Knygos apie knygnešį Praną Zykų pristatymas Pakuonyje

Pakuonio biblioteka ir mokyklos muziejus sulaukė garbingo svečio – Vytauto Krupovieso. Jis neseniai išleido knygą ,,Erškėčiuotu ir dygliuotu gyvenimo keliu“ apie senelio brolį Praną Zykų, kuris buvo garsus XIX a. pabaigos – XX a. pradžios knygnešys, dalyvavęs Didžiojo Lietuvos seimo darbe, rūpinęsis Lietuvos atgimimu.

P. Zykus gimė netoli Darsūniškio, knygas platino daugiausia Kruonio, Jiezno, Stakliškių apylinkėse. Buvo išvykęs į Ameriką. Grįžęs gavo žemės Pakuonio valsčiuje, Bačkininkėlių kaime. Palaidotas Pakuonio kapinėse.

Pakuonio mokyklos muziejuje surinkta daug įvairios medžiagos apie šį kultūros žmogų. Ja prieš keletą metų pasidalijome su autoriumi. Ir toliau rinkome faktus, nuotraukas, atsiminimus, archyvinę medžiagą.

Visa tai atsidūrė knygoje. Autorius V. Krupoviesas taip pat ilgai dirbo archyvuose, rinko įvairius faktus. Tai atsispindi knygoje, kuri išleista ir apipavidalinta labai gražiai. Susitikimo metu autorius viską išsamiai pasakojo, rodė informatyvias skaidres. Renginyje dalyvavo žmonių, kurie galėjo papildyti tas žinias savo prisiminimais. Ypač maloniai apie knygnešio našlę Moniką pasakojo Liucija Lagunavičiūtė – Simanavičienė. Ji vaikystėje ir jaunystėje gyveno šalia Zykų sodybos prie Nemuno. Nuo autoriaus ji gavo nuoširdžią dovaną – naująją knygą.

Apie Lietuvos likimą, knygnešių kelius ir Praną Zykų deklamavo ir kalbėjo penktosios, šeštosios ir dešimtosios klasių mokiniai, parengti muziejininkės Onos Zmejauskienės. Labai blogas oras, nesibaigiantis lietus baugino, kad ateis mažai miestelio ir kaimo žmonių, mokinukų. Bet bibliotekininkė M. Žaromskienė, renginių organizatorė R. Žibienė džiaugėsi, kad atėjo tikrai nemažas susidomėjusių būrys.

Todėl mes, visi dalyvavusieji, praturtėjome žiniomis ir mintimis apie šį įdomaus ir vingiuoto likimo žmogų, garbingai įėjusį į savo krašto istoriją.

 

Ona Zmejauskienė

Taip pat skaitykite

2 komentarai

  1. ats.

    reklamos buvo – Prienų savivaldybės svetainėje rubrikoje „Kviečiame į renginius“, Prienų viešosios bibliotekos feisbuke, taip pat per radiją pranešinėjo. Sutinku su mintimi, kad Jieznas kultūrine prasme spindi – ko vertas vien gegužės 13 d. planuojamas renginys su istoriku Egidijumi Aleksandravičium ir kt, o ir be to dar visko. Kas vertina tikrąją kultūrą, tas supras.

  2. Vytautas Kuzmickas

    Reikia tik džiaugtis pakuoniškių ,ypač muziejininkės Onutės Zmejauskienės darbštumu,atsakingumu.Pakuonis man spindi,kaip ir Jieznas.Visur kultūroje dirba išradingi, atsidavę savo profesijai žmonės.Gaila,kad gal reklamos mažai -būta,tiesiog su džiaugsmu būčiau dalyvavęs renginyje-knygos apie P..Zykų pristatyme..O ,gal dar galima tą puikią knygą ,kur nors nusipirkti?