Vytautas Bubnys „Suktinis su P.ROZA“

IMGP0123Kiekvienas susitikimas su kraštiečiu Vytautu Bubniu Prienų Justino Marcinkevičiaus viešojoje bibliotekoje sulaukia gausaus skaitytojų ir rašytojo gerbėjų būrio.

Šį kartą daugumą sudarė jaunimas, kuriam kiekvienas susitikimas ir bendravimas su šiuo mūzų pakylėtu rašytoju ne vienam įstrigs giliai atmintyje.

Šį kartą buvo pristatyta 33-ioji rašytojo knyga „Suktinis su P.ROZA“.Žodis „milijonierius“ daugeliui asocijuojasi su didele suma pinigų, tačiau 6 milijonai knygų, kurios išverstos į 24 kalbas, tai turtas, kurį susikrovė rašytojas per savo netrumpą gyvenimo kelią.

Labai svarbu žinoti, kad pagal tris V. Bubnio romanus yra sukurti filmai: „Maža išpažintis“, „Nesėtų rugių žydėjimas, „Kvietimas“. Baltijos Asamblėjos premija įteikta už romaną „Balandžio plastėjime“, kurį autorius pavadino „euroromanu“, nes jame vaizduojami įvykiai Jugoslavijoje, religinė netolerancija.

Susitikimo metu prieniškiai ir svečiai turėjo galimybę išgirsti apie kūrėjo santykį su kūryba, rašytojo laikyseną totalitarizmo akivaizdoje, bendravimą su kitais rašytojais: Justinu Marcinkevičium, Antanu Maceina, Vincu Mykolaičiu-Putinu, Pauliumi Širviu, Romualdu Granausku, Marcelijumi Martinaičiu ir kitais.

Tačiau šį kartą rašytojas į Prienus atvyko su praeitais metais išleista knyga „Suktinis su P.ROZA“. Knygos pavadinimas – tai tarsi mistinis kodas, leidžiantis skaitytojui atrasti tai, kas miela jo sielai. Joje galima rasti vidinius rašytojo išgyvenimus, minties šuolį į metą, kuomet patyrė vidinę sielos sumaištį. Interviu su žinomais žurnalistais, pokalbiai su rašytojais ir mintys, sukeliančios jausmingas akimirkas.

Pats autorius nedrįso prisipažinti, jog jo ir žmonos mėgiama daina, kurią užtraukia vykdami į sodybą „Tu man pašvilpauki bernioke…“, atlikta „Žiburio“ gimnazijos dainininkų, jį sujaudino. Juk tai slapta kertelė, kuri išsaugo akimirkas, praleistas su mylimu žmogumi, gyvenimo mūza žmona Elena Kurklietyte. Koja kojon, ranka rankon žengdami gyvenimo keliu žino, kad tvirtai suglausti petys visuomet yra tikroji kūrybos ir gyvenimo prasmė.

Petras Bražėnas, Lietuvos literatūros kritikas, pedagogas, profesorius, tarsi neišsiplėsdamas, tačiau išsamiai išnagrinėjęs Vytauto Bubnio knygą, sumaniai narstė tarp novelių, kurių turtinga lietuviška tarmė privertė susirinkusius klausytis profesoriaus kalbos ir minčių, ne vieną turėjo sugundyti įsigyti ir perskaityti knygą, kurioje galima rasti ne tik informacijos, bet ir turtingų vaizdine prasme išgyvenimų, vienaip ar kitaip susijusių su žmogumi, kuriam rūpi kiekvienas žmogus, matoma kiekviena gyvenimiška smulkmena. Pasak profesoriaus P. Bražėno, „bubnijanos“ aruodas yra pripildytas gražių posakių, žodžių, vaizdinių, iš kurių ne vienam būtų verta pasimokyti.

Abu prozininkai, abu vieno medžio šakelės, visada kartu. Ir paprašyta pakalbėti apie vyro knygą, juokais E. Kurklietytė tarė: „Na, suka suktinį su P.Roza“. Ji pirmoji perskaito rankraščius, kartu aptaria, tačiau tik dėl to, kad abiems tai malonu. Juk E. Kurklietytė, daug metų dirbusi korespondente, išleido 3 knygas. Viena iš jų – romanas „Šešėlių verpėja. Laukinės Todės istorija“, įkvėptas sakmių apie laumes. Beje, E. Kurklietytė domisi Rytų kultūra, tad apie tai kitos jos knygos.

Jolanta Kadugytė

Taip pat skaitykite