Praėjusių metų pabaigoje Prienų rajoną sudrebino neeilinis renginys – Užuguosčio kaime įvyko buvusios mokyklos mokinių organizuotas karnavalas. Visiškai nepriklausomas, kilęs iš didelės nostalgijos buvusiai mokyklai, renginys pritraukė apie pusę tūkstančio žmonių.
Vos poros šimtų gyventojų bažnytkaimis tą vakarą išgyveno savo renesansą ir kelioms valandoms tapo tikru traukos centru. Beveik kiekvienoje troboje vėl plieskė šviesos, kiemai buvo pilni suvažiavusių vaikų ir anūkų automobilių, artėjant vakarui gatvelės prisipildė žmonių – visi traukė viena kryptimi – į buvusią mokyklą, į legendinį Užuguosčio karnavalą susitikti su buvusiais mokytojais, bendraklasiais, mokyklos draugais. Kaip ir anksčiau, prieš maždaug dešimt metų.
Kilnus tikslas
Prieš dešimtmetį vykusi Lietuvos švietimo reforma skaudžiausiai palietė kaimiškas vietoves, dėl sumažėjusio mokinių skaičiaus mokyklų durys buvo užrakintos, o dideli pastatai palikti likimo valiai. Taip atsitiko ir Užuguostyje. Nenaudojamas beveik 2.000 kv. metrų pastatas iki šiol neturi naujos savo paskirties ir yra negailestingai niokojamas laiko – per prakiurusį stogą žliaugiantis vanduo gadina viską, kas dar yra gero viduje. Vienintelė mokyklos sporto salė yra išgelbėta nuo tokio likimo – Užuguosčio kaimo bendruomenės „Užuguostis“ dėka ji yra renovuota ES lėšomis ir prižiūrima. Joje vyksta bendruomenės sporto ir kiti laisvalaikio renginiai.
Šį rudenį mokyklos pastate apsilankę Užuguostyje negyvenantys, bet didelę nostalgiją savo mokyklai jaučiantys buvę mokiniai iš visos Lietuvos neliko abejingi esamai situacijai. Buvo nuspręsta atgaivinti legendinį Užuguosčio karnavalą ir vos per pora mėnesių suorganizuotas įspūdingas renginys tapo pirmąja kregžde telkiant kraštiečius bendram tikslui – mokyklos pastato išsaugojimui. Iš renginio metu surinktų lėšų planuojama rekonstruoti buvusios mokyklos stogą, kad savo investuotojo pastatas sulauktų kuo geresnės būklės arba net visas būtų pritaikytas bendruomenės, kraštiečių ir buvusių mokyklos mokinių reikmėms.
Netilo mažųjų juokas
„Šiandien susirinkome linksmintis, vinį įkalsime vėliau“, – šventės metu sakė organizatoriai. Euforija, kuri tvyrojo nuo pat pirmos renginio pradžios minutės, neapleido susirinkusiųjų visą vakarą. Įspūdingos dekoracijos ir renginio programa liudijo – to Užuguostyje dar nebuvo, o kai į sporto salę pradėjo netilpti žmonės, tapo akivazidu – ši vieta ir laikas yra ypatingi.
Užuguosčio karnavalo programa truko net aštuonias valandas, bet pralėkė kaip akimirka. Viskas prasidėjo Kalėdine muge, kurios metu užuguostiečiai prekiavo savo sukurtais rankdarbiais ir skanėstais. Tuo pačiu metu vyko mokyklos video, iš senų kasečių perkeltų į skaitmeninį formatą, peržiūra. Ant sporto salės sienos buvo galima išvysti buvusios mokyklos kroniką, pamatyti save, prisiminti gražiausias akimirkas mokykloje.
Netrukus į Užuguosčio karnavalą atvyko ypatingi svečiai – Snieguolė ir ją atlydėjęs Piratas. Profesionalūs personažai linksmino susirinkusius buvusių mokinių vaikus, salėje skambėjo linksmas mažųjų juokas, o jų tėveliai neslėpė nostalgijos: „Stebuklas yra atsivesti savo vaikus į savo mokyklą“. Kol vaikai laukė Kalėdų Senelio, scenoje pasirodė vaikų estrados žvaigždutė – Deimantė Jurgelevičiūtė, buvusios Užuguosčio mokyklos mokinės ir vienos iš renginio organizatorės Silvijos Liorančaitės Jurgelevičienės dukrytė. Kartu su Deimante pirmąją savo dainelę savo mamos buvusioje mokykloje viešai atliko ir Deimantės pusseserė Amelija. O vos tik pasirodžius Kalėdų Seneliui vaikai puolė jam pasakoti išmoktus eilėraščius ir prašyti dovanų. Kalėdų Senelio maišą naujomis knygomis papildė „Alma littera“ leidykla „Šviesa“, o saldainiais – buvęs mokyklos mokinys Gintautas Sodaitis.
„Mūsų misija – skatinti pažinimo ir skaitymo poreikį, teikti pažinimo džiaugsmą ir skaitymo malonumą. Sužinoję apie šį kultūros, jaunimo ir vaikų laisvalaikio, socialinės atskirties mažinimo ir pilietiškumo projektą negalėjome likti abejingi“, – sako Agnė Dvarionienė, „Alma littera“ viešųjų ryšių vadovė. Anot jos, nepriklausomų ir pozityvių renginių rėmimas yra visos įmonių grupės prioritetas įgyvendinant savo socialinės atsakomybės projektus.
Entuziazmas papirko rėmėjus
„Alma littera“ įmonių grupė buvo pirmoji, atsiliepusi į Užuguosčio karnavalo organizatorių kreipimąsi prisidėti prie šio renginio įgyvendinimo. Stiprus pirmųjų rėmėjų palaikymas rėmimo prašymo patirties neturinčius organizatorius stūmė į priekį. Netrukus prie renginio rėmimo prisijungė netoliese veikiantys verslai – „Stakliškių midus“ skyrė gaiviųjų gėrimų, „Eulanta“ – šakočių ir prisidėjo finansiškai, „Birštono mineraliniai vandenys“ – mineralinio vandens, „Eglės“ sanatorija Birštone – kvietimus apsilankyti pirčių ir baseinų zonoje. Neliko abejinga viena didžiausių šio regiono bendrovių – „KG Group“. Paskolindama staliukus ir kėdes prisidėjo didžiausių parodų Kaune organizatorė bendrovė „Ekspozicijų centras“. Renginio vežėju tapo transporto bendrovė „Brevitra“. Šviečiančias dekoracijas paskolino bendrovė „Švenčių studija“.
„Mūsų tikslas – kurti šventinę nuotaiką miestuose ir miesteliuose. Jeigu mažų gyvenviečių gyventojams užtenka jėgų ir energijos savo mažuose miesteliuose sukurti kuo geresnę gerovę ir dėl to jaustis oriai, mes negalime prie to neprisidėti. Kaip ir kasmet, puošdami sostinės Katedros aikštės eglę, mes ir šiemet kurdami ypatingą pasaką sostinės centre siekėme, kad ta šviesa ir gėris skleistųsi visoje Lietuvoje. Ir mums džiugu, kad šiemet tai nušvito Užuguostyje“, – sako Jolanta Tūraitė, bendrovės „Švenčių studija“ generalinė direktorė. Ši bendrovė buvo paskolinusi Užuguosčiui šviečiančias gatvių šviestuvų dekoracijas, tačiau dėl laiko stokos ir prastų gamtinių sąlygų nepavyko jų pakabinti ir papuošti Užuguosčio gatvių karnavalo dieną. Tačiau šios žvaigždės sužibo buvusios mokyklos languose ir rodė kelią į ją sugrįžtantiems buvusiems mokiniams.
Vos tik mažiesiems karnavalo lankytojams išvykus prieš miegą skaityti tik ką gautų pasakų knygų, Užuguosčio karnavalo vairą iš Kalėdų Senelio perėmė renginių vedėjas Jonas Norkevičius. Vakaro programa prasidėjo linksmais žaidimais, į kuriuos greitai įsitraukė visi susirinkusieji. Už aktyvų dalyvavimą programoje karnavalo svečiai gavo netikrus pinigus, už kuriuos vėliau specialaus aukciono metu galėjo įsigyti itin vertingus prizus, kurių pagrindinis buvo kavos aparatas.
Prizus parūpino buvę mokiniai
Vienus į po daugelio metų vėl organizuojamą Užuguosčio karnavalą atviliojo nostalgija mokyklai, kitus – vakaro metu koncertavusios grupės DAR koncertas, trečius – pagrindinis labdaringo vakaro žaidimo prizas – kelionė dviems į Italiją. Šį prizą įsteigė buvusi Užuguosčio mokyklos mokinė Gintarė Liorančaitė Kuklienė kartu su bendrove „Autotrip“. Iš viso vakaro metu buvo galima laimėti beveik keturiasdešimt prizų, kurių dauguma pasirūpino buvę mokyklos mokiniai. Vieni įtikino savo darbdavius ir prizų fondą papildė žurnalų prenumeratomis, kvietimais į koncertus, restoraną. Kitus prizus pasiūlė patys jų steigėjai, socialiniame tinkle „Facebook“ pamatę, kaip grupėje „Mūsų Užuguostis“ yra komunikuojama apie renginį ir pristatomi loterijos prizai sulaukia didelio grupės narių palaikymo.
Dvi išskirtines dovanas Užuguosčio gyvenvietei skyrė draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“. Dabar vos tik atvykus į gyvenvietę visus pasitinka specialus kelio ženklas „Įsijunk šypseną“. Šie draudimo bendrovės socialinės iniciatyvos „Nulis pykčio“ simboliai yra skirti mažinti pyktį šalies keliuose, o Užuguostyje turi ir dar vieną prasmę – šypsotis vieni kitiems ir būti draugiškiems. Kita bendrovės dovana – tai metinis Užuguosčio sporto salės draudimas nuo gamtinio ir piktavališko pastato suniokojimo.
“Neseniai atliktas nepriklausomas tyrimas parodė, kad „Lietuvos draudimas“ yra viena iš rėmimo lyderių šalyje, turinti žmonių akyse rėmėjo aurą. Dalindamiesi savo gerais rezultatais su bendruomenėmis, mes ypatingą dėmesį skiriame saugaus eismo projektams. „Lietuvos draudimas“ mano, kad puoselėti bendruomeniškumą ir remti bendruomenes yra viena iš svarbių paramos krypčių, leidžianti mums geriau pažinti ir suprasti, kuo gyvena mūsų klientai“, – sako Ingrida Žaltauskaitė, „Lietuvos draudimo“ atstovė ryšiams su visuomene.
„Užuguostis – Dakaras“
Kai keli entuziastai prieš pora mėnesių ėmėsi organizuoti ir atgaivinti legendinį Užuguosčio karnavalą ir pristatė pirminę programą, daug kas netikėjo, kad visa tai įvyks. Užmojai buvo dideli, renginio biudžetas – dar didesnis. Didžiąją dalį renginio biudžeto padengė asmeninės organizatorių ir kitų buvusių mokinių bei šiai idėjai neabejingų žmonių lėšos. Tie, kas skyrė lėšas koncertui – niekada nebūtų skyrę lėšų tiesiog stogui remontuoti, daugelį finansinių rėmėjų sužavėjo po Lietuvą išsibarsčiusių Užuguosčio vaikų noras sukurti Kalėdų stebuklą po truputį nykstančioje šalies provincijoje.
Beveik paskutinę minutę įvyko tikras Kalėdų stebuklas ir prie renginio finansavimo prisidėjo Skandinavijos kapitalo žemės ūkio bendrovė „Scandagra“.
„Pastaruoju metu nemažai Lietuvos žmonių ir įmonių vadovų mokėsi naują žodį – Užuguostis. Daugeliui iš jų jis skambėjo taip pat egzotiškai, kaip ir Dakaras. Generalinis renginio rėmėjas – bendrovė „Scandagra“, remianti lenktynininko Benedikto Vanago lenktynes Dakare, dabar drąsiai savo rėmimo politiką gali vadinti skambiu pavadinimu „Užuguostis – Dakaras“. Prisidėti prie nykstančių Lietuvos kaimų puoselėjimo ir išsaugojimo, kad jie netaptų Lietuvos dykumomis – kilnus darbas. Polėkis – šios bendrovės ir mūsų komandos bendras bruožas“, – renginio metu sakė organizatoriai.
Prie Užuguosčio karnavalo organizavimo taip pat prisidėjo Stakliškių seniūnija, Užuguostyje veikiančios bendruomenės „Užuguostis“ ir „Radasta“, Užuguosčio kaimo jaunimo iniciatyvų klubas, didelis būrys buvusių mokyklos mokinių iš skirtingų laidų, buvę mokytojai ir daug kitų gerų žmonių.
Pagrindinės renginio organizatorės – buvusios mokinės Silvija Liorančaitė Jurgelevičienė, Simona Šalomskaitė ir Jolita Žvirblytė Mažeikienė.
Nuotraukų autorius – Jurgita Juodytė, straipsnio autorius – Jolita Mažeikienė.