, kad tavo idėjos bus įgyvendintos, menkesnė. Tarybos narės manymu, jinai gali palyginti diskusijų ir sprendimų priėmimo lygio skirtumus, nes dirbo ir valdančiojoje koalicijoje. V. Petkevičienė apgailestauja, jog dauguma buvusių partiečių ir toliau pasikliauja tik vieno lyderio nuomone.

Jos teigimu, nors Birštono valdžia trimituoja, jog savivaldybėje sprendimai priimami pagal demokratinius principus, bet realybėje to nėra.
Frakcija „Demokratijos sargyboje“, po diskusijų su gyventojais, nuolat teikia Tarybai pasiūlymus. Štai, nuo kadencijos pradžios frakcija paruošė keturis sprendimo projektus, pateikė savo pasiūlymus Birštono strateginiam planui iki 2030 m. ir 2021 m. savivaldybės biudžetui. Deja, dar nei vienas iš frakcijos sprendimo projektų Taryboje nebuvo svarstomas. Tiesa, kai kurios pasiūlytos idėjos buvo lyg ir perimtos, o jų svarstymai vyko po  socialdemokratų frakcijos vėliava. Pasak V. Petkevičienės, iš kitos pusės, tegul idėjos pasiekia finišą, ir nesvarbu, kad „grietinėlė“ bus nugriebta kitų.

Tarybos narė iki šiol nesupranta, kodėl nebuvo Birštono garbės piliečiu nominuotas Prezidentas Valdas Adamkus, nors jo dėka Birštonas oficialiai gavo kurorto statusą. Valdančiųjų sprendimas dėl Birštono garbės piliečio vardo suteikimo nuostatų pakeitimo virto tikru farsu, nes 2009 metų redakcija iš esmės nebuvo pakeista, o V. Adamkaus kandidatūros atmetimas parodė politinį valdančiųjų trumparegiškumą.

Viršutinio Birštono gyventoja V. Petkevičienė stebisi, kodėl Birštono savivaldybės strateginiame plane tinkamo dėmesio nesulaukė jos gyvenamoji vieta. Jos manymu, net Birštono vartų projektas turėtų būti realizuotas kitoje vietoje, kad atskirtų patekimo į kurortą srautus. Nebūtina viską koncentruoti žemutiniame Birštone.
Tarybos narė įsitikinusi, kad dabartinė pandemija parodė, jog sunaikintos mažakomplektės kaimo mokyklos galėjo tapti gera alternatyva nuotoliniam mokymui. Norim to, ar nenorim, privalėsime nuo gigantiškų projektų pereiti prie kompaktiškų ir daugiau mąstyti apie žmogų, o ne tik apie verslą švietime.

Dar vienas pastebėjimas. Bendruomenių finansavimas tapo valdžios politiniu įrankiu. Nori gauti daugiau lėšų – būk paklusnus. Pasak Tarybos narės, būtina, kad bendruomeninių projektų finansavimas būtų kitaip motyvuotas. Patys gyventojai turi būti pasikeitimų iniciatoriai. Deja, jų aktyvumas neretai nuvilia.

V. Petkevičienė teigė, jog sunku kalbėti apie strateginius klausimus, kai visiškai nekreipiamas dėmesys į paprastus dalykus. Štai, jau daugiau nei metus neįmanoma prisibelsti, kad Birštone, gatvėje ties E. Marčiulionio parduotuve, būtų įrengta pėsčiųjų perėja. O daug valdžios liaupsių sulaukęs „rublio“ kelio projektas neatlieka savo funkcijos ir yra nesaugus. Bet šis faktas niekam nerūpi, svarbu, kad pločiu pėsčiųjų takas beveik niekuo nenusileidžia pačiam keliui.

Nors kurortas pozicionuojamas kaip karališkasis, sunkiai sprendžiamas klausimas dėl šunų ekskrementų surinkimo ir utilizavimo.

Pasak Tarybos narės, frakcija pateikusi daugiau pasiūlymų, bet kol kas išgirdo eilinį pasakymą, jog jie vertingi. O kas toliau?

V. Petkevičienė pasidžiaugė, jog frakcijos nariai laisvai diskutuoja įvairiais klausimais, įsiklauso į kitų pastabas ir prieina prie bendros nuomonės.

Paklausta, ar jos aplinkoje yra žmonių, kurie galėtų imtis lyderio vaidmens ir mesti pirštinę dabartinei savivaldybės merei kituose savivaldos rinkimuose, atsakė, jog tikrai tokių žmonių yra. Nors gali būti, jog jie dar patys to nežino.

Pokalbio pabaigoje V. Petkevičienė reziumavo išsakytas mintis. Jos požiūriu, Birštono savivaldybės Taryboje privalo įsigalėti toliaregiški sprendimai, kurių tikslai nukreipti į savivaldybės gyventojų gerovę ir subalansuotą kurorto vystymąsi. Būtina išsilaisvinti mintis, nugalėti „bandos“ efektą ir grįžti prie realios demokratijos. Pasak Tarybos narės, auganti jaunoji karta būtinai atneš permainas ir į Birštoną.

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti