Pašventupio piliakalnis keliasi iš nebūties. Ar visuomenininkų pavyzdys užkrės atsakingas rajono institucijas?

Gelbėkit vaikus

Piliakalnis_2019-1

 Vidmantas Venclovas

 Pašventupio piliakalnis, kuris šiame krašte vadinamas Pilute, vietinių žmonių iniciatyva buvo sutvarkytas, papėdėje, pagal projektą, įrengta pavėsinė. Piliakalniui prižiūrėti buvo įsteigta asociacija „Pilutė“, kuri ir paprašė laisvą valstybinės žemės sklypą (6,8322 ha) aplink piliakalnį pripažinti būtinu visuomenės poreikiams. Gruodžio 30 d. Prienų rajono savivaldybės taryba svarstė pateiktą projektą. Bet valdančioji koalicija jį pakoregavo ir pasiūlė, o vėliau ir patvirtino, būtinu visuomenės poreikiams pripažinti beveik dvigubai mažesnį plotą (apie 3,5 ha). Buvo išsakyta nuomonė, kodėl sklypas mažinamas: Pakuonio seniūnija neturės pajėgumų tvarkyti tokį didelį plotą. Bet asociacijos, kuri iki šiol prižiūrėjo ir tvarkė piliakalnio aplinką, direktorė Laimutė Jančiukienė teigė, jog tam ir prašyta laisvą valstybinės žemės sklypą pripažinti būtinu visuomenės poreikiams, kad galima būtų toliau jį tvarkyti, dalyvauti įvairiuose projektuose ir įkurti aplink piliakalnį parką.

Pakuonio seniūnas Antanas Keturakis tvirtino, jog sumažinti asociacijos prašomą sklypą nebuvo jo pozicija. Anot seniūno, kiekvienas sutvarkytas kampelis padeda pritraukti į seniūniją turistus. Jau ir dabar po Pašventupio piliakalnio sutvarkymo jį aplanko ne viena piligrimų grupė.

Asociacijos „Pilutė“ direktorė Laimutė Jančiukienė, komentuodama Tarybos sprendimą, pasakė, jog jo nesureikšmina, ir asociacija pasiruošusi tvarkytis ir sumažintoje teritorijoje, kuri bus pripažinta būtina visuomenės poreikiams, nors logiškai būtų geriau tvarkyti visą aplink piliakalnį esantį laisvą valstybinės žemės sklypą.

Tarybos narys Jonas Vilionis nesupranta, kodėl taip išsigando valdantieji. Piliakalnį sutvarkė ir iki šiol tvarko ne savivaldybės administracija, o visuomenininkai. Anot Tarybos nario, valdantieji vis garsiau kalba apie turizmą, o priima sprendimą, stabdantį žmonių iniciatyvas.

Prienų rajone yra per 30 piliakalnių ir pusė iš jų gali tapti turistų traukos objektais. Deja, pasak Prienų rajono Savivaldybės administracijos Kultūros, sporto ir jaunimo skyriaus vedėjo Rimanto Šiugždinio, lėšų piliakalnių sutvarkymui ir pritaikymui turistų lankymui skiriama labai mažai, todėl šį procesą paskubinti sudėtinga.

Turizmas įvardijamas kaip prioritetinė rajono savivaldybės vystymosi strategijos šaka. Apie atskirus projektus, kurie gali būti susieti su turizmu, rajono atsakingi asmenys užsimena dažnai. Deja, rimtos daugiametės programos, kurioje būtų išdėstyti realūs šios vizijos įgyvendinimo žingsniai, vis dar nėra.

Piliakalnių aplinkos sutvarkymas ir pritaikymas turistų lankymui bei kitos infrastruktūros šalia jų įrengimas gali tapti pirmąja kregžde ilgame turizmo vizijos įgyvendinimo kelyje.

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti