Siūlo nesvarstyti darbuotojų padėtį bloginančių Darbo kodekso pataisų

Pranešimas spaudai

Seime įregistravus Darbo kodekso pataisų paketą ir inicijuojant jo svarstymą skubos tvarka, Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS) Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto bei Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkams Rimantui Jonui Dagiui ir Stasiui Šedbarui išsiuntė raštą, kuriame prašoma nepritarti darbuotojų padėtį bloginančioms nuostatoms. Tokiai pozicijai pagrįsti rašte nuosekliai išdėstomi susivienijimo argumentai, kuriuos apibendrinus daroma išvada, jog projekte siūlomomis pataisomis neproporcingai išplečiamos darbdavių teisės ir laisvės, o darbuotojų priešingai – apribojamos.

Štai siūlymas taikyti terminuotas darbo sutartis neterminuoto pobūdžio darbams, NPPSS nuomone,  sudaro prielaidas ne darbo santykiams liberalizuoti, kaip skelbia projekto kūrėjai, o darbuotojų teisėms pažeisti. Pagal terminuotas sutartis dirbantys žmonės labai rizikuoja imdami paskolas, įsigydami būstą ir pan., kadangi suėjus terminuotos darbo sutarties terminui, jie gali būti atleisti be jokių darbines pajamas kompensuojančių bei pragyvenimo šaltinį tam tikrą laiko tarpą užtikrinančių išmokų.

NPPSS, be kita ko, aštriai kritikuoja ir siūlymus sutrumpinti įspėjimo apie atleidimo iš darbo terminus ir drastiškai sumažinti išeitinių kompensacijų dydžius. Susivienijimo nuomone, tai sudarytų sąlygas kilti itin didelėms neigiamoms pasekmėms, tarp jų – nedarbo lygiui augti.

Vyriausybės siūlomas darbo laiko organizavimas, susivienijimo nuomone, taip pat būtų naudingas tik darbdaviams ir ne tik neužtikrintų darbuotojų interesų tinkamai pailsėti, bet ir gauti tinkamą apmokėjimą už atliktą darbą.

Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų suvienijimas, prašydamas Seimo narių nepritarti  darbuotojų padėtį bloginančioms nuostatoms, teigia, jog darbuotojas ir taip yra silpnesnė darbo santykių šalis, o siūlomos Darbo kodekso pataisos verčia jį jaustis dar labiau nesaugiu. „Toks reguliavimas demokratinėje, teisinėje valstybėje, kurioje keliamas visuomenės gerovės idėjos, susivienijimo nuomone, negali būti pripažįstamas adekvačiu“, – teigiama kreipimesi į Seimo narius.

Tuo tarpu NPPSS pirmininkas Vytautas Bakas sako, jog apskritai sunku suprasti Vyriausybės spaudimą libetralizuoti darbo santykius. „Šis klausimas yra visų pirma socialinių partnerių (darbdavių ir darbuotojų) sutarimo reikalas, o tokio sutarimo nėra. Vyriausybės spaudimas priimti darbuotojų sąlygas bloginantį pataisų paketą aiškinant, kad darbo santykių liberalizavimas neva išspręs nedarbo problemas, yra nepagrįstas. Siūlomi pakeitimai samdomus darbuotojus padarytų tik dar labiau pažeidžiamais“, – teigia V. Bakas.

NPPSS siūlo Seimui nepradėti svarstyti siūlomo Darbo kodekso pataisų paketo, o grąžinti jį tobulinti  sudarant sąlygas susitarti verslo ir samdomų darbuotojų atstovams.

Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas, vienija beveik 4 tūkstančius ugniagesių, pasieniečių, policininkų, viešojo saugumo tarnybos pareigūnų.

Taip pat skaitykite