Policijos komisariatų veiklos ataskaitose – džiugesys dėl gyventojų pasitikėjimo ir mažai diskusijų dėl problemų

wall-min

Jonas Kavaliauskas

Šią savaitę Birštono ir Prienų rajono policijos komisariatai surengė veiklų pristatymus. Abiejuose buvo pasidžiaugta, jog Alytaus AVPK sulaukė didesnio nei vidurkis šalyje gyventojų pasitikėjimo (86 %). Taip pat buvo pabrėžta, jog sumažėjo vidutinis reagavimo laikas į iškvietimus (Birštono PK – 11,58 min., Prienų RPK – 13,43 min.). 2019 m. užfiksuotas ir mažesnis nusikalstamų veikų skaičius (Birštono PK – 51, Prienų RPK – 422). Tiesa, skaičiai rodo, kad mažiau nusikalstamų veikų ir ištiriama (Birštono PK – 26, Prienų RPK – 242). 2018 m. buvo ištirta Birštono PK 38 veikos, Prienų RPK – 326. 

birstonas-81377446

Birštono PK teritorijoje daugiausiai problemų, atsižvelgiant į pradėtus ikiteisminius tyrimus, sukelia vagystės (14), smurtas artimoje aplinkoje (9), transporto priemonių vairavimas būnant neblaiviam (daugiau nei 1,5 promilių) – 11.

prienai-77516763

Prienų RPK situacija šiek tiek kitokia. Čia, pagal pradėtus ikiteisminius tyrimus, lyderiauja smurtas artimoje aplinkoje (147), vagystės (98), transporto priemonių vairavimas būnant neblaiviam (daugiau nei 1,5 promilių) – 64. 

Birštono PK 2019 metais gavo beveik dvigubai mažiau (2018 m. – 90, 2019 m. – 48) iškvietimų į šeimas, kur galimai smurtaujama (48). Prienų RPK sulaukė žymiai daugiau (2018 m. – 593, 2019 m. – 710) iškvietimų dėl smurto artimoje aplinkoje, bet ikiteisminių tyrimų pradėta mažiau (2018 m. – 165, 2019 m. – 147). Deja, analizės dėl situacijos pasikeitimo ir to priežasčių nebuvo. Prienų RPK ataskaitoje taip pat nurodoma, jog 2018 m. 83, o 2019 m. 59 iškvietimai buvo traktuojami kaip melagingi. Įdomu, kas nustatė, kad iškvietimas atitinka ANK normas? Tai pristatymo metu nebuvo akcentuojama. 

Tiesa, gyventojai tampa vis aktyvesni, ir policija sulaukia vis daugiau pranešimų. 2019 m. Prienų RPK sulaukė 1617 pranešimų apie galimai vykdomas nusikalstamas veikas. Prienų rajono teritorijoje daugėja autoįvykių, kuriuose sužeidžiami žmonės. Deja, priežastys, kurios turi įtakos minimai situacijai, nebuvo nurodytos. Visgi, po Prienų rajono savivaldybės mero Alvydo Vaicekausko pasisakymo ir paminėjimo, kad kelias Kaunas-Alytus neatitinka eismo saugumo reikalavimų, Alytaus AVPK viršininkas Alvydas Jurgelevičius irgi tai pripažino. 

Nors abiejų policijos komisariatų veiklos ataskaitos buvo pristatytos pozityviomis spalvomis, klausimų išlieka, nors apie tai pristatymuose buvo užsiminta nedaug. 

Tiesa, Birštono PK pristatyme dalyvavę visuomenininkai atkreipė dėmesį į eismo situaciją kurorte ir turistų nepasitenkinimą už baudas dėl automobilių statymo neleistinuose vietose. Statistika rodo, kad tokios baudos aplanko daug vairuotojų. Taip pat savivaldybės vadovė pažadėjo, jog kurorte laikui bėgant bus atnaujintos vaizdo kameros ir mieste, ir centriniame parke. 

Deja, Prienuose policija gali naudotis informacija, gauta tik iš privačių ir juridinių asmenų vaizdo kamerų. Rajono savivaldybė dėl vaizdo kamerų įrengimo mieste planų neviešina. Yra informacija, jog vaizdo kameros turi atsirasti dabar tvarkomose erdvėse.

Po išspausdinto straipsnio Prienų rajono Savivaldybės administracija pateikė informaciją, kad administracijos pastangomis rajone yra įrengtos 182 kameros. Tiesa, daugiausiai minimi įrenginiai rajono mokyklų, vaikų darželių, Prienų PSPC, Prienų ligoninės teritorijose. Nurodytose vietose įrengtos 159 vaizdo kameros. Prienų mieste vaizdo kameros yra įrengtos prie Savivaldybės administracijos pastato, viešojo tualeto Laisvės aikštėje, viešojoje erdvėje prie tvenkinio. Rajone vaizdo kameromis stebimos teritorijos prie Naujosios Ūtos seniūnijos pastato, Stakliškių kaimo centrinėje dalyje, prie Žemaitkiemio ir kitų bendruomenių pastatų.
Prienų RPK duomenimis, fiziniai ir juridiniai asmenys deklaravo 174 kameras.

Prienų rajono savivaldybė planuoja, kad 2020 metais bus įrengta dar 51 vaizdo kamera. Daugiausiai viešosiose erdvėse.

Kaip ten bebūtų, bet pasak Alytaus AVPK atstovų, permainos šalies policijoje bus tęsiamos. Jau kalbama apie administracinių policijos centrų sumažinimą nuo 10 iki 3–5. Taip pat kai kuriuose šalies policijos komisariatuose vyks pilotinis projektas dėl galbūt buvusių įgaliotinių, bet nauju pavadinimu, grąžinimo. Ir toks sprendimas tikrai pasitarnautų visuomenei.

Ir dar. Policija, viešindama informaciją apie nusikalstamas veikas ir kitus pažeidimus, pateikia labai skurdžią informaciją, iš kurios dažniausiai negalima suprasti, kur tas įvykis atsitiko, ar buvo įvykdytas nusikaltimas. Į tokį klausimą Alytaus AVPK viršininkas atsakė labai lakoniškai – neleidžia įstatymai. Štai kaip. Kad slepiama informacija apie asmenį, suprantama, bet kodėl apie vietoves, visiškai neaišku. 

Taip pat skaitykite