Sukčiai vis dar sugeba išvilioti pinigus iš patiklių žmonių ir įmonių atstovų, arba, kodėl neveikia „keturių akių“ principas

2520_fc23f4bb74eb7275710bbd2c81e775f7 2

Jonas Kavaliauskas
kvitrina.com

Visai neseniai sukčiai pasinaudojo vienos biudžetinės įstaigos buhalterės patiklumu ir išviliojo didelę sumą pinigų. Bet bandant išsiaiškinti apgavystės eigą ir besikalbant su biudžetinių įstaigų vadovais padaugėjo klausimų, o ne atsakymų. Kalbinti įstaigų vadovai teigė, jog ir jų buhalteriai per šiuos metus buvo gavę ne vieną užklausą apie lėšas, rašytą lyg iš vadovų el. paštų. Bet jų finansininkai kreipdavosi, kaip įprasta, tiesiogiai į vadovą ir apgavysčių buvo išvengta.

Iš pokalbių su biudžetinių įstaigų vadovais, kontrolės ir audito tarnybų atstovais, sužinojau, jog biudžetinėse įstaigose egzistuoja tvarka, jog visi veiksmai gali būti atliekami tik darbo metu ir privalo veikti „keturių akių“ principas, kuris yra tapęs neatsiejama vadovo ir buhalterio bendravimo dalimi.

Mane konsultavęs audito specialistas aiškiai davė suprasti, jog biudžetinėse įstaigose visi veiksmai privalo būti reglamentuoti, nes, pagal egzistuojančius principus, kitokie tiesiog negalimi. O minimas atvejis neatitinka nei vieno reglamento, nes tokio tiesiog nėra. Ir tai reiškia, jog tokie veiksmai draudžiami.

Mero A. Vaicekausko potvarkiu sudarytos komisijos pirmininkė, Prienų rajono savivaldybės administracijos Finansų skyriaus vedėja Jurgita Čerkauskienė patikino, jog įstaiga, iš kurios apgaule buvo išviliota didelė suma pinigų, nebuvo prašiusi lėšų pervedimui į Portugaliją, todėl aišku, jog buvo panaudoti pinigai, kurie buvo skirti kitų paslaugų apmokėjimui.

J. Čerkauskienė aiškiai davė suprasti, jog įstaigoje nebuvo laikomasi ministro įsakymo dviejų parašų bankiniams pavedimams atlikti.

Meras Alvydas Vaicekauskas pasakė, jog dar vasarą visų biudžetinių įstaigų vadovai buvo perspėti dėl galimų sukčiavimų, nes jau tada sukčiai atakavo laiškais dėl lėšų pervedimo, prisidengdami vadovų elektroniniais laiškais. Meras pažadėjo pakomentuoti situaciją plačiau po jo potvarkiu sudarytos komisijos išvadų.

Atlikta apklausa rodo, kad dauguma rajono biudžetinių įstaigų žino, kaip atsispirti sukčių vilionėms, nes jose dirbama pagal patvirtintas tvarkas.

Vienos įstaigos vadovas atvirai pasakė, jog kiekvienas pavedimas aptariamas prie keturių akių ir tvirtinamas dviem parašais jau per 20 metų.

Reikia manyti, jog komisija išsiaiškins, kas įstaigoje buvo padaryta ne taip, o tai lėmė sukčių sėkmę.

Taip pat skaitykite