•  

     

     

     

     

Įdomūs Užuguosčio istorijos rakursai: Abraomas Kulvietis, Jonas Kasparas iš Užuguosčio ir Biliūnų dvaras prie Viduklės

ALTORIUS

Užuguostis yra ypatinga vieta mūsų krašte. Čia 1495 m. jau pastebimas katalikų buvimas, funduojama bažnyčia. Dar kartą akcentuojame, kad tai pirmoji vieta Jiezno, Birštono, Prienų regione, kur išsivystė katalikų tikėjimo pagrindai. Katalikų tikėjimo ir bažnyčių veikimas buvo vingiuotas ir sudėtingas.

Apie 1529–1550 m. katalikų bažnyčia atiteko didikams Zavišoms, kurie pasirinko reformaciją – kalvinizmą.

800px-KULVIETIS_JONAVA_SQUARE

To proceso ženklą aptinkame jau 1529 m., kada žymus reformacijos skleidėjas, lietuviškosios raštijos Rytprūsiuose pradininkas Abraomas Kulvietis (1510–1545) Biliūnų dvare (šalia Viduklės) įsteigė 5 kalvinistų mokyklą.

BILIŪNŲ DVARAS

Joje mokėsi Jonas Kasparas (galima būtų vadinti Jonas KASPARIŠKIS) iš Užuguosčio. Tai ir pirmasis istoriniuose šaltiniuose minimas iš Užuguosčio kilęs žmogus (Viduklė, V., 2004, p.1524). Ir tai galėjo būti ne atsitiktinumas, o kalvinizmo išplitimo Užuguostyje ženklas.

Reformacijos istorija Užuguostyje buvo ilga, truko apie 100 metų. Tik 1631 metais minima katalikų parapija, o 1649 m. funduojama nauja bažnyčia. Reformacija buvo ilgalaikis istorinis procesas, teigiamai veikęs lietuviškosios raštijos plitimą, pačios katalikų bažnyčios atsinaujinimą.

Reformacijos istorija Užuguostyje netyrinėta. Tai ne tik parodo šio nedidelio žemės kampelio svarbą mūsų krašte, bet ir skatina dar labiau mylėti Užuguostį, jo žmones ir jo įdomią istoriją. Tai tarsi mūsų krašto Troja, nuo kurios dar turėsime nupūsti užmaršties dulkes…

 

Vytautas Kuzmickas, istorikas

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti