• Print  BANERIS kvitrinai 468x120 naujesnis

    LLS-Jakineviciene Palionis_480x120_ok

Rudens negandos – šalin!


Silvija Navickienė

Tamsu, šalta, drėgna… Ryte nesinori ne tik iš namų išeiti, bet ir iš lovos atsikelti – nuovargis toks, kad, regis, per naktį ne miegojai, o didelę krūvą skalbinių išlyginai. Galva sunki, kūnas nepaslankus, o nuotaika… žemiau nulio, nežinia kiek laipsnių. Vasara buvo tokia smagi, judri, kupina šilumos ir energijos, bet iš to laiko net ir atsiminimų beliko mažoka, rudens niūrumas užgožia net ir juos. Ką gi, metas į vaistinę, pakrauti save naudingomis medžiagomis, gal taip pavyks bent jau išoriškai atrodyti sveikiau. Skaičiuoju: žuvų taukai, B grupės vitaminai, kraujotaką gerinantys preparatai, vitaminas C, vaistai nuo peršalimo ligų ir jų profilaktikai, raminantieji ir migdantieji, nuo migrenos, skrandžio veiklos sutrikimų, tepalai nuo raumenų skausmo ir t.t. Mėnesio atlyginimo ir nebėra, o juk dar ir vyrui, vaikams daug ko reikia, ir jiems vėlyvas ruduo savo ligų puokštę pamėtėjo… Didžiulis krepšys vaistų ir papildų, o dar mažai – kokią laidą apie sveikatos problemas bežiūrėčiau, atrandu, kad reikia beveik kiekvieno jų reklamuojamo medikamento.

Žvelgiant į saują vaistų

Kai į saują jau ima nebesutilpti tabletės ir piliulės, o jų poveikis pajuntamas arba ne, reikia susitaikyti su mintimi, jog be kitų žmonių pagalbos neapsieisi. Gyvenimo būdas ir tempas, paveldėtos ir įgytos ligos, stresai, įtampa ir savęs alinimas problemomis jokiais stebuklingais vaistais neįveikiami, atvirkščiai, kuo toliau, tuo daugiau jų reikia ir vis nuo kitokių negalavimų. Gaila vaistinėje paliekamų pinigų, gaila ir savo organizmo, priversto atlaikyti eksperimentus su chemija – o gal padės, ir vėl straksėsiu kaip stirnaitė? Štai jau treti metai išbandau būdą, kaip nuvyti kuo toliau nuo savęs rudens tamsos atnešamas negandas. Sveikatos, energijos ir geros nuotaikos šaltinį atradau sanatorijos „Versmė“ procedūrose ir galiu tvirtai pasakyti – padeda! Teisybės dėlei, reikia pridurti, kad negalima taip jau visai apsieiti ir be vaistų, bet kai jų kiekį sumažini iki minimumo – argi ne smagu? Vis dėlto, dešimties dienų atotrūkis nuo rūpesčių namuose ir darbe, atsipalaidavimas ir malonus poilsis daro stebuklus, nes jau ne tokia nepakeliama tampa kasdienė rutina, o svarbiausia, viskam įveikti atsiranda jėgų ir ūpo. Ką jau bekalbėti apie atitolusius  raumenų, sąnarių, stuburo ir galvos skaumus. Žinoma, jie vėl sugrįš, bet beveik metus apsieiti be daugybės piliulių yra ir sveika, ir taupu.

Judesio nauda ir malonumas

Kelias valandas per dieną įtemptai padirbai kompiuteriu – galvos skausmai garantuoti. Yra tam tikrų pratimų, kurie turi padėti atpalaiduoti pečių ir kaklo raumenis, bet daug lengviau praryti stipresnių vaistų dozę ir dirbti toliau. Piliulių prireikia kasdien ir daugiau, o skausmas ima trukdyti ne tik darbui, bet ir miegui, be to, vis sunkiau darosi išvyti iš galvos dūzgiantį minčių kamuolį. Tad kai pati neprisiverti imtis priemonių, tą padaro kineziterapijos specialistas, parinkdamas įvairių judėjimo pratimų ir stebėdamas jų atlikimą. Stuburo tempimas gulint ir stovint, vaikščiojimas, kamuolio mėtymas, dviračio-treniruoklio mynimas – kiekvienam pagal jėgas, poreikius ir norus, o nauda pastebima jau po pirmų dienų. Atsipalaiduoja raumenys, greičiau juda kraujas gyslose, o malonumo jausmas po mankštelės irgi gana didelis. Be to, kineziterapeutai žino ir kitų būdų nuo skausmo išvaduoti. Jų patyrusios rankos atranda kiekieną skausmingą taškelį, susisukusį lizdą tarpumentėse, petyse ir sprande, ir pamažu jį ištrina. Jaunos specialistės, dirbančios „Versmės“ kineziterapijos salėje, labai gerai išmano savo darbą, sugeba kiekvienam pritaikyti jam reikalingą judesį, pamoko, ką daryti namų sąlygomis. Tik, deja, tinginystė bjauri ir nepagydoma liga, net ir tokios mielos merginos vargu ar gali tikėtis, kad jų pacientai laikysis nurodymų ir mankštinsis namuose.

