Perimtas šilumos ūkis mažina šilumos vieneto kainą ir lengvina žmonių išlaidų naštą

IGP6205_-2-364x245

Vidmantas Venclovas

2015 m. rugsėjo 1 d. Prienų rajono Savivaldybės taryba priėmė politinį sprendimą ir anksčiau laiko nutraukė sutartį su privačiu operatoriumi UAB „Prienų energija”. Pamatai perėmimui buvo sudėti dar anksčiau – kai buvo priimtas sprendimas statyti biokatilinę. Tiesa, nuo idėjos iki jos įgyvendinimo praėjo daug laiko, bet 2015 metais tikslas buvo pasiektas.

Šiuo metu Prienų rajono šilumos ūkį sudaro 20 katilinių – 14 iš jų šilumą gamina naudodamos granules, 3 – biokurą, 3 – dujas.

Naujai pastatytoje katilinėje šiluma išgaunama deginant biokurą, o būtent šis faktas padėjo visame rajone sumažinti šilumos vieneto kainą nuo 9,11 iki 7,31 euro centų už 1 kw/h šilumos energijos (sumažėjimas – 20 %). Lyginant 2015 m. ir 2016 m. tą patį laikotarpį, skaičiai atrodo taip:

Lentelė N1

 

2015 m. UAB „Prienų energija“ 2016 m. AB „Prienų šilumos tinklai”
Sausis 8,94 Sausis 8,44
Vasaris 8,22 Vasaris 8,46
Kovas 8,74 Kovas 7,36
Balandis 8.53 Balandis 7,31

Kaina nurodoma euro centais už 1 kw/h be PVM

 

Reikia pridurti, jog AB „Prienų šilumos tinklai” iki šiol, skaičiuodama šilumos kainą vartotojams, į kainą įtraukia pastoviąją dedamąją, kuri buvo nustatyta UAB „Prienų energija” (skaičiuojant bazinę kainą).

Valstybinė kainų ir energetikos komisija nuo 2015 m. lapkričio 20 d. vis dar tikrina AB „Prienų šilumos tinklai”  pristatytą medžiagą dėl bazinės kainos nustatymo. Komisija savo atsakyme „Krašto vitrinai” nurodo, kad bazinės kainos skaičiavimas užtrunka dėl didelio tarnybos darbuotojų apkrovimo. Atsakyme taip pat akcentuojama, jog AB „Prienų šilumos tinklai”, skaičiuodami šilumos energijos vieneto kainą, į sąmatą yra įtraukę faktiškai naudojamo kuro kainą. Tiesa, komisijos atsakyme nenurodoma, kada bus patvirtinta bazinė kaina, bet, pagal „Krašto vitrinos” turimą informaciją, patikrinimas vyksta greitu tempu. Visgi, reikia pripažinti, jog naujos bazinės kainos įtaka galutinei šilumos kainai vartotojams pasijaus tik nuo kito šildymo sezono.

Reikia pabrėžti, jog mokamos sumos už šilumos energiją priklauso ne tik nuo šilumos vieneto įkainio, bet ir nuo sunaudotos šilumos kiekio. Ir čia, be jokios abejonės, laimi tie, kurie gyvena arba gyvens renovuotuose namuose.

AB „Prienų šilumos tinklai” biokurą perka biržoje, todėl faktinė kaina priklauso ir nuo biokuro įsigijimo kainos. Štai, šių metų vasario mėnesio kainoje įtraukta biokuro, kuris įsigytas 2015 m. gruodį, kaina.

Paprastai bazinė kaina tvirtinama ketveriems metams.

Nors faktai rodo, kad centralizuotai tiekiamos šilumos kaina rajono gyventojams mažėja, kai kurie politikai vis dar bando „žaisti” šia korta, tvirtindami, jog taip nėra.

Primename, jog nustatoma šilumos vieneto kaina yra visų 20-ies katilinių sąnaudų vidurkis, todėl gali būti, jog vienoje ar kitoje vietovėje šilumos energija gali būti pagaminama pigiau, bet VKEKK tvirtina vieną kainą visam rajono šilumos ūkiui, o ne atskiroms katilinėms.

Tiesa, Pakuonio pagrindinei mokyklai taikomos šilumos energijos kaina priklauso nuo UAB „Roalsa” VKEKK patvirtintos kainos.

VKEKK paskelbtoje informacijoje apie šilumos kainas šalyje 2016 m. kovo mėnesį AB „Prienų šilumos tinklai” „pabėgo” iš „lyderių”, kurie tiekia šilumą brangiausiomis kainomis, sąrašo. Galima tikėtis, jog balandžio mėnesio suvestinėje savivaldybės įmonė dar daugiau nutols nuo lentelės apačioje esančių šilumos tiekėjų.

Bet didžiausi pasikeitimai gali būti po bazinės kainos perskaičiavimo.

Taip pat skaitykite

3 komentarai

 1. Petras

  Nenorime prieniečiai pasidžiaugti, kad pagaliau nusikratėme Nuomininkų „Energijos iš Panevėžio“ ir patys pradėjome šeimininkauti savo katilinėse, tvarkytis ir nors ir nedaug, bet dar ir laiko daug nebuvo mažinti kainą. Aš tikiu, kad reikalai pajudės, o biurokratai iš Kainų komisijos Vilniuje tikri stabdžiai. Linkiu sėkmės ir dėkoju už užsispyrimą ir žengimą priekin.

 2. A

  Manipuliuojant įvairiais skaičiais, pakreipiant juos norima linkme, nesunku žmonėms plauti smegenis, tuo pačiu ir jų kišenes. Kalbant apie faktus, tai vien tik pažiūrėjus į lentelėje pateiktus vasario mėn. rodiklius, matosi, kieno ,,korta“ mušta. Giriamasi ,,pabėgimu“ iš kainų lyderystės – na, taip, penkta vieta nuo galo (čia su PVM) – (1.Biržai 9,73; 2.Vilkaviškis 8,23; 3. Palanga 8,13; 4.Alytus 8,13; 5.Prienai 8,02; Marijampolė 8,01) – tikrai ,,garbinga“.
  P.S. Reikšmingos, daug ką pasakančios detalės – kainomis Lietuvoje iš esmės ,,lyderiauja“ buvęs Alytaus šilumos tinklų regionas ir didelė ,,pergalė“-pagaliau, Alytaus miestas savo didele šilumos kaina mus pralenkė.Ura!

 3. Vytautas Kuzmickas

  Kas bent kiek yra susipažinęs su Skandinavijos savivaldybių gyvenimu,papročiais,politine kultūra,pastebės ,kad valdžios gerų darbų įrodinėjimas,jų veiklos propogavimas te sukeltų krizenimą,švelniai tariant,šypsnį ar net balandžio 1-osios klaustuką.Ten valdžia giriama arba peikiama prie rinkimų urnų,nes kiekvienas valdžios žmogus nuoširdžiai ,paprastai bendrauja su žmonėmis ,išklauso jų nuomones ir koreguoja savo veiklą.Ten kažkaip suprantama,kad daryti gerus darbus ne valdžios malonė,o kasdieninė pareiga. Straipsnyje lyg ir surašyta viskas gerai.Bet ar ateis „komunizmas“po metų ar kelių neaišku? Kodel gi prieniečiai entuziastingai nesižavi šilumos kainomis ir nemato atlikusių vienaeurinių ar dvieurinių monetų piniginėse.1)Nemažai gyvena nerenovuotose namuose. be administravimo,šilumos reguliavimo ir dešimtines eurines kupiūras išleidžia per atidaromus nuo karščio langus.2)Prieniečius ne kitos partijos klaidina,bet jie mato,kad „partiečiai“ dar darbų neatlikę pirmuoju žingsniu sau gerokai kapšus pasididino,o gyventojams centukus težada.3)Gyventojai mato ,kad valdžia pirmiausia sau gerovę kuria,o ne bendruomenei.Žmogau,rinkėjau,pilieti,apsižvalgyk ir paskaičiuok ,kiek valdžia savo žmonių,net šeimos narių per taip vadinamus„konkursus“ įsidarbina,o kiek dar „blatniakiškai“,„pagal partinę liniją“.Savivaldybėjė yra nemažai kruopščiai dirbančių specialistų,bet kiek tokių ,„partinių vadybininkų“,kurie tinkami tik rinkiminei agitacijai pravesti.4) Gyventojus ,su kuriais nemažai bendrauju , piktina valdžios nutolimas nuo žmonių,arogancija,pasipūtimas,nemokėjimas bendrauti.Valdžia dar jaučia tarsi olimpe prie nuėjusių draugų Morkvėno,Mintaučkio,Budbergio būtų. Vartai dokumentus,analizuoju elgsenas ir matai,kad iš esmės niekas Laisvės Aikštėje nepasilkeitė…O kompetencija dargi prastesnė pasidarė…