„Žalia banga“ Balbieriškio pagrindinėje mokykloje

Gegužės 26 dieną Balbieriškio pagrindinėje mokykloje vyko bendruomenės veiklos diena „Žalia banga“. Tai mokyklos dalyvavimo tarptautinėje Gamtosauginių mokyklų ir Wrigley kampanijoje „Mažiau šiukšlių“ baigiamasis renginys. Šventėje dalyvavo Balbieriškio parapijos klebonas Remigijus Veprauskas, Gamtosauginių mokyklų programos Lietuvoje koordinatorius Renaldas Rimavičius, Prienų r. savivaldybės mero pavaduotojas Algis Marcinkevičius, Prienų r. savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Rimvydas Zailskas, mokyklos kuratorė Laimutė Jančiukienė, Nemuno kilpų Prienų lankytojų centro administratorė Larisa Šaltienė, mokyklos ir vietos bendruomenių nariai, mokytojai, mokiniai.

Renginys prasidėjo ankstyvą rytą Balbieriškio atodangoje. Pirmiausia bendruomenės nariai, tėvų atstovai, jaunieji miško bičiuliai „Kleveliai“ su savo vadove Ona Žvaliauskiene iš plastikinių butelių ir perpjautų padangų sukonstravo laivą, kuriame susodino 150 žydinčių serenčių. Paskui į pagalbą atskubėjo Nemuno kilpų vyr. ekologas Renatas Jakaitis. Jis kartu su „Kleveliais“, atsargiai laipiodami atodangos šlaitais, surinko 10 didelių maišų šiukšlių. Pastatę laivą ir sutvarkę atodangą, sutikome svečius, mokyklos atstovus. Prie įspūdingo laivo su iškelta bure visus pasveikino mokyklos direktorius Stasys Valančius. Jis pasidžiaugė, kad susirinkome Balbieriškyje, gražiausioje Nemuno vietoje, labiausiai respublikoje lankomoje atodangoje. Ne veltui statėme laivą – laivas pavaizduotas ir miestelio herbe. Norime, kad ši vieta būtų švari, tad mokinių iškelta burė su užrašu kviečia ne tik grožėtis Nemuno vaizdais, bet ir palikti šią vietą švarią, kad atodangą puoštų ne šiukšlės, bet gėlės… Nemuno kilpų Prienų lankytojų centro administratorė Larisa Šaltienė dėkojo už glaudų bendradarbiavimą su mūsų mokykla, už Balbieriškio atodangos priežiūrą. Verta pasimokyti, kaip statant laivą atliekos prikeliamos antram gyvenimui.

Palikę žydinčią atodangą, per gražų Balbieriškio miestelį pasukome mokyklos link. Čia laukė bendruomenės veiklos dienos „Žalia banga“ šventinis koncertas. Nuskambėjus mokyklos himnui, mokyklos direktorius Stasys Valančius, geriausiai žinantis, kaip pagauti tokią ypatingą Žalią bangą, skatinančią visą bendruomenę švarinti aplinką, pasveikino visus šventinio koncerto dalyvius. Jis pabrėžė ilgametę Kunigiškių skyriaus darbo patirtį šioje srityje. 9 žaliosios vėliavos, kabančios scenoje,- kruopštus mokytojų, mokinių, bendruomenės darbas. Smagu, kad ir mūsų mokykla įsijungė į gamtosauginį judėjimą, kad visada sulaukia pagalbos iš rajono savivaldybės, Švietimo skyriaus, NKRP. Direktorius palinkėjo mokiniams, įsijungusiems į gamtosauginę veiklą, tapti tikrais Lietuvos patriotais.

Šventės vedėjai Eglė Zujūtė (8 kl.) ir Airidas Krutulis (8 kl.) dėkojo socialiniams partneriams: Nemuno kilpų regioninio parko darbuotojams, Balbieriškio LKC kolektyvui, IĮ savininkei Rūtai Ūsienei, žiniasklaidos atstovams. Sėkmingai pavyko sukelti Žalią bangą ir dėl to, kad buvo atlikti 7 darbai: įkurtas Gamtosauginis komitetas (koordinatorė direktoriaus pavaduotoja ugdymui Neringa Zujienė); atliktas gamtosauginis auditas; parengtas veiksmų planas; įtraukta mokyklos bendruomenė; į ugdymo procesą integruota gamtosauginė veikla; įsivertintas ir sukurtas Gamtosauginis kodeksas. Devintokai Odeta Cerpickaitė ir Simas Juodžiūnas visiems priminė Gamtosauginį kodeksą. Po jo labai tiko mokinių ansamblio dainos žodžiai: “Bijau aš dėl miškų ir upių…“

Artėjo džiaugsmingiausias šventės momentas: Gamtosauginių mokyklų programos Lietuvoje koordinatorius Renaldas Rimavičius įteikė sertifikatą ir pirmąją Žaliąją vėliavą Balbieriškio pagrindinei mokyklai, o Kunigiškių pradinio ugdymo skyriui – dešimtąją vėliavą. Apdovanojimus garbingai priėmė mokinių atstovai ir mokyklos direktorius Stasys Valančius bei Kunigiškių pradinio ugdymo skyriaus vedėja Laimutė Andriukevičienė. Kunigiškių pradinukai padeklamavo savo mokyklos Gamtosauginį kodeksą, o dainoje žodžius skyrė savo mylimos gimtinės upeliams, kalneliams, laukams, ryto tylumoj čiulbančiam vyturėliui…

Prienų r. savivaldybės mero pavaduotojas Algis Marcinkevičius nuoširdžiai dėkojo mokyklai, kad gamtosaugine veikla prisideda prie savivaldybės strategijos – gyventi švariau, tvarkingiau. Ant atodangos padarytas meno kūrinys kviečia nešiukšlinti ir to mokyti kitus. Kiekvienas, prisilietęs prie šio renginio, turės apie ką pamąstyti… Prienų r. savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Rimvydas Zailskas ir kuratorė Laimutė Jančiukienė išėjo sveikinti kartu, tuo simboliškai išreikšdami dvigubą padėką: mokykla gavo dvi Žaliąsias vėliavas. Tai įvertinimas už didelius nuveiktus darbus, švarinant gamtą ir gražinant aplinką. Balbieriškio parapijos klebonas Remigijus Veprauskas, pasveikinęs su garbingu apdovanojimu, priminė ir pareigą – nešti vėliavą. Palinkėjo, kad mūsų darbai neturėtų ir vidinių šiukšlių. Dar kartą kalbėjusi Loreta Šaltienė džiaugėsi gražių idėjų įgyvendinimu, nuoširdžiu bendravimu, noru apie nuveiktus darbus pasidalinti su kitais… Muzikinį sveikinimą – dainą „Mano kraštas“ – atliko Balbieriškio LKC direktorė Neringa Garmuvienė, o jau 11 Žaliųjų vėliavų fone, pasipuošę tautiniais rūbais, nuotaikingai sukosi „Ringučio“ šokėjai.

Nuskambėjus koncerto „Žalia banga“ finalinei dainai (Neringa Garmuvienė, Olivija Tiauterytė, Gabrielė Jarackaitė), šventės dalyviai prie mokyklos pasodino ąžuoliuką – bendruomenės stiprybės ir susitelkimo, saugant brangiausią turtą – gamtą, simbolį.

 

Janina Grigutienė

 

Taip pat skaitykite