•  

     

     

     

Etninės kultūros globos taryba sveikina sulaukus Rudens lygės ir Baltų vienybės dienos!

Nuotraukoje – šviesos ir muzikos reginio „Protėvių audos“, kurį išvysime šįvakar Bernardinų sode Vilniuje, fragmentas. Nuotrauka iš FB paskyros „Trys keturiose“.

Nuotraukoje – šviesos ir muzikos reginio „Protėvių audos“, kurį išvysime šįvakar Bernardinų sode Vilniuje, fragmentas. Nuotrauka iš FB paskyros „Trys keturiose“.

Rugsėjo 22 dieną, pažymint dienos susilyginimą su naktimi, Lietuvoje švenčiamas Rudens lygiadienis arba Lygė. Nuo žilos senovės ši šventė labai svarbi, nes jos metu iš šiltojo, šviesiojo metų laikotarpio įžengiame į šaltąjį ir tamsųjį. Įžengiame į laiką, kuriame žmogus yra linkęs labiau atsigręžti į savo vidinį pasaulį, protėvių išmintį, santykį su aukštesniosios sferos apraiškomis.

Rugsėjo 22-oji svarbi ir tuo, kad  šią dieną 1236 metais baltų gentys susivienijo ir iškovojo pergalę prieš Kalavijuočių ordiną. Pažymint šį įvykį, Lietuvos ir Latvijos Seimų nutarimu rugsėjo 22-ąją minima Baltų vienybės diena.

Šia proga 2005 metais Žemaitijoje ant Girininkų, Šatrijos ir Sprūdės piliakalnių, Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubo „Aukuras“ narių iniciatyva, uždegtos ugnys, simbolizuojančios baltų (baltų grupės kalbomis kalbėjusių genčių ir šios grupės kalbomis kalbančių tautų) vienybę. Nuo tada kasmet skelbiama Baltų vienybės ugnies sąšaukos akcija – visi baltai, o taip pat baltų kultūros mylėtojai kviečiami rugsėjo 22 d. 20-21 val. uždegti simbolinę baltų vienybės ugnį, ypač ant piliakalnių ir kitose baltų istorijoje reikšmingose vietose.

Prie šios kultūrinės-pilietinės akcijos kasmet prisijungia vis daugiau žmonių. Šiandien Baltų vienybės ugnys degs daugelyje Lietuvos vietų.

Etninės kultūros globos taryba kviečia visus susitikti šįvakar prie Baltų vienybės laužų arba uždegti  Baltų vienybės ugnelę savo kieme: „Simboliškai parsineškime vienybės ugnies į savo namų židinius. Tegu ji šildo mus visą tamsųjį metų laiką iki pat pavasario ir tepadeda išlaikyti vienybę mūsų šeimose, bendruomenėse ir visuomenėje“.

Kai kuriose vietose Baltų vienybės ugnis įgyja itin įdomią, meninę formą. Keletas tokių vietų, kuriose ugnys degs šįvakar:

Neries krantinė Vilniuje. Daugiau informacijos: https://www.etno.lt/rudens-lygiadienis/903-deive-paukste-rudens-lygiadienis-2021

Bernardinų sodas Vilniuje: https://lnkc.lt/baltica2021/meninis-projektas-proteviu-audos/

Gintaro įlanka Juodkrantėje: https://www.facebook.com/events/gintaro-%C4%AFlanka-juodkrant%C4%97/rudens-lygiadienis-kur%C5%A1i%C5%B3-nerijoje-bried%C4%97s-%C5%A1okis/431424131590996/

Žaliūkų malūnas Šiualiuose: https://www.ausrosmuziejus.lt/Renginiai/zaliukiu-malunininko-sodyboje-rudens-lygiadienio-svente/

Daugiau vietų, kuriose šįvakar degs Baltų vienybės laužai, rasite FB paskyroje „Baltų vienybės ugnies sąšauka“: https://www.facebook.com/groups/1639264879691695

EKGT informacija

Taip pat skaitykite

Parašyti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus viešai rodomas. * Būtini įvesti laukeliai pažymėti