Grįžimas į ištakas

Ne kartą yra pastebėta, jog to, kas sveika ir naudinga, reikia mokytis iš vaikų. O juk jie taip mėgsta teškentis vandenyje, minkyti molio bandutes, išsitepti purvu nuo galvos iki kojų. Į šiuos vaikystės džiaugsmus irgi galima sugrįžti sanatorijos procedūrų pagalba. „Šokoladinė“ vonia tikriausiai sužadina kažkokį pirmykštį instinktą, nes mirkti šiltame purvo ir mineralinio vandens mišinyje labai gera ir smagu, nors purvas turėtų žadinti pasibjaurėjimą. Kūnas tampa lengvas it pūkelis, ramu ir malonu, o oda švelni ir daili, kokia tik vaikystėje ir tebuvo. Panašus ir perlinės mineralinio vandens vonios poveikis, kur oro burbuliukai labai švelniai ir atsargiai išglamonėja kiekviena raumenėlį ir jį atpalaiduoja. O tiems, kam rankos ir kojos net ir vasarą šąla, puikią pagalbą suteiks keturkamerinė vonia. Raumenis ir sąnarius čia gydo ne tik burbuliuojantis vanduo, bet ir terpentinas, šalinantis sąnarių skausmus, minkštinantis ir glotninantis pėdų odą. Beje, pėdas, tiksliau, jose esančius aktyviuosius taškus, puikiai veikia kontrastinės vonios su akmenėlių pagrindu. Pasivaikščiojimai po šiltą ir šaltą vandenį sukelia energingumo bangą, o padų masažas sužadina kraujotaką bei yra pirmas vaistas nuo nemigos.

Stebuklingas vaistas

Šis vaistas nėra nei cheminis, nei žolinis, jį kuria išmanios žmogaus rankos. Tie, kas jau yra pajutę nuostabų masažo poveikį, sutiks – tai tikrai stebuklinga priemonė, įveikianti stiprų skausmą ir ilgam jį nuvejanti. O kompiuterio atkankintiems žmonėms negali būti nieko geriau už šį vaistą-ne-vaistą – stiprios specialistų rankos suranda kiekvieną įtampos sukaustytą raumenį, o netrukus pajunti, jog skausmas slopsta ir tolsta, judėti darosi lengviau ir laisviau. Svarbiausia, jog šis poveikis išlieka gana ilgai, priklausomai nuo gyvenimo intensyvumo, bet, turbūt, ne mažiau nei pusmetį. Be to, kaklo raumenų įtampa prisideda ir prie galvos skausmo atsiradimo, tas tiesioginis ryšys pulsuojančiu taku keliauja nuo sprando iki pat akių. Nuo sunkumo ir spaudimo kaktoje iki veriančio diegimo smilkiniuose, nuo svaigulio iki pykinimo – visa tai kamuoja vis dažniau ir dažniau, o atsikratyti šio negalavimo labai gerai padeda išmaniai atliekamas galvos masažas. Tie, kas yra nuolat priversti kentėti migreną, žino, jog šviesi ir lengva galva – grynas gyvenimo džiaugsmas, o jį vis tik galima patirti, tik reikia žinoti, kur jo semtis.

Druska – nuodas? Ne!

Turbūt taip ir yra, kai ją dedame į maistą negailėdami, bet sanatorijoje druska tampa puikia priemone nuo daugelio ligų. Be abejo, tai ne tie patys balti kristalai, kuriuos mes perkame parduotuvėje. Sveikatinimo procedūroms naudojamas iš dosnios Birštono žemės gelmių trykštantis vanduo, kuris pripildo baseiną ir vonias, o biuvetėje jo galima dar ir atsigerti. Gerai yra tai, kad šis mineralinis vanduo turi dvejopą poveikį – vėsus didina skrandžio rūgštingumą, o šiltas – mažina. Žinoma, jame esantys mikroelementai taip pat yra labai naudingi. O sausas šių medžiagų mišinys, įtraukiamas per kvėpavimo takus, padeda atsikratyti ir lengvų, ir sunkesnių, įsisenėjusių ligų. Ir vargti daug nereikia – tik sėdi ramiai, klausaisi malonios muzikos ir kvėpuoji, o organizmas pats pasiima, ko jam reikia, iš prisodrinto oro. Tiesiog tinginystės rojus…

Šį pasakojimą galima būtų laikyti nuomonės brukimu, tačiau už jo tikrumą galima garantuoti savo kailiu – viskas išbandyta, patirta ir pajusta. Gal daug lengviau ir paprasčiau sumokėti vaistinėje apvalią sumelę ir prigrūsti į organizmą, ko reikia ir nereikia, bet nėra sunku ir atidėti kas mėnesį po keliasdešimt litų, o vėliau šią sutaupytą sumą panaudoti sanatorijos paslaugoms pirkti. O jas Birštone teikia ne tik „Versmė“, bet ir „Tulpė“, tad rinktis tikrai yra iš ko. Tegul palaukia Egiptas, Turkija ar Izraelis, ten nuvažiuoti galima bet kada, o sveikata pasirūpinti reikia nedelsiant – šiandien, dabar, kol nevėlu, kol dar galima atitaisyti tai, ką net ir nenorėdami gadiname, o vėliau labai labai gailimės…

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti