„Žmonės, kurie nežino istorijos – nemato ateities“

IMGP0155Gegužės 30 d. Prienų krašto muziejuje vyko susitikimas su Arūnu Kapsevičium, Romu Linium, Tomu Kukausku, Vaidu Baranausku, Rimvydu Urbanavičium ir Ryčiu Sakeliu.

Šis penketukas sumanė, jog reikia bekeliaujant surinkti išsamesnę medžiagą apie grafus Butlerius.

Be abejo, kelionė buvo ne tik turininga, bet ir, istorine prasme, labai svarbi Lietuvai, mūsų kraštui. Marijampoliečiai apkeliavo ne tik Lietuvą, bet ir dalį Lenkijos, kur ir rado labai daug informacijos apie šiuos XVII amžiaus žmones, kurie didelės įtakos turėjo ir Prienams.

Pasirausę po istorinius šaltinius, vaikinai atrado daug istorinių faktų, kad Butleriai buvo airių kilmės, tačiau jų atžalos, gyvendamos Lietuvoje (LDK), jau mokėjo kalbėti lietuviškai.

Taigi, 1644 metais Prienų miesto seniūnu paskirtas Mykolas Butleris. Šios giminės seniūnavimas Prienuose davė daug pokyčių miesto kūrimuisi.

Tačiau jų valdymas neapsiribojo vien Prienų miesto bažnyčios, pilių statymu. Jie tvirtai žengė Marijampolės link, kur jų dėka ir atsirado šis miestas. Jų valdos plėtėsi ir driekėsi Lenkijoje, Baltarusijoje. Pasak istorinių šaltinių, Butleriai neužsibūdavo vienoje vietoje. Prienuose buvo du dvaro pastatai, čia jie atvykdavo ir trumpam apsistodavo (reziduodavo).

Istorijos labirintuose besisukiojantys vyrukai sakė, jog „Žmonės, kurie nežino istorijos – nemato ateities“. Galbūt per griežtai buvo pasakyta, nors tikrai daug svarbių faktų yra dingę iš Lietuvos istorijos aruodų, tad trupinius reikia dėlioti it kokią dėlionę. O kad istorijos labirintuose šiaip sau neklaidžiotume, reikalingi smalsūs ir kruopštūs istorikai, kurie renka trūkstamas detales.

Šį kartą daug sužinojome apie Prienus ir jų seniūną Mykolą Butlerį bei jo šeimą.

Pasak pašnekovų, spontaniškai paruošti stendai atitiko jų darbo lūkesčius. Čia galima rasti išsamią informaciją apie Butlerius, jų valdas, kurios, atradus daug faktų, vis dar plečiasi. Vaikinai pažadėjo, jog jie nesustos ir paieškos apie šiuos iškilius žmones bus tęsiamos.

Patys ekspedicijos dalyviai sukūrė dokumentinį filmą apie keliones, kurių metu sutiko daug žmonių, padėjusių sudėlioti dėlionę, kuri svarbi ne tik mūsų kraštui, bet ir Lietuvai.

Vilija Čiapaitė

Taip pat skaitykite