• Baneris_KVitrina_LVSO_Meilės lyrika_560x200  Stovyklos datos 06.13-06.17 07.11-07.15_ 07.18-07.22_ 08.01-08.05_ 08.08-08.12_

     

     

     

Iš Birštono muziejaus fondų. Justas Paleckis – istorijos proceso mėsmalėje

PRIE MUZIEJAUSBirštono muziejaus fonduose suradome nemažai Justo Paleckio, aplankiusio Birštono muziejų 1967 metais, nuotraukų. Demokratinėje visuomenėje negali būti tabu įvairių istorijos spalvų atskleidimui. Justas Paleckis (1899 – 1980) – prieštaringa asmenybė, koloboravimo sovietams, Lietuvos valstybės griovimo simbolis. Tarpukariu, būdamas opozicijoje autokratiniam Smetonos režimui, jis jau nuo 1930 m. buvo SSSR ambasados informatoriumi. Sovietams okupavus Lietuvą, jis buvo paskirtas marionetiniu prezidentu, kuris padėjo sovietizuoti šalį. J. Paleckis sankcionavo pirmųjų naujosios valdžios aukų – ministro pirmininko A. Merkio, užsienio reikalų ministro J. Urbšio  ir kitų – tremtį, nors prieš masinę tremtį ir pasisakė.

J.Paleckis IIPo karo J. Paleckis irgi uoliai tarnavo okupantui, nors jo asmenybės veikloje būta ir pagalbos ištremtiesiems, ir šiek tiek liberalesnių nusistatymų. Bendraudamas su žmonėmis pasižymėjo sugebėjimu išklausyti pašnekovą, inteligencija.

1940 – 1967 m. jis ėjo antraeiles sovietinės Lietuvos Aukščiausios Tarybos pirmininko pareigas. Nuo 1968 m. iki 1970 m. buvo TSRS Tautybių Tarybos pirmininkas. Užaugino 5 vaikus – sūnus Vilnių, Justą ir Vincą, dukras Sigitą, Gerūtą ir Vitą, turėjo 10 anūkų.

J. Paleckis IAnapilin išėjęs kurorto muziejaus įkūrėjas Petras Kazlauskas, 1967 m. atvykus į muziejų šiam žinomam veikėjui, prašė pagalbos naujai įsteigtam muziejui. P. Kazlauskas yra užsiminęs, kad  J. Paleckis vis dėlto kažkiek muziejui padėjo. Tik pats muziejininkas perėjo dirbti į mokyklą. Susitikime su J. Paleckiu P. Kazlauskas perskaitė paskaitą apie Birštono istoriją, supažindino su ekspozicija, pavaišino „Vytautu“. Susirinkime dalyvavo J. Paleckio žmona Genovaitė, keli svečiai iš Vilniaus ir ištikimiausi Prienų, Birštono komunistai ir komjaunuoliai.

 

Vytautas Kuzmickas,

istorikas, Birštono muziejaus vyr. fondų saugotojas

 

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti