Jonas Kavaliauskas
Pastaruoju metu Birštoną pasiekia vis daugiau investicijų, o tai reiškia, jog kuriamos darbo vietos. Pasak Prienų darbo biržos vadovo Vyginto Morkūno, Birštonas jau gan stipriai veikia situaciją Prienų krašte. Lyginant su tuo pačiu 2013 m. laikotarpiu, nedarbas sumažėjo 1,4%. Pačiame kurorte sumažėjimas didesnis (2,3%), o Prienuose – 0,5%. Anot V. Morkūno, didžiausią įtaką pokyčiams daro sanatorija „Eglė”. Tiesa, jos vadovas Artūras Salda naujienų portalui kvitrina.com teigė, jog formuodamas kolektyvą susiduria su sunkumais, nes nemažai žmonių nepasiruošę užmegzti pastovių darbo santykių. Pasak A. Saldos, daugumai bedarbių trūksta motyvacijos, ir jie toliau lieka arba net nori likti išlaikomi valstybės.
„Eglės” sanatorijos vadovas sakė manantis, jog vien tik verslas situacijos su nedarbu nepakeis, jei nebus pastangų ir iš valdžios pusės.
Birštone situacija išties įdomi. Į kurortą ateina vis daugiau investuotojų, atsiranda naujų darbo vietų, bet jauniems žmonėms nėra kaip užsikabinti kurorte.
A. Salda patikino, jog specialistai iš kitų miestų su malonumu apsigyventų kurorte, bet, deja, tam nėra sąlygų. Pagal naujienų portalo kvitrina.com turimą informaciją, butų nuomos rinka neišvystyta, o ir kainos jauniems žmonėms dažniausiai neįkandamos.
Prienų darbo biržos vadovas mano, jog situacija darbo rinkoje kardinaliai pasikeis tik tada, kai atlyginimai bus pajėgūs atsverti valstybės taikomos paramos išmokas. Deja, šiandienos situacijoje smulkusis verslas nepajėgus staigiai padidinti atlyginimus, o tai reiškia, jog principas „geriau nedirbti” gali įsišaknyti.
Pasak V. Morkūno, „nedarbo spąstai” veikia, nes darbo biržoje įregistruotų asmenų mobilumas žemas, o ir dažniausiai vykti toli nuo namų visiškai neapsimoka. Prienų darbo biržos vadovas paminėjo, jog iki 2016 metų planuojama perkvalifikuoti apie 200 žmonių. Iš kitos pusės, anot V. Morkūno, darbdaviai, pasinaudodami įvairiomis programomis, galėtų „auginti” specialistus patys.
„Eglės” sanatorijos vadovas A. Salda taip pat tikino, jog situacija verčia ruošti sau tinkamus specialistus įmonėje. Ir tam yra sąlygos, nes bendrovėje dirba patyrę personalo atrankos darbuotojai, kurie vertina naujų darbuotojų tinkamumą vienoms ar kitoms pareigoms.
Sprendžiant demografinius klausimus Birštone, nepaskutinį žodį gali tarti ir savivalda. Kurorte turėtų atsirasti gyvenamasis fondas, kuris taptų jauniems specialistams laikinuoju prieglobsčiu, kol jie susitvarkytų būsto nuomos ar pirkimo problemas.
Toks sprendimas pritrauktų į kurortą nemažai jaunų žmonių, kurie, esant kitoms patrauklioms sąlygoms (darželis, gimnazija, sporto infrastruktūra, aukšto lygio kultūrinis gyvenimas), galėtų tapti pastoviais Birštono gyventojais.
Tiesa tai, jog Birštone kuriamos darbo vietos mažina nedarbo lygį ir Prienuose.
Prienų darbo biržos jau nėra. Kauno teritorinės darbo biržos, Prienų skyrius.
Report