Sakoma, kad bijomasi to, ko nepažįstama. Iš tiesų, kartais tai ne tiek baimė, kiek uždarumas, nusišalinimas, vengimas bendrauti. Tarp gerų kaimynų to neturėtų būti, o kas gi mes, Europos Sąjungos narės, esame, jei ne kaimynės? Artimiausias šalis lietuviai gal ir geriau pažįsta, tačiau apie tolimesnes jau galime spręsti tik iš kažkieno kitų žodžių. Kad pažintume vieni kitus iš arčiau, kad užsimegztų draugystė, bendradarbiavimas, būtina susitikti, surasti bendrus interesus, nusišypsoti vieni kitiems. Tą jau kelerius metus daro Stakliškių vidurinės mokyklos bendruomenė, dalyvaudama tarptautiniuose Comenius projektuose. Stakliškiečiai aplankė jau nemažai Europos šalių, susipažino su čia gyvenančiais žmonėmis, jų kasdieniu gyvenimu, mokymusi, svajonėmis ir tikslais. Ir į Stakliškes vis atvyksta svečių, kuriems labai įdomi nedidukė prie Baltijos jūros įsitaisusi šalis, jos istorija, tradicijos, žmonių gyvenimo būdas. Šiemet stakliškiečiai sulaukė svečių iš Rumunijos, projekto „Aš Europos pilietis“, dalyvių, jau spėjusių susipažinti su Lietuva ir Stakliškėmis pernai, kuomet į šią tolimą šalį buvo nuvykusi mokinių ir mokytojų grupelė, pristačiusi savo gimtinę ir jos įdomybes.
Pasimatyti su bičiuliais stakliškiečiais atvyko dešimt septintokų ir aštuntokų bei keturi mokytojai iš Devos miesto vakarų Rumunijoje. Šis miestas – administracinės srities centras, jame esanti mokykla, pavadinta žymaus reformatoriaus vyskupo Andrea Šaguno vardu, yra didelė – čia mokosi daugiau kaip 1000 vaikų. Mokykla jau apie 10 metų dalyvauja įvairiuose tarptautiniuose (daugiausiai Comenius) projektuose, yra užmezgusi ryšius su daugeliu Europos šalių mokyklų, tarp jų ir su Stakliškių vidurine mokykla.
Noemi, viena iš į svečius atvykusių rumunių mergaičių, pasakoja, jog atvyko į Stakliškes, norėdama daugiau sužinoti apie Lietuvą, apie jos praeitį ir, žinoma, susidraugauti su čia gyvenančiais bendraamžiais. Kelionė buvo ilga, bet verta vargo – Lietuva pasitiko gražiu oru, švara ir mielais žmonėmis. Apie Stakliškes Noemi spėjo nemažai sužinoti pernai, iš jos namuose gyvenusios stakliškietės Jūratės, kuri daug pasakojo apie savo gimtinę, apie ją garsinančius žmones, midaus gamyklą ir skaniųjų šakočių kepyklėlę. Projekto „Aš Europos pilietis“ pagrindinis tikslas – artimi ryšiai tarp Europos šalių, tarp jų žmonių, todėl projekto koordinatorė Alina Marija ir jos kolegė Simona labai džiaugiasi šilta draugyste su stakliškiečiais, įdomiais ir svetingais žmonėmis. Tikimasi, kad iki projekto pabaigos birželio mėnesį visi iškelti tikslai bus pasiekti, be to, mokyklos ir toliau draugaus, ras naujų bendrystės formų, juk Comenius projektais ir siekiama sujungti šalis ir žmones į vieną draugišką šeimą. Viešnagės vieni kitų mokyklose ir šeimose tam geriausiai padeda, todėl svečiai rumunai jau spėjo susidaryti pirmuosius įspūdžius apie mūsų šalį ir jos žmones, labai maloniai priimančius čia atvykusius svečius.
Stakliškiečiai iš tiesų labai pasistengė priimdami draugus iš Rumunijos – jų garbei surengė smagų koncertą, „įšventino“ į tikruosius Stakliškių gyventojus ne tik prisegdami ženklelius, bet ir pavaišindami šio krašto duona, kuri, pasak svečių, labai skiriasi nuo ragautos viešbutyje. Po iškilmingo priėmimo mokiniai išsiskirstė į klases, kur mokysis kartu su stakliškiečiais, mokytojai susirinko aptarti tolimesnių viešnagės planų. O jiems teks nuveikti išties nemažai – nors mūsų šalis nedidelė, tačiau turime, ką parodyti svečiams, ir juos nustebinti. O pirmasis prisilietimas prie lietuviškųjų tradicijų svečiams iš Rumunijos buvo tradicinė Kaziuko mugė, šurmuliavusi mokyklos kieme.