Prienų rajone atnaujintas dar vienas savivaldybės priešgaisrinės tarnybos komandos pastatas. Pastangas tinkamai tvarkytis gali sužlugdyti VRM planai panaikinti savivaldybių tarnybų komandas

IMG_20220919_122907

 Jonas Kavaliauskas

 Netylant viešojoje erdvėje kalboms, jog Vidaus reikalų ministerijos koridoriuose kelią skinasi PAGD planas po savo sparnu priglausti savivaldybių komandas, nors savo darže tvarkytis tinkamai nesugeba, Prienų rajono savivaldybės priešgaisrinė tarnyba pakvietė vidaus reikalų ministrę atvykti į Pakuonį į atnaujinto priešgaisrinės tarnybos ugniagesių komandos pastato pristatymą.

Deja, ministrė paskutiniu momentu savo viešnagę atšaukė, bet įpareigojo į Prienus atvykti pavaduotoją Vitalijų Dmitrijevą. Atnaujinto pastato pristatyme dalyvavo Seimo narys Andrius Palionis, Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas su savo komanda, kiti garbūs svečiai. Pastatą pašventino klebonas Vilius Sikorskas. Visgi, pagrindinė tema, kuri buvo gvildenama po oficialios dalies pabaigos – savivaldybių tarnybų komandų ateitis.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas jau kurį laiką gvildena mintį savivaldybių tarnybų komandas perimti savo žinion. Misija lyg ir kilni – užtikrinti vienodas sąlygas Valstybinėje statutinėje ir savivaldybių tarnybose. Vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas duodamas interviu naujienų portalui kvitrina.com pasakė, jog numatomos reformos tikslas būtent užtikrinti vienodą ugniagesių parengimą ir aprūpinimą priemonėmis. Viceministro manymu, valdymo centralizacija padėtų geriau atlikti pagrindinį tikslą – apsaugoti žmonių turtą ir gyvybes. Nieko negali pridurti. Geri tikslai, gražūs žodžiai, bet, deja, realybė šiek tiek kitokia.

Dabartinė priešgaisrinės apsaugos sistema visiškai netrukdo turėti vienodą ugniagesių parengimą ir aprūpinimą priemonėmis. O kalbos, kad priiminėti bendrus sprendimus maišo skirtingas pavaldumas, tiesiog juokingos. Nuo praeitų metų Valstybinės PGT komandos informaciją apie įvykius gauna tiesiai į įrenginius su tiksliomis koordinatėmis, o savivaldybių komandos tokią pat informaciją gauna telefonu balsu. Ir kyla klausimas, kodėl negalima buvo sudaryti sąlygas, kad ir savivaldybių tarnybų komandos gautu informaciją tiesiai į įrenginį. Įvardijamos priežastys tiesiog pribloškia – tai kitas juridinis asmuo. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija sugeba nupirkti planšetes visoms šalies mokykloms ir perduoti, o PAGD vietoje to, kad suvienodintų informacijos gavimo sąlygas, ieško būdų parodyti, jog savivaldybių tarnybų komandos prasčiau parengtos.

Gerai žinoma, kad būtent savivaldybių tarnybų komandos pirmosios atvyksta į gaisrus ir pradeda gelbėjimo darbus, ir paskutinės išvyksta, nes dažniausiai budi gaisravietėse. Ir tai daro, nors informaciją apie įvykius gauna telefonu ir tokiu būdu praranda brangias minutes.

Viceministras V. Dmitrijevas kalbėdamas apie vienodą pasirengimą, užsiminė apie ugniagesių mokyklą ir ten vykstančius kvalifikacijos kėlimo kursus bei paminėjo, jog savivaldybių tarnybų ugniagesiams kursai nebuvo organizuoti. Ir vėl kyla klausimas. O kas kaltas?

Valstybė savivaldybių tarnybų komandoms finansavimą skiria per PAGD, o kodėl ne tiesiai per savivaldybes? Kam reikalingas tarpininkas, taip ir neaišku.

O gal problema visai kita? Nes keistai skamba reformos šalininkų kalbos, jog, jei ugniagesiai pereis į Valstybinę tarnybą, jų aprūpinimas iškart bus geresnis ir parengimas taip pat. Bet visi nutyli, jog ugniagesiai ir toliau naudosis savivaldybėms priklausančiu turtu.

IMGP74131

O dabar prieiname prie PAGD pažadų, kurie buvo duoti 2020 m. sausį, o patikslinti 2021.06.14 d., kai PAGD direktorius Saulius Greičius viešėjo Birštone. Jau tame susitikime buvo kalbama apie savivaldybių tarnybų komandų ateitį bei geras naujienas Prienų PGT. Vizito metu buvo kalbama apie naują ugniagesių automobilį Birštono komandai, šiuolaikines kopėčias ir pastatų statybą. Tiesa, jau tada PAGD direktoriui buvo pranešta, jog naujo automobilio gavimas – dar ne viskas, nes būtina rekonstruoti pastatą, kad jis galėtų įvažiuoti į gaisrinę. Atsakymo nebuvo. O pokalbis apie naują gaisrinę, kuri būtų vienodai nutolusi nuo Prienų ir Birštono miestų, taip ir liko pokalbiu, nes per tą laiką nieko nebuvo padaryta. Teliko vienas aktualus klausimas, kaip perimti savivaldybių tarnybų komandas.

Būtent apie situaciją Prienų PGT, kuri įkurdinta beveik prieš šimtą metų statytuose pastatuose, ir buvo kalbama viceministro V. Dmitrijevo viešnagės metu. Ir vėl PAGD atstovai pateikė viziją apie naujos Prienų PGT gaisrinės statybą, nes visi supranta, jog dabartiniai pastatai neatitinka šiuolaikinių reikalavimų. Viceministras V. Dmitrijevas vėl pakartojo nuostatą, jog sprendimai dėl savivaldybių tarnybų komandų ateities bus sprendžiami pasitarus su savivaldybėmis ir pabrėžė, jog Prienų rajono savivaldybės požiūris į priešgaisrinės tarnybos veiklą gali būti pavyzdžiu kitoms savivaldybėms.

Kaip pasisuks situacija, sunku pasakyti. Viceministras V. Dmitrijevas priešgaisrinių tarnybų valdymo centralizaciją įvardijo kaip ilgą ir sudėtingą procesą. Reikia tikėti, jog nugalės sveikas protas ir sprendimai nebus priimami tik VRM kabinetuose, o vyks bendradarbiavimas su savivalda.

Taip pat skaitykite