PRIENŲ MIESTO SKAUDULIAI

IMG_9916 Artėja tradicinė apžiūra-konkursas „Gražiausia Prienų miesto sodyba“.  Šią vasarą  bus stengiamasi atrasti, pastebėti ir įvertinti naujai pradėjusius gražiai tvarkytis sodybų šeimininkus. Bet šiandien ne apie tai.

Šiandien norime pasidalinti mintimis apie vis dar tarpstančius miesto skaudulius. Prienų  seniūnija bando kovoti su apleistų ir neprižiūrimų pastatų, jų teritorijų bei apleistų tuščių sklypų savininkais. Kiekvieną pavasarį patiksliname apleistų, neprižiūrimų pastatų sąrašus, vykdome fotofiksaciją. Informaciją pateikiame Savivaldybės administracijos specialistams. Kasmet po kelis objektus išbraukiame iš šių sąrašų, tačiau vis atrandame naujų.

Tad viešai vardijame vietas, kurios mūsų miesto nepuošia. Dėl šių šabakštynų tenka raudonuoti prieš miesto svečius, nuolat baimintis, jog griūvantys pastatai nesužalotų ten nuotykių beieškančių vaikų. Suskaičiuojame daugiau kaip penkiadešimt apleistų statinių. Daug apleistų pastatų užfiksuota Kęstučio gatvėje. Didžiausią susirūpinimą kelia buvusiame kariniame miestelyje privatizuoti ir apleisti pastatai (Kęstučio g. 81 B, 81D, Vytenio g. 22). Trupa sienos, ant jų auga medžiai – tiesiog drastiška padėtis. Nekaip atrodo ir buvusi Prienų pieninė. Kiauri stogai, apleista aplinka, apgriuvę pastatėliai kieme (Kęstučio 83). Nenaudojami pūpso Kęstučio 17, 18B, 75A, 77A pastatai. Kęstučio 16B teritorija sutvarkyta, pastatas bus  nugriautas.

Nuolat vykdoma prieš metus reorganizuotos Prienų specialiosios mokyklos teritorijos stebėsena. Centrinis pastatas ilgą laiką buvo neliečiamas, o kieme esančių pagalbinių statinių būklė prastėja. Keletą metų kėlė nerimą ir daug problemų gražiausias miesto statinys prie Nemuno – buvęs „Revuonos“ viešbutis. Savivaldybės vadovų ir specialistų pastangomis šis pastatas perimtas Savivaldybės nuosavybėn.  2014 m. vasario mėnesį Prienų rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą dėl viešbučio nuomos viešo konkurso būdu. Džiugu, kad  buvusių specialiosios ir „Nemuno“ pradinės mokyklų pastatus saugo apsaugos darbuotojai.

2014-02-04 13.59.13Seniūnijos talkininkai, UAB „Prienų butų ūkis“ ne kartą sandarino nebenaudojamų pastatų duris ir langus. Vandalų netrūksta. Ne kartą esame rašę, informavę Prienų rajono policijos komisariatą, jog prie buvusio „Revuonos“ viešbučio, Kranto g. 8  numeriu pažymėto  namo, parūkyti ar gurkšnoti gėrimų renkasi paaugliai. Kasdien prastėja šalia esantis pastatas (Kranto g. 8A). Apie tai, jog Siaurojoje g. 6 nuolat prieglobstį randa girtaujantys asmenys, taip pat esame rašę. Prieš porą metų čia buvo kilęs gaisras. Namas apaugęs krūmais, medinė pastato dalis per šešerius metus visai sugriuvo – puikiai tiktų siaubo filmui filmuoti.

Susirūpinimą kelia ir kitose centrinėse miesto gatvėse esantys apleisti sklypai. J. Basanavičiaus g. 11,18A, 42. Gadina vaizdą netoliese Laisvės aikštės (J. Brundzos gatvėje) vienas šalia kito esantys mediniai pastatai, paženklinti 13 ir 15 numeriais. UAB „Prienų butų ūkis“ pastangomis, seniūno iniciatyva pastatas nors minimaliai tvarkomas: įstiklinti išdaužyti langai, pastatas nuvalytas ir po truputį dažomas. Tačiau šalia esančio 1900 metais pastatyto, 2012 metų gegužę privatizuoto Brundzos g. 15 namo dalis kieme ne tik siaubingai atrodo, bet ir kelia didžiulį pavojų šalia gyvenantiems ir į turgelį einantiems žmonėms. Čia neseniai sukeltas gaisras. Savininkas pasižadėjo artimiausiu metu pastatą nugriauti.

IMG_9151           Ilgai teko kovoti su J. Janonio g. 7 namo gyventojais dėl netvarkos kieme, apleisto pastato ir nuotekų leidimo į upelį, kol įvyko gaisras. Gyventojai iškeldinti, gaisro padariniai aptvarkyti. Kol bus išspręstas pastato likimas, bus vykdoma nuolatinė stebėsena, nes, kaip rodo praktika, tokie pastatai tuoj pat tampa išgertuvių vieta. Niekaip nesibaigia kova su mėšlo krūva, upelio tarša, netvarka Dariaus ir Girėno g. 10 ir 10A kieme.

Kita pastatų rūšis – nebaigti statyti gyvenamieji namai vaiduokliai. Pati pavojingiausia būklė – Pamiškio g. 26. Pastatas jau daugybę metų stovi apleistas, sutrūkinėję sienos, šalia gyvenantys žmonės bijo būti savo kieme, nes situacija grėsminga. Vakarais pastate dažnai renkasi jaunimas, šiukšlina ir triukšmauja, sukelia pavojų ir grėsmę savo gyvybei. Pastato savininkė kol kas tik skundžiasi, kad niekas neperka šios valdos. Daug metų sugriuvęs ir apdegęs pastatas stovi Revuonos g. 47 pakalnėje.

2014-02-04 14.23.12 Keli gyvenamieji pastatai bei teritorijos neturi šeimininkų, o galimi ar esami paveldėtojai nesitvarko dokumentų motyvuodami, jog neturi lėšų. Tokie pastatėliai pūpso V. Mykolaičio-Putino, Žemaitės gatvėse. Jei pastatas neturi šeimininkų, paveldėtojų, jį gali perimti valstybė ir parduoti aukcione. Todėl paveldėtojus raginame tvarkytis dokumentus ir prižiūrėti pastatus.

Gyventojų, prašančių priversti susitvarkyti į užsienį emigravusį ir apie privatų sklypą pamiršusį kaimyną, skaičius nemažėja. Seniūnijos darbuotojams tenka ieškoti išvykusių į užsienį asmenų giminaičių ir prašyti apšienauti be priežiūros paliktus sklypus. Vieno buvusiame kariniame miestelyje esančio apleisto pastato savininkai Didžiojoje Britanijoje, dar kurį laiko teko bendrauti su įmonės bankroto administratoriumi, vėliau ir šis ryšys nutrūko, o nuosavybė baigia sugriūti.

Kad tvarkingas kaimynas – neįkainojamas turtas, įvertiname rengdami apžiūras-konkursus „Gražiausia Prienų miesto sodyba“. Vargas gyventojams – kaiminystė sodybos, kurioje vyksta amžinas remontas. Dažnai patys savininkai gyvena kitur, o kaimynams tenka grožėtis jų nesibaigiančiais „kūrybiniais“ darbais, kone statybinių medžiagų sąvartynais. Kita bėda – pralaimima kova su  siaubą keliančiais šiukšlių kaupikais. Geriausias pavyzdys – sąvartynu pavirtusi Miško g. 4 sodyba.

APSklypų šeimininkai yra pamiršę, kad turi ne tik teises į savo teritoriją, bet ir pareigas. Yra numatyta, kad žemė turi būti naudojama pagal paskirtį. Vadinasi, namų valdoje negali augti piktžolės, kaip ir komercinės paskirties sklypuose. Sklypų šeimininkai bent porą kartų per metus sklypus privalo nušienauti. Savininkai kuo skubiau turi tvarkyti apleistą buvusio Siuvimo fabriko teritoriją Pramonės gatvėje. Stadiono mikrorajone gyvenančių žmonių nedžiugina ši kaimynystė – nuolat apžėlusi, apaugusi menkaverčiais krūmais teritorija, krūvos statybinių atliekų, surūdijusios tvoros.

Per dažnai apie pareigą nusišienauti tenka priminti didžiųjų miesto prekybos centrų vadovams. Akis bado pusę žmogaus ūgio siekiančios žolės Miško g. 25.

Praėjusiais metais sustiprinome tuščių sklypų priežiūrą. Kantriai dirbama atsižvelgiant pirmiausia į žmogaus padėtį. Dalis savininkų tik paskambinus savo teritoriją nusišienauja. O atsiranda tokių, kurių neįmanoma surasti arba kuriems net įspėjimas nieko nereiškia. Dalis pažada, bet nuvilia. Iki šiol bandoma gražiuoju susikalbėti. Kai kurie teisinasi sunkmečiu ar sveikatos trūkumu, bet ką daryti šalia gyvenantiems žmonėms?!

IMG_99742013 m. Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Prienų ir Birštono skyrius įspėjo 27 sklypų savininkus. Apie 90 procentų – susitvarkė. Šiemet vėl bus tikrinama ir pažeidėjai jau bus griežčiau baudžiami. Seniūnija šiemet išsiuntė 21 raštą  dėl tuščių žemės sklypų priežiūros. Gyventojai turi žinoti, kad įspėjimo nepaisantiems asmenims pirmą kartą galima paskirti 125 Lt baudą. Į prašymą susitvarkyti piktybiškai nereaguojantiems numatoma bauda nuo 250 iki 500 Lt. Prireikus į pagalbą gali būti kviečiami ir policijos pareigūnai. Prienų rajono savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintas 2014 metų žemės mokesčio tarifas pagal žemės sklypo naudojimo arba nenaudojimo kriterijų:  apleistoms žemės ūkio  naudmenoms – 4, o individualiesiems namams  – 0,8. Tai irgi galėtų būti paskata prižiūrėti žemės sklypus. Primename, kad tie sklypai, kurie bus pripažinti nenaudojamais bei apleistais, bus apmokestinti maksimaliu mokesčio tarifu.

Trumpai apie prižiūrimus žaliuosius plotus mieste. Kai prasideda vejų pjovimo dabai, seniūnija sulaukia nemažai skambučių, kodėl viena ar kita vieta palikta nešienauta. Taip atsitinka, kai darbus atlikti reikia su kita darbo priemone. Be to, ne visi žalieji plotai yra įtraukti į prižiūrimų želdinių plotus dėl lėšų stygiaus. Mieste prižiūrima 248 484 kv. m žaliųjų plotų. Šįmet miesto viešosioms erdvėms šienauti (vejų priežiūra sezono metu,  vejų pjovimas, žolynų pjovimas krūmapjove, žolynų pjovimas šienapjove) skirta apie 10 tūkstančių litų. Kai kurios vietos per metus šienaujamos tik porą kartų. Be to, dalis želdinių yra privatūs. Seniūnija turi ir nešiojamąją žoliapjovę, tačiau retas kuris atėjęs atlikti visuomenei naudingų darbų už pašalpas ryžtasi su ja dirbti. Seniūnija atsako už darbų saugumą, todėl kai kuriems talkininkams tiesiog neleidžia dirbti šio darbo dėl „sveikatos būklės“.

Ir ateityje seniūnija akylai stebės apleistus statinius bei neprižiūrimus tuščius sklypus, apleistas sodybas. Kartu su Savivaldybės administracijos specialistais rašys administracinių teisės pažeidimų protokolus apsileidėliams ir sieks, kad jie būtų nubausti. Savivaldybių tarybų patvirtintų miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimas, taip pat miestų ir gyvenamųjų vietovių statinių tinkamos priežiūros taisyklių nesilaikymas užtraukia įsėjimą arba baudą iki 2000 litų.

Tegul nenustebs miesto apsileidėliai, jeigu vieną dieną savo valdoje ras prikaltą ražinę šluotą – švaros ir tvarkos simbolį.

Prienų seniūnijos medžiaga

Taip pat skaitykite

3 komentarai

  1. Kodėl?

    Beveik kasmet skelbiama, kad bus ir daugiabučių namų kiemų aplinkos apžiūros, bet jų nebūna, o tik individualių sodybų.

  2. Vis apie tą patį

    Su čia pateikta informacija visiškai sutinku ir ji reikalinga. Yra ir dar vienas kasmetinis akivaizdus skaudulys – labai retai šienaujami žalieji plotai būtent Stadiono mikrorajone, kuriame vis tik gyvena nemaža žmonių. Kasdien pareidama namo iš darbo jaučiuosi tarsi eičiau per bomžų(atsiprašau) rajoną. Aišku, butų ūkiui trūksta lėšų, žmonių ir t.t. Bet mes, gyventojai, kas mėnesį gaunam krūvas įv.mokesčių sąskaitų(nemažų) ir niekas neklausia, ar mums netrūksta lėšų jas apmokėti. Mokam net necypteldami, ir tiek. Jaučiuosi turinti moralinę teisę tai rašyti, nes pati tvarkau aplinką prie savo gyv.namo, ranka apraunu ir gretimą žolę, perku (!) ir sodinu kai kuriuos dekoratyvinius augalus ar gėles. Galėčiau pakviesti aplinkos apžiūrinėtojus įvertinti. Na per mažai uždirbu, kad įpirkčiau dar ir žoliapjovę. Manau, kad yra gyventojų, kurie man pritartų