Sveikatos apsaugos ministras: nuo chaoso sistemą išgelbės valstybinių įstaigų tinklas

IMGP2541Gegužės 23 d. Prienų rajono savivaldybėje su darbiniu vizitu lankėsi sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis.

Vizito iniciatorius – Seimo narys Andrius Palionis, kuris į šalies parlamentą išrinktas mūsų krašto vienmandatėje apygardoje.

Ministras apsilankė Jiezno ir Prienų pirminiuose sveikatos priežiūros centruose bei Prienų ligoninėje. Po objektų apžiūros ligoninėje įvyko V. P. Andriukaičio susitikimas su visų rajono biudžetinių sveikatos įstaigų vadovais. Susitikime dalyvavo ir rajono laikraščių žurnalistai.

Improvizuotoje spaudos konferencijoje sveikatos apsaugos ministras pabrėžė, jog sistema akumuliuoja milžiniškas lėšas, bet joje vyrauja chaosas, kurį būtina sutvarkyti stiprinant valstybinių įstaigų tinklą.

Ministras leido suprasti, jog dabartiniai teisės aktai leidžia privačioms įstaigoms kurtis lengvatinėmis sąlygomis, o biudžetinės privalo laikytis sugriežtintų reikalavimų.

V. P. Andriukaitis nusistebėjo, jog Prienų ligoninėje neišnaudojama diagnostinė reanimacinė aparatūra, į kurią buvo investuoti milijonai, o to priežastis ne profesionali, o įstatyminė.

girl eating a long loafPasak Prienų ligoninės direktorės Jūratės Milaknienės, Ligonių kasos praeitais metais nubaudė įstaigą šimtatūkstantine bauda už antrojo lygio reanimacinės aparatūros panaudojimą žmonių gyvybei gelbėti. Ministras pažadėjo, jog bus bandoma įteisinti tokio lygio esamos diagnostinės aparatūros panaudojimą per socialinės gerontologijos programą, kuri ir kuriama rajoninėms ir kaimo ligoninėms.

Kaimo ligoninių statusas dar nėra įteisintas, bet darbo grupė ruošia pasiūlymus tokioms įstaigoms atsirasti kaimo vietovėse.

Sveikatos apsaugos ministras išsakė mintį, jog rajoninės ligoninės turi būti pavaldžios ne savivaldai, o ministerijai, nes savivaldybės neprisideda prie jų finansavimo.

Konstitucijoje, pasak V. P. Andriukaičio, yra įtvirtinta, jog už piliečių sveikatos priežiūrą atsako valstybė, todėl pirmiausiai valstybinis tinklas ir turi būti stiprinimas. Jo manymu, savivalda turi atgauti sprendimo teisę dėl pirminės sveikatos priežiūros įstaigų kūrimosi jos teritorijoje, nes dabar situacija tokia, jog privačios medicinos įstaigos dygsta kaip grybai po lietaus ir tada neužtikrinamas efektyvus lėšų paskirstymas.

Ministras nusistebėjo buvusiais sveikatos sistemos reformos ideologais, kurie išskyrė rajonuose integruotas paslaugas pagal lygius ir sukūrė situaciją, kai viename pastate esančios įstaigos turi savo atskiras buhalterijas, registratūras, o šeimos gydytojai priversti į šalia esančius antrojo lygio kabinetus rašyti net 3 atskirus siuntimus vietoj to, kad būtina informacija būtų išrašoma ant vieno blanko.

Ministras įsitikinęs, jog darbo grupės pasiūlymuose bus išanalizuotas Dienos chirurgijos centrų funkcijų praplėtimas ir sudarytos sąlygos ligoninėms išnaudoti esamą diagnostinę aparatūrą.

V. P. Andriukaitis, kalbėdamas apie visuomenės sveikatos centrų veiklą, sakė, jog jų pagrindinis tikslas – telkti visuomenę rūpintis savo sveikata nemedikamentiniais būdais. Ministras pripažino, jog minėti centrai dar yra įsteigti ne visose savivaldybėse, bet ir veikiantys rezultatais negali pasigirti. Vis tik ministras tiki, jog pavyks įrodyti visuomenei, kad kai kuriuos sveikatos sutrikimus galima įveikti ir be tablečių.

Socialdemokratų deleguotas sveikatos apsaugos ministras pasiuntė aiškią žinią, jog sveikatos apsaugoje prioritetas turi būti skiriamas viešajam sektoriui.

Pasak ministro, darosi keisti dalykai – žmonių mažėja, medicinos įstaigų daugėja, o kartu ir antrojo lygio konsultacijų (tik neaišku, kas ir kokias klausimais konsultuojamas).

V. P. Andriukaitis teigė, jog tokie darbiniai vizitai padeda geriau suprasti savivaldybių medikų problemas. Anot ministro, aplankyta apie keturiasdešimt rajonų ir kiekviename savos bėdos, bet yra ir bendros tendencijos, kurias ir bus bandoma išspręsti, jei pavyks prasibrauti, ministro teigimu, pro lobistus Seime.

Prienų rajono savivaldybė tikisi, jog 2014-2020 metų laikotarpyje pavyks ES lėšų pagalba renovuoti visas savivaldybei pavaldžias sveikatos įstaigas, o ministro vizitas tam duos gerą postūmį. Ministrą vizito metu lydėjo Prienų rajono savivaldybės meras Vytas Bujanauskas, mero pavaduotojas Egidijus Visockas, savivaldybės administracijos direktorius Algis Marcinkevičius.

Jonas Kavaliauskas

Taip pat skaitykite