Ūkininkai ir rajono valdžia ieškojo sąlyčio taškų

Gelbėkit vaikus

Vasario 5 d. Prienų kultūros ir laisvalaikio centro mažojoje salėje vyko Ūkininkų sąjungos Prienų skyriaus ir VšĮ „Krašto Vitrina“ organizuotas verslo forumas „Kaimas – miestui“. Jame dalyvavo rajono ūkininkai, bendrovės „Išlaužo žuvis“ atstovai, kurie pristatė savo produkciją, rajono savivaldybės Tarybos bei administracijos, Valstybinės maisto ir veterinarijos, Žemės ūkio konsultavimo tarnybų atstovai, Seimo narys Andrius Palionis.

Forumo pirmojoje dalyje po ūkininkų ir bendrovės „Išlaužo žuvis“ produkcijos pristatymo buvo diskutuojama apie galimybę Prienų miesto gyventojams įsigyti rajono ūkininkų pagamintą produkciją. Ūkininkų atstovas Jurgis Pažėra atkreipė dėmesį, jog ūkiuose pagamintą produkciją rajono ūkininkai sėkmingai realizuoja Kauno turgeliuose ir kitose vietovėse, bet, jo manymu, vieną savaitės dieną prekybą galima būtų organizuoti ir Prienuose.

Meras Vytas Bujanauskas pabrėžė, jog Ūkininkų sąjungos rajono skyriaus vadovas jau gerus metus buvo raginamas organizuoti prekybą mūsų ūkininkų gaminama produkcija, todėl labai smagu, jog atsirado pačių ūkininkų iniciatyva.

Forumo dalyviai pritarė Rasos Skučienės siūlymui, jog prekybos vieta turi būti ne miesto pakraštyje. Diskusijos metu buvo išsakyta mintis, jog prekiauti reikėtų Laisvės aikštėje, kuri vieną dieną per savaitę bei švenčių dienomis būtų paversta turgaus aikšte.

Toks siūlymas buvo priimtinas visiems dalyviams, tik savivaldybės administracijos direktorius Algis Marcinkevičius išsakė abejones, ar ši vieta tinkama, nes bus sudėtinga įrengti elektros ir vandens tiekimą bei reikės Tarybos pritarimo prekybai šioje vietoje.

J. Pažėra replikavo, jog prekybai organizuoti nereikia nei elektros, nei vandens, o V. Bujanauskas paragino nežlugdyti geros iniciatyvos. Tokios pat nuomonės buvo ir Seimo narys A. Palionis, teigęs, jog smagu būtų vienoje vietoje nusipirkti daugelio rajono ūkininkų gaminamos produkcijos, nes veikiančiose turgavietėse vietinės produkcijos nelabai rasi.

Visgi buvo konstatuota, jog turgelio Laisvės aikštėje gyvavimo laikas priklausys nuo pirkėjų gausos, bet visi pritarė, jog tokios vietos Prienuose, kurioje galima būtų nusipirkti vietinių ūkininkų gaminamos produkcijos, atsiradimas pribrendo.

Antroje forumo „Kaimas – miestui“ dalyje vyravo skirtingos pozicijos ir buvo išsakyta nemažai pretenzijų savivaldybės vadovams dėl jų neveiklumo ginant vietinių ūkininkų interesus. Tačiau buvo pabrėžta, jog ir ūkininkai dažniausiai savo problemas bando spręsti pavieniui.

Ūkininkų sąjungos Prienų skyriaus pirmininkas Martynas Butkevičius paragino Žemės ūkio skyriaus darbuotojus atsigręžti į ūkininkus ir pradėti dirbti viena kryptimi. Anot M. Butkevičiaus, skyrius nevaldo situacijos ir žemdirbių klausimai rajone dažniausiai sprendžiami chaotiškai, o skyrius turi dirbti ūkininkų labui ir išsiskirti su darbuotojais, kurie neatlieka savo pareigų.

M. Butkevičiaus teigimu, žemės ūkio specialistai seniūnijose turi tapti pagrindiniais ūkininkų pagalbininkais ir atstovauti jų interesams, o ne atvirkščiai. „Negalime spręsti ūkininkų klausimų, eliminavus pačius ūkininkus“, – reziumavo M. Butkevičius.

Ūkininkai priekaištavo savivaldybės vadovams, jog jie nusišalina sprendžiant svarbius klausimus, o tokios pozicijos vaisiai matomi jau dabar. Pasak ūkininkų, jie dažniausiai dirba nuomojamoje žemėje, o nuosavos turi tik po kelias dešimtis hektarų. Esą nors žemės klausimai ne Savivaldybės funkcija, bet rūpintis savo rajono reikalais būtina. Tiesa, reikia pabrėžti, jog ir ūkininkai, ir valdžios atstovai sutiko, kad smulkiems rajono ūkininkams, norint išgyventi, būtina kooperuotis. Šią nuomonę išsakęs rajono Tarybos Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Algimantas Šidlauskas yra įsitikinęs, jog, nežiūrint į nuomonių skirtumus, ūkininkų ir rajono valdžios interesai tokie patys – krašto gerovė.

Forumas praėjo, diskusijos prasidėjo, o aktyvi Ūkininkų sąjungos Prienų skyriaus pozicija parodė, kad, norint pasiekti kuo geresnių rezultatų bet kokioje veikloje, būtina ieškoti kompromisų ir sąlyčio taškų.

Vacys Staknys

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti