Rymantas Kučinskas: „Kuo mažiau vaistų!”

IMGP33061-666x500Kiekviena sanatorija turi savo išskirtinumą, savo požiūrį į pacientus, žmones. Ligoniai vyksta į sanatorijas sustiprėti po operacijų, traumų, arba tiesiog pagerinti sveikatą. Tai ypač svarbu, nes sveikata yra pats brangiausias turtas.

Ne vienerius metus savo darbą susiejęs su ligonių gydymu yra „Versmės“ sanatorijos direktoriaus pavaduotojas medicinai Rymantas Kučinskas.

Jau 1978 metais atvykęs į Birštoną dirbo tuomet visiems žinomoje „Spalio“ sanatorijoje.  Birštonas tada buvo kitoks, tačiau mielas. Dabar Birštonas tikrai išgražėjo, tačiau kasdien tai matydamas pripranti prie to. Smagu, kad kurortas gražinamas ne tik dėl poilsiautojų, bet ir dėl čia gyvenančių žmonių.

Taigi, taip jau susiklostė aplinkybės, kad Rymantas išvažiavo dirbti reabilitologu į Marijampolę. „Nepalikau Birštono ir „Versmės“ sanatorijos, bet tiesiog išvykau“, – pasakė pašnekovas. Ten nuo 2001 iki 2007 metų dirbo ramų darbą, tačiau energija trykštantis gydytojas negalėjo nusėdėti. Kai buvo pakviestas į „Versmės“ sanatoriją, kur žadėjo daugiau polėkio ir darbinės aplinkos, nedvejodamas grįžo. Čia jo laukė savotiškai įdomus, nestandartinis, nekasdienis darbas.

Rymantas daug skaito ne tik medicininės, bet ir kitokio pobūdžio literatūros. Vienoje knygų perskaitęs posakį, jog kas penkeri ar septyneri metai reikia keisti darbą, su tuo nesutinka. Pasak jo, pokyčiai darbe įvyko todėl, kad tik taip susiklostė aplinkybės.

Laikui einant gydytojų, kaip kurortologų, pareigybių pavadinimas buvo pakeistas į reabilitologus, tačiau darbas taip ir išliko tas pats. Ir galbūt tai daugiau susiję su kurortiniais faktoriais, su fizioterapija, su natūraliomis gamtos ypatybėmis. Beje, reabilitacija yra ir ligoninėse, tačiau ten nėra nei mineralinio vandens, nei purvo, tačiau einama prie tų pačių fizioterapinių faktorių – pirmiausiai judesys: kineziterapija arba ergoterapija bei fizioterapija.

„Kuo mažiau vaistų!”

„Versmės“ sanatorijos reabilitologai dirba, kad ligoniai po operacijų ar traumų atgautų sveikatą natūralių gydomųjų faktorių (mineralinio vandens, gydomojo durpinio purvo, kineziterapijos, ergoterapijos, fizioterapijos) pagalba, stengiantis, kad vaistų naudojimas būtų labai minimalus. Taigi, sanatorija farmacinėms firmoms tikrai neįdomi. Tačiau niekada nesiūloma nutraukti būtinų medikamentų naudojimo, bet, jei galima, neskiriama naujų. Dažniausiai reabilitacijos metu reikalingas tik įprastinis vaistų fonas, kad žmogus išliktų komforto būsenoje. Kaip žinia, visas lėtines ligas reikia gydyti vaistais, tačiau kai ką galima koreguoti ir procedūromis. Taigi, „Versmės“ sanatorijos darbuotojai ir pats R. Kučinskas laikosi tokio šūkio – „Kuo mažiau vaistų!”

igjgax612

„Versmė” turi savo individualumą

„Versmė” turi savo individualumą, bet išskirtinumu kažin ar tai pavadinsi. Bendra gamtinė aplinka, procedūros daugmaž visur yra vienodos ir kuo didesnė vidinė konkurencija, tuo patikimesnės procedūros. Jei kažkur yra viena išskirtinė procedūra, specialybė, kur dirba vienas gydytojas visoje Lietuvoje, kyla įtarimas, o kodėl ta linkme niekas daugiau nedirba? Kas čia tokio yra? Gal tai mums netinka? Na, vis tik tai yra savotiškas „išsišokimas“. Kartais tai yra gerai, bet standartinės procedūros kurortinėse vietovėse, kur yra geriamas mineralinis vanduo ir kitaip naudojami didelius privalumus turinčio šio gamtos turto ištekliai, yra nepaneigiama tradicija. Didelis „Versmės” individualumas – mineralinio vandens baseinas, o tai prabanga. Jame galima plaukioti, mankštintis, atlikti tempimus. Štai toks išskirtinumas yra „Versmėje”.

Kitas galingas natūralus gydomasis faktorius – tai purvas. Lietuva gali pasigirti turinti durpės, kuri tinkama gydymui. „Versmėje“ naudojamas durpinis purvas nevežamas iš svetur, nefasuojamas arba kaip nors neapdirbamas gabenimui. Taigi, sanatorijoje iš šios gamtos dovanos yra atliekamos keturios procedūros. Jos tarsi nėra ypatingos, tačiau viena procedūra yra išskirtinė. Tai „Šrekas”.

Apie „Šreką“

Šioje procedūroje naudojamas natūralus, ekologiškai švarus, specialiai apdirbtas

(išvalytas ir susmulkintas) rusvasis molis. Kaip sakė vienas iš šios procedūros kūrėjų, gydomasis purvas ir mineralinis vanduo savo šiluminiu ir cheminiu poveikiu gerina kraujotaką, mikrocirkuliaciją, uždegiminių infiltruotų rezorbciją, mažina skausminį jutimą, stimuliuoja endokrininių liaukų veiklą, padidina organizmo adaptacines ir kompensacines funkcijas. Beje, pasinaudojus šia procedūra galima pastebėti labai daug teigiamų faktorių: jauninama ir minkštinama veido ir kūno oda, pašalinamos negyvos, suragėjusios odos ląstelės, valoma riebi ir mišri veido bei kūno oda, naikinami išryškėję ir (ar) sutrūkinėję kapiliarai, sutraukiamos odos poros, pašalinamas riebus odos blizgesys, valoma ir dezinfekuojama, stangrinama oda, stimuliuojamas jos ląstelių atsinaujinimas, nes šiame gydomojo molio, gydomojo purvo, mineralinio vandens mišinyje gausu natūralių mineralinių medžiagų, humusų, biologiškai aktyvių radikalų.  pastebėta, kad pasinaudojus šiuo gamtos ir žmogaus sukurtu derinuku sumažinamas plaukų lūžinėjimas, stabdomas jų slinkimas, pagerinama odos kraujo apytaka ir apsaugoma nuo pleiskanų susidarymo.

O žinia, kad po 6 – 8 procedūrų pradeda mažėti, nykti buvusios veido ir kūno odos raukšlės, turėtų susidomėti moterys, kurioms tai ypač aktualu.

Tai daugelio išbandyta labai puiki procedūra, kurią gali naudoti ir tie, kuriems netinka sunkesnės purvo procedūros. Ji yra patogi, lengva ir pakankamai veiksminga, nes yra du gydomieji faktoriai – molis ir durpė. Galima pridurti, jog daugelis sanatorijų naudoja tik molį arba tik gydomąjį purvą, o čia – ypač veiksmingas molio ir purvo derinukas. Buvo daug dirbama, kad būtų išgauta patogi naudojimui konsistencija. Tai dar vienas „Versmės” sanatorijos išskirtinumas.

Beje, reabilitacijoje yra nustatyti standartai, kuomet vienas ligonis turi gauti tam tikrą procedūrų kompleksą. Be abejo, jis varijuojamas, tačiau tai yra reglamentuota ir negalimi dideli nukrypimai. Pagal Ligonių kasų reikalavimus, purvo ir mineralinio vandens procedūros neprivalo būti teikiamos reabilitacijos programoje, tačiau sanatorijos vadovybės sprendimu prie reabilitaciniams ligoniams privalomų procedūrų, kurias reikia skirti pagal apmokamą kelialapį, papildomai skiriama viena mineralinio vandens arba purvo procedūra per dieną.

Daug natūralių gydomųjų procedūrų skiriama sanatoriniam poilsiniam gydymui, sergantiems lėtinėmis ligomis, taip vadinamiems komerciniams sanatorijos poilsiautojams.

Procedūras išbandę visi gydytojai

Pokalbio metu, paklaustas, ar gydytojai patys yra išbandę procedūras, R. Kučinskas patikino, jog ne tik jis, bet ir visa komanda yra tai padarę. Pasak jo, net ir dabar atvykusi dirbti nauja gydytoja buvo paprašyta išbandyti visas procedūras, pradedant nuo stipriausiai veikiančių, kad žinotų, kurias gali skirti skirtingos fizinės būsenos ligoniui. „Procedūras reikia išbandyti ir sveikiesiems, nes susirgus kai kurių galbūt neteks gauti”, – samprotavo gydytojas.

Prieš septynerius metus po gydyklų renovacijos buvo daug kas pakeista. Rekonstruotas baseinas, įrengtos šiuolaikinės pirtys, vertikalioji vonia, kitaip įrengtas stuburo tempimas baseine ir t.t.  Sanatorijoje darbas verda, ir posakis, kad kintanti ligonio būsena kiekvieną dieną gali atnešti tam tikrų permainų gydytojų darbų planuose, labai svarbus.

Kiekvienam „Versmės” sanatorijos darbuotojui svarbūs ir ligoniai, ir poilsiautojai. Juk čia žmonės stiprinasi, gydosi, o profesionalumu pasižymintis kolektyvas visada pasiruošęs tuos iššūkius priimti.

Vilija Čiapaitė

Taip pat skaitykite

2 komentarai

  1. Alvydas

    Versmės sanatorijos žmonių nuoširdžiu ir atsakingu darbu teko įsitikinti prieš metus. Šiais laikais labai retai kas kreipia dėmesį į seną žmogų ir jo problemas.
    Versmėje buvome maloniai nustebinti.

  2. Birutė

    Versmej dirba nuosirdus darbui atsidave darbuotojai, nuo kuriu taip pat daug priklauso kiekvieno cia besigydancio zmogaus sveikatos bukle. Gerai, kad cia suderinami gamtiniai ir zmogiskieji resursai