Vainius Bakas: „Jei nori kurti – nebijok suklysti“

IMGP5713

Vilija Čiapaitė

Birštono bibliotekos prieigose, pasislėpę nuo vasaros kaitros, mažieji birštoniečiai ir ne tik jie susitiko su poetu, literatūrologu, kritiku Vainiumi Baku ir jo eilėraščių knygele „Ką manė kamanė“ bei iliustracijų autore Marija Smirnovaite.

Autorius poezijos knygelėje puikiai išjautė kiekvieną eilėraštį, kurį perpynė linksmomis istorijomis. Ir kaip bebūtų keista, tačiau ne tik vaikai, bet ir suaugusieji įdėmiai klausėsi posmų, kur, kaip ir mažųjų kodėlčiukų, apipilančių tėvus klausimais, atsakymai slypėjo kiekvienoje eilutėje.

V. Bakas neslėpė sakydamas, jog beveik kiekvienas suaugęs buvo smalsiuoju kodėlčiuku. Jiems rūpėdavo įvairūs atsakymai į pačių užduotus klausimus. O čia jau tėveliai turėdavo pasitelkti ne tik žinias, bet ir fantaziją. Taigi šioje eilėraščių knygelėje mažieji skaitytojai atras atsakymus, kurie kirba kiekvieno mažoje galvelėje.

Vainius atrado temas, kurios privertė susimąstyti, jog ir brolių Grimų pasakose gali atrasti žiaurumo elementų, tačiau jie taip kruopščiai apšlifuoti, jog retas kuris gali juos suvokti… Antai vaikai Gretutė ir Jonukas išvejami iš namų, o neatiduodami į kitus namus. Šie vaikai sudegina seną močiutę. Viskas taip sudėliota, kad užslėpti veiksmai priverčia susimąstyti…

Apie autorių Vainių Baką

Vainius Bakas – poetas, literatūrologas, kritikas. Gimė Ukmergėje, ten pat baigė vidurinę mokyklą, o pirmąją poezijos knygą išleido dar besimokydamas joje. Studijavo Vilniaus universitete lietuvių filologijją, vėliau baigė Vilniaus universiteto Literatūros antropologijos ir kultūros magistro studijas ir gavo literatūrologijos magistro laipsnį. Dirbo „Literatūros ir meno“ kalbos redaktoriumi, o šiuo metu įvairiose leidyklos dirba kalbos redaktoriumi bei korektoriumi. Kūrybą, literatūros ir kino recenzijas, publicistinius straipsnius publikuoja įvairioje periodinėje spaudoje. Lietuvos rašytojų sąjungos narys.

Iliustracijų autorė Marija Smirnovaitė

O štai iliustracijų autorė Marija Smirnovaitė visą laiką šypsodamasi prisipažino, jog iliustruodama knygas ne tik vaikams dažnai nuklysta į savo fantazijų labirintus. Ir tik suvokusi, jog reikia atlikti užsakymus, tarsi prabunda ir tęsia darbus. Tačiau tos jos fantazijų sudėliotos iliustracijos neišmetamos. Jos gražiai sugula, o kartais net atitinka autorių mintis ir nukeliauja į spaustuvę, kur pagražina knygeles.

Štai, ką radau internetėje erdvėje apie iliustracijų autorę: „Marija Smirnovaitė savo biografijos istoriją papildo ypatinga meile įvairiai literatūrai ir skirtingų žanrų knygoms. Turbūt todėl kūriniai stebina įdomiu stilistikos perteikimu, išskirtiniais pastebėjimais ir nuoširdžiu prisilietimu prie skaitytojo pasąmonės… Kūryboje juntamas lengvumas, profesionalumas, apgalvotos detalės. Ne visiems autoriams tai pavyksta! Susipažinkite su knygomis, kurios padės atitrūkti nuo realybės ir minčių bei pajusti tikrą skaitymo malonumą“.

Po knygelės „Ką manė kamanė“ pristatymo vaikai ir suaugusieji gamino skirtukus. Juk rugsėjis jau čia pat, tad turėti savo gamybos skirtuką – pats didžiausias malonumas!

Taip pat skaitykite