Midų gali gaminti tik savo amato menininkai 

midus
Vidmantas Venclovas

Stakliškių miestelyje, kuris dar iki Birštono buvo vadinamas kurortu ir yra turtingas neišbandytų mineralinių vandenų klodų, yra įsikūrusi bendrovė, kuri savo produkcija iš midaus jau 60 metų garsina Lietuvą. 

Būtent prieš 60 metų legendinis midaus gamybos pradininkas Aleksandras Sinkevičius su savo komanda pagamino pirmąją 800 litrų lietuviško midaus „Dainava“ partiją. Pasak bendrovės „Lietuviškas midus“ direktoriaus Egidijaus Valiukevičiaus, ta diena ir laikoma visko pradžia.

Pokalbis apie šešių dešimtmečių istoriją ir Aleksandro Sinkevičiaus vizijas bei dabartinio kolektyvo darbus, tęsiant natūralių gėrimų gamybos tradicijas, vyko direktoriaus kabinete, kuriame pamačiau ne tik jau įprastą įmonės produkciją, bet ir ateities pavyzdžius.

IMG_0352

E. Valiukevičius, kuris bendrovei vadovauja 15 metų, iškart pasakė, jog „Lietuviško midaus“ istorija – tai legendinio Aleksandro Sinkevičiaus idėjų ir vizijų įgyvendinimo istorija.

Direktoriaus teigimu, pagal Aleksandro Sinkevičiaus sukurtus receptus gaminami natūralūs midaus gėrimai išlaikė išbandymus laiku, ir įmonės produkcija tapo žinoma visame pasaulyje.

Dabartinė „Lietuviško midaus“ įmonė – tai ir A. Sinkevičiaus tradicijų tęsėja, ir naujų gėrimų kūrėja, mokanti balansuoti tarp tradicijų išlaikymo ir vartotojų norų.

Anot E. Valiukevičiaus, Aleksandro Sinkevičiaus planų apie gėrimų eksportą į įvairias pasaulio šalis, muziejaus sukūrimą, mineralinio vandens panaudojimą įgyvendinimas niekada nebuvo sustojęs ir tęsiasi dabar.

Gėrimai eksportuojami į Europos šalis, Didžiąją Britaniją, Japoniją, JAV, Taivanį, Singapūrą, Kiniją. Po rekonstrukcijos buvusiame salyklinio alaus gamybos bokšte buvo įkurtas muziejus, kuriame vyksta degustacijos, o per metus jį aplanko tūkstančiai turistų. Ir tik mineralinio vandens klodai kol kas lieka nepaliesti, nes idėjos įgyvendinimui reikėtų statyti šalia dar vieną gamybinį pastatą, o šie darbai pareikalautų nemažai investicijų.

Bokstas-Final

Direktoriaus teigimu, cheminė Stakliškių mineralinio vandens sudėtis tikrai skiriasi nuo Birštono ir kitų Lietuvoje esančių gręžinių sudėties, bet konkurencinė aplinka sudėtinga, todėl mineralinio vandens klodų panaudojimas kol kas lieka neišspręstas.

Midaus gamyboje naudojamas įvairus medus. Per metus jo sunaudojama nuo 60 iki 80 tonų. Medų parūpina Lietuvos bitininkai. Gamyboje pageidautinas šviesesnis medus, bet gaunamas visokių spalvų, todėl jis sumaišomas, kad atitiktų receptūros reikalavimus. Aleksandro Sinkevičiaus laikais sultys buvo gaminamos vietoje, tačiaus dabar jos perkamos iš įvairių natūralių sulčių gamintojų ir ne tik iš Lietuvos.

Įmonė iš viso gamina 16 pavadinimų įvairaus stiprumo gėrimų. Daugiausiai tradicinių: „Žalgiris“, „Suktinis“, „Nemunas“ (lietuviškas džinas), „Trakai“, Stakliškės“ ir kiti.

Beje, yra žinoma, jog A. Sinkevičius buvo sukūręs ir lietuviško konjako „Lietuva“ receptą. Deja, šio įdomaus gėrimo receptas pradingo.

Pasak A. Valiukevičiaus, be tradicinių gėrimų įmonė gamina gėrimus ir pagal užsakymus. Štai, vienai Trakų kavinei, pagal jų receptūrą, gaminamas Karaimų gėrimas, anglams – džinas. Visuose „Lietuviško midaus“ įmonėje gaminamuose gėrimuose turi būti medaus.

Direktoriaus teigimu, nors įstatymai nėra palankūs šių natūralių paveldo gėrimų gamybai, nes jie lyginami su paprasto alkoholio gaminimu, bet produktų unikalumo pripažinimas visame pasaulyje skatina dirbti, tęsti tradicijas ir kurti toliau „Lietuviško midaus“ istoriją.

Į puikaus skonio, išskirtinio aromato gėrimų degustacijas atvyksta turistai iš viso pasaulio, o gaunami atsiliepimai rodo, kad Aleksandro Sinkevičiaus sukurtos receptūros nepraranda žavesio ir šiomis dienomis. Beje, muziejuje galima pamatyti ir prieš 50 metų pagamintą „Suktinį“ (lietuviškas balzamas).

A. Valiukevičiaus teigimu, vienos ekskursijos metu dažniausiai degustuojami 5-6 gėrimai po 20-40 gramų. Vadovas sakė, kad geriausia ragauti 3–5 metus išlaikytus midaus gėrimus, bet jų unikalūs skoniai išlieka ir po daugelio dešimtmečių.

Egidijus Valiukevičius prisipažino, jog pries 15 metų sutiko užimti šias pareigas dėl to, kad tai ne alkoholio, o unikalių, turinčių tradicijas, puikaus aromato gėrimų gamyba. Tai įmonė, kurianti lietuviškų gėrimų istoriją, kurią pradėjo išradėjas ir svajotojas Aleksandras Sinkevičius.

P.S. Taip jau yra mūsų šalyje, jog tikri menininkai, kurie kuria lietuviškų gėrimų istoriją, turi įrodinėti, jog nėra tik alkoholio gamintojai, o paveldo burtininkai, tikrų tradicijų puoselėtojai.

Neseniai grupė rajono piliečių kreipėsi į Prienų rajono savivaldybės vadovus su prašymu suteikti Aleksandrui Sinkevičiui (po mirties) Prienų garbės piliečio vardą. Mero A. Vaicekausko sudaryta komisija pritarė tokiam piliečių siūlymui. 

Taip pat skaitykite