KAASK atjungė elektros tiekimą Pociūnuose įsikūrusioms įmonėms (papildyta)

IMGP9119

Jonas Kavaliauskas

Pociūnų aerodromas pastaruoju metu tapo keistų kovų dėl buvusio DOSAAF turto dalybų epicentru, nors Vyriausybės nutarimu minimas turtas perduotas Prienų rajono savivaldybei. Deja, dar sprendžiant šį klausimą Kauno apskrities aviacijos sklandymo klube įvyko daug permainų, dėl kurių atsirado naujas klubas. Jį įkūrė sklandymo bendruomenės nariai, kurie nesutiko su KAASK valdžios perėmimo metodais.

Naujoji KAASK valdžia iškart pradėjo informacinį karą, tikslingai nukreiptą prieš buvusius bendražygius. Prienų rajono savivaldybei ji pasiuntė žinią, jog buvusio DOSAAF turtas turi būti perduotas tik jiems, nors Prienų aeroklubas siūlė bendrai nuspręsti, kaip panaudoti jį jaunimo ugdymui ir kitai veiklai. Buvo ne vienas susitikimas su rajono vadovais, kuriuose  buvo bandoma rasti bendrus vardiklius dėl sklandytojų veiklos Pociūnų aerodrome. Deja, KAASK vadovybė laikėsi pozicijos, jog tik jie gali pretenduoti į savivaldybei priklausantį buvusio DOSAAF  turtą. Ir, nors jis juridiškai priklauso Prienų rajono savivaldybei, juo, kaip savo, iki šiol naudojasi KAASK nariai, lojalūs naujai vadovybei.

Deja, bet užsitęsęs turto perdavimo  procesas sukėlė ir dar vieną problemą. KAASK vadovybė atjungė elektros tiekimą aerodrome veikiančioms dviem įmonėms – VšĮ „Debesota“ ir Kauno aeroklubui. Savivaldybės administracijos atsakingi atstovai teigė, jog Pociūnų aerodrome veikiančios įstaigos skolų už elektros tiekimą neturi. Todėl elektros tiekimo atjungimas  kelioms ten veikiančioms  įstaigoms grindžiamas tarpusavio ginčais. Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas buvo teigęs, jog šią problemą reikia spręsti greitai, bet ir šioje situacijoje procesas stringa.

KAASK direktorius Mindaugas Žaliukas į portalo užklausą, kokios priežastys lėmė, kad buvo atjungtas elektros tiekimas dviem Pociūnuose veikiančioms įmonėms, savo atsakyme parašė, jog toks sprendimas dėl Kauno aeroklubo priimtas po to, kai jo direktorius Algimantas Žentelis atsisakė įsirengti, pagal KAASK rangovo rekomendacijas ir darbų planą, elektros apskaitos skaitiklį ir renovuoti įvadą dėl aukštos kainos. Todėl jam nebuvo pasiūlyta pasirašyti naujos sutarties, o elektros tiekimas buvo nutrauktas. Anot M. Žaliuko, vidinių tinklų rekonstrukcija buvo būtina, nes esanti tiekimo apskaita būtų buvusi netiksli, galimi nuostoliai.

Pasak M. Žaliuko, VšĮ „Debesota“ direktorius V. Sabeckis niekaip nesureagavo į kvietimą registruotu laišku ir elektroniniu paštu pasirašyti naują elektros tiekimo sutartį, tad elektros tiekimas buvo nutrauktas.
Atsakyme taip pat nurodyta, jog, specialistų paskaičiavimu, VŠĮ „Debesota“, neapmokėjusi už elektros tiekimą nuo pat 2007 metų, padarė KAASK mažiausiai 24 000 Eur žalą ir
klubas ketina kreiptis į LR teismą, kad būtų atlyginta padaryta žala.

VšĮ „Debesota“ direktorius Vytautas Sabeckis teigė, jog maitinimo įstaiga dėl KAASK veiksmų (atjungtas elektros energijos tiekimas) negali vykdyti veiklos jau nuo 2021 m. lapkričio ir per tą laiką patyrė daugiatūkstantinius nuostolius.
Pasak jo, KAASK vadovybė prieš atjungdama elektros tiekimą pranešė, jog tai bus laikinai, kol pertvarkomi vidiniai tinklai. Deja, šis procesas užsitęsė iki šiol. Tiesa, vėliau paaiškėjo, jog elektros tiekimas atjungtas neva dėl skolų, kurios susidarė per daug metų, nes VšĮ „Debesota“ nemokėjo už savo veiklai naudojamą elektrą.
Pasak V. Sabeckio, iki to laiko, kai KAASK vadovavimą perėmė dabartiniai vadovai, KAASK klubas neatlygintinai naudojo VšĮ „Debesota“ patalpas savo veiklai vykdyti. Jose buvo direktoriaus kabinetas, sandėliai, konferencijų salėje nuolat vyko klubo narių susitikimai, mokymai, seminarai, kiti klubo reikalai. Todėl buvo pasiektas žodinis susitarimas, jog įstaiga nemoka už elektrą, o klubas – už patalpų nuomą.
Kai pasikeitė KAASK vadovybė ir klubas nesinaudojo įstaigos patalpomis, VšĮ „Debesota“ penkis mėnesius mokėjo už elektrą pagal kontrolinio skaitiklio parodymus ir išrašytas KAASK sąskaitas. V. Sabeckio teigimu, kai „Debesota“ nepasirašė KAASK paruoštos naujos sutarties dėl elektros tiekimo, kurioje buvo nurodyta sąlyga, jog įstaiga privalo padengti kelių dešimčių tūkstančių skolą už elektrą, kuri, anot KAASK, susidarė nuo 2007 metų, elektros tiekimas buvo atjungtas.  

Faktai rodo, jog savivaldybės parodytas geranoriškumas Pociūnuose veikiantiems klubams įnešė daugiau chaoso ir aktyvi veikla aerodrome sulėtėjo.

Visgi, Prienų rajono savivaldybės vadovas pasiuntė aiškią žinią, jog  buvusio DOSAAF turtas panaudos sąlygomis klubams nebus perduotas. Belieka dvi galimybės – išnuomoti turtą  klubams arba perduoti jį valdyti savivaldybės kontroliuojamai įstaigai. Portalo duomenimis, tai gali būti ir VšĮ „Prienai“ (Turizmo ir verslo informacijos centras). Tiesa, konkretaus sprendimo dar nėra ir jis perkeliamas kitiems metams.

Pasakysiu tiesiai, jog sklandymo bendruomenėje išsivystęs asmeninių sąskaitų suvedinėjimo sindromas nieko gero nežada. Laimėtojų tikrai nebus. Bet aš tikiu, jog Lietuvos sklandymo sporto federacija su nauju prezidentu priešakyje sugebės surasti tinkamus sprendimus ir visiems šalies klubams sudarys vienodas sąlygas dalyvauti Lietuvos čempionatuose, o sportinis principas nugalės.  Taip pat tikiu, kad asmeninės ambicijos neužgoš bendro tikslo, kuris buvo puoselėjamas dešimtmečiais ir atlaikė daug negandų.

Kai kurių žmonių noras palikti už borto sklandymui nusipelniusius narius nieko gero neatneš. Dar nei viena revoliucija nesukūrė žemėje rojaus. Tik bendros pastangos, pokalbiai ir kompromisai padės išlikti vieningiems ir siekti bendro tikslo – populiarinti sklandymą.

Melas, apgavystės, kerštas, mėtymasis purvais – tai ne tas kelias, kuris sutelkia siekti pagrindinio tikslo – sukurti Pociūnuose aviacijos centrą.

Taip pat skaitykite

1 komentaras

  1. :)

    Siuntrigavote. Gal būt žmonės, kurie verda Pociūnų aeroklubo košėje, ir žino, apie ką čia rašoma, bet aš tai nieko nesupratau – kas, kaip ir kodėl?