Skriaudžiai, tai kraštas, kur gyvena žmonės, kuriantys istoriją

Vilija Čiapaitė

Skriaudžių miestelis mini gražų 360 metų jubiliejų. Čia, besilankant bet kokiame susitikime, šventėje, festivalyje – jaučiama bendruomeniška ir draugiška atmosfera. Kiekvienas skriaudiškis didžiuojasi, kad čia gyvena, kuria, muzikuoja, šoka, dirba, rodos, mažučius, bet prasmingus darbus.

O istorija apie šį miestelį ir jo žmones gausi ir pilna istorinių faktų. Skriaudžiai nuo 1664 m. minimi istoriniuose šaltiniuose. Čia jau 1759 m. kaime pastatyta koplyčia, o 1802 m. – bažnyčia. 1812 m. birželį, žygiuodamas į Rusiją, Skriaudžiuose viešėjo Prancūzijos imperatorius Napoleonas I. Beje, istoriniuose šaltiniuose minima, jog per 1863 m. sukilimą šalia Skriaudžių (prie Mozūriškių)  apie 600 sukilėlių būrys pralaimėjo rusų kazokams. Ir dar. 1906 m. Skriaudžiuose buvo įkurtas pirmasis Lietuvoje kanklių ansamblis „Kanklės“. 1907 m. atidarytas „Žiburio“ draugijos skyrius. Kaimas garsėjo puodžiais, skiečiais, kanklių gaminimo meistrais.

Beje, būtent šiame krašte gimė ir mokėsi 27 žymūs žmonės, kurie įvardijami kaip šviesuoliai. Tad niekaip nesuklysi sakydamas, jog Skriaudžiai – gabių ir nusipelniusių šaliai žmonių kraštas. Kaip žinia, istoriją kuria patys žmonės, kurie gimsta, auga ir atneša savo gyvenimo bagažą į kraštą, tarsi dėliodami dėlionę, kuri ir vadinama – istorija. O jų palikimas šiame krašte ypač vertinamas! Juk istorijos faktų neištrinsi, nes tai yra šio krašto dėlionė, kuri atiduodama sekančioms kartoms ją dėlioti toliau.

Netradiciškai, bet nuoširdžiai

Vos tik atvykus ir įžengus į erdvę prie Skriaudžių kultūros centro, akys užkliuvo už suoliukų su vardinėmis lentelėmis, kuriose buvo matomi įrašai, kas ir kam skiria šiuos nuostabius ir kuklius suolelius. Rodos, tai paprasti suoleliai, bet jie buvo nepaprasti! Šios idėjos autorius ir papasakojo apie krašto šviesuolius bei idėją, kuri virto tuo, kas dabar džiugins visus atvykusius, privers prisiminti tuos, kurie įrašė į istorijos puslapius Skriaudžius, kurie paliko palikimą šio krašto žmonėms.

Renginys, kuomet atsisukama ir mintimis nusilenkiama tiems, kurie yra, kurie išėjo, kurie dar ateis. Birželio 16-ąją Skriaudžių kalendorių muziejaus įkūrėjas Pijus Brazauskas būtent Skriaudžių 360 metų jubiliejaus progai paminėti pristatė ir papasakojo apie vardinius suolelius. Pasak jo, kiekvienas jų turi vardines lenteles su QR kodu.

Idėjai įgyvendinti susibūrė Skriaudžių žmonės, kurių dėka erdvėje prieš Skriaudžių kultūros centrą gražiai susirikiavo suoliukai, kur kiekvienas galės prisėsti trumpo poilsio ar pokalbio, o nuskenavę QR kodą ir daugiau sužinoti apie iškilius žmones, kam skirtas suoliukas. Tai puiki dovana miesteliui, nes taip kiekvienas gaus žinių, susijusių su šio miestelio žmonėmis, kