Prapliupęs lietus ir malda žydų sušaudymo vietoje. Maža atminties viltis atgimsta

IMGP5530

Vidmantas Venclovas

Prieš penkerius metus Prienuose gimė nauja tradicija Žydų genocido dieną minėti rugpjūčio 26 d., nes būtent tą dieną vokiečių vadovaujamas lietuvių būrys sušaudė apie 1100 Prienų rajono žydų tautybės gyventojų. Šis ramus pušų apsuptas kampelis Kęstučio gatvėje jau 79 metus saugo 1941 metais įvykusią tragediją. Anksčiau šis skaudus įvykis buvo minimas rugsėjo 23 d., kai genocido dieną mini visa šalis. 

Štai ir šio trečiadienio popietę paminėti 79-ąsias žydų tautybės Prienų rajono gyventojų sušaudymo metines susirinko kelios dešimtys žmonių. Dangus prakiuro ir visą minėjimą laistė žemę ir dalyvius, lyg pritardamas maldos žodžiams dėl beprasmiškų mirčių. 

Minėjime kalbėję dalyviai akcentavo, jog būtina atsiminti ir minėti tą dieną, kad ateityje tokių tragiškų įvykių nebūtų.

Ir visgi, norėtųsi, kad minėjime būtų daugiau jaunimo, nes būtent jie turi žinoti, jog pamiršus savo krašto istoriją, netyčia galima pamiršti ir savo šaknis.

Deja, bet viskas eina iš „viršaus“. Mūsų krašto mokyklose rajono istorija nedėstoma. O kodėl? Atsakymas vienas. Nėra programoje. Ir, manau, toks atsakymas neteisingas.
Seimo narys Emanuelis Zingeris, ieškodamas žydų sušaudymo vietos Prienuose, sustojęs paklausė jaunų žmonių, bet jie nežinojo, kad tokia vieta Prienuose yra. Štai ir atsakymas apie krašto istorijos žinojimą. 

Šį mėnesį Prienuose plačiai buvo minima Jaunimo diena, kur dalyvavo rajone veikiančios jaunimo organizacijos. Jų daug ir kalbos nuo scenos buvo teisingos. Tiesa, kalbos visada teisingos, o kaip su darbais?

Rugpjūčio 22 d. vykęs istorinis, intelektualus mototuristinis ralis, kuriame dalyvavo ir Prienų komanda, neaplenkė ir mūsų rajono. Buvo aplankytos dvi vietos – Prienų amatų centras ir Balbieriškio tolerancijos centras.

Balbieriškyje istorikas Vitas Rymantas Sidaravičius ralio dalyviams pasakojo apie žydų tautybės kraštietį, Lietuvos karį, dviejų Vyčio Kryžiaus ordinų kavalierių Volfą Kaganą. Ralio dalyviai iš visos Lietuvos išgirdo, kad šalies nepriklausomybę gynė ir Lietuvos istoriją kūrė įvairių tautybių piliečiai. Kaip ir tai, jog beginklius kitos tautybės piliečius žudė ir lietuviai.

P.S. Kodėl svarbūs renginiai, minėjimai dažniausiai vyksta darbo metu? Tuo metu juose gali dalyvauti tikrai ne visi norintys.

Taip pat skaitykite