Jonas Kavaliauskas
Pastaraisiais mėnesiais Birštonas tapo žymus ne kaip kurortas, kuriame galima gerai pailsėti, o kaip vieta, kurioje galima neblogai „prasisukti“ Birštono naujakurių valdose. Vagys įjunko į statybvietes ir jų laimikiais tapo pastoliai bei kiti statybose naudojami daiktai. Tokie nuostoliai naujakurius nelabai džiugino, bet ne visi ryžosi kreiptis į policiją, nors apmaudo būta nemažai.
Pasak nukentėjusių, juos stebina policijos ir savivaldybės valdžios pozicijos. Birštonas vos ne kasmet įvardijamas saugiausiu Lietuvos miestu, kurorto vadovai kviečia žmones atvykti į Birštoną ir jame įsikurti.
Lelijų kvartale vyksta nemažai statybų ir jame kyla ne vienas naujas namas. Deja, būtent šį kvartalą nusižiūrėjo vagys. Pavargę nuo vagių išpuolių, žmonės, statantys namus, pradėjo įrenginėti vaizdo kameras. Niekas, turbūt, nenustebs, kai aplink statybvietes iškils ir tvoros.
Birštono valdžia, kalbėdama apie kurortą, dažnai pabrėžia būtent saugumą, tvirtindama, jog visose miesto viešose erdvėse yra įrengtos vaizdo kameros.
Birštono policijos komisariato viršininkas Rolandas Stiklius, patvirtinęs, jog yra gautas pranešimas apie pastolių vagystę ir pradėtas ikiteisminis tyrimas, teigė, kad mieste įrengtos vaizdo kameros padeda surinkti nemažai informacijos, kuri būna naudinga, vykdant ikiteisminius tyrimus. Visgi, laikas eina, ir tam, pasak komisariato vadovo, kad Birštonas ir toliau liktų vienu saugiausių miestų Lietuvoje, reikalinga vaizdo kamerų tinklo modernizacija ir plėtra.
R. Stiklius, paklaustas, ar statybviečių vagysčių galima būtų išvengti, jei mieste naktį patruliuotų policijos ekipažas, atsakė, jog patruliavimas vyksta, bet jo aptarnavimo teritorija visa savivaldybė ir netgi kaimyninės.
Deja, nors komisariatas turi du automobilius, sudaryti du naktį budinčius ekipažus neleidžia etatų skaičius. Alytaus AVPK vadovybė aiškiai neatsižvelgia į tai, jog Birštonas – tai ne tik nedidelis miestelis, bet ir populiarus kurortas, todėl standartiniai sprendimai neatlaiko kritikos. Jei patrulių ekipažas budėtų tik mieste, pastarųjų pastolių vagysčių tikriausiai pavyktų išvengti.
Deja, nors reformos sumanytojai garsiai kalba apie pagerėjusią situaciją policijoje ir efektyvų darbą bei visada pateikia nemažai tai pagrindžiančių skaičių, realybėje situacija ne tokia rožinė. Kasdienis prevencinis darbas su gyventojais virsta migla, užtat laiko parinkti baudas vietose, kur vyksta nepavojingas automobilių judėjimas, bet formaliai už tai galima nubausti, atsiranda vis daugiau.
Birštono savivaldybės mero pavaduotojas Vytas Kederys, pripažinęs, jog vaizdo kamerų tinklo atnaujinimas ir plėtra svarbūs saugios aplinkos išsaugojimo aspekte, nesutiko su nuomone, kad savivaldybės valdžia per lėtai reaguoja į besikeičiančią situaciją. Pasak mero pavaduotojo, kiekvienas gyventojas turi pats rūpintis savo turto saugumu, nes Savivaldybės administracija neturi tiek lėšų ir pajėgumų, kad prie kiekvienos statybvietės įrengtų po kamerą. Visgi, vienas savivaldybės vadovų patikino, jog, nors 2018 metams biudžete nėra numatyta lėšų vaizdo kamerų tinklo modernizacijai, bet per metus, atsižvelgiant į besikeičiančią situaciją, bus ieškoma lėšų neatidėliotiniems sprendimams saugios aplinkos užtikrinimui.
Birštono savivaldybės administracijos direktorius Valentinas Vincas Revuckas taip pat laikosi tos nuomonės, jog kiekvienas gyventojas turi pats pasirūpinti savo turto saugumu.
Atsakydamas į klausimą, ar į 2018 metų biudžetą buvo įtrauktas Birštono policijos prašymas dėl kai kurių įrengimų, kurie padėtų greičiau ir efektyviau tirti nusikalstamas veikas, pirkimo, atsakė, jog formuojant biudžetą atskirai šis klausimas nebuvo akcentuotas, bet Birštono miesto tvarkymo tarnybai iš kurortinės rinkliavos skirtų lėšų dalis bus panaudota vaizdo kamerų tinklo modernizavimui.
Saugios aplinkos miestu vadinamas Birštonas tikrai nemažai investuoja į tai, bet pastaruoju metu įvykiai rodo, kad būtini papildomi sprendimai, kurie užkirstų kelią gan pavojingai tendencijai.
Iš Savivaldybės administracijos vadovo atsakymo galima suprasti, kad galutinį sprendimą dėl kai kurių saugumo aspektų įgyvendinimo turi priimti Birštono policijos komisariato ir Birštono miesto tvarkymo tarnybos vadovai. Reikia tikėtis, jog, reikalui esant, ir Savivaldybės taryba, ir vadovai neliks nuošalyje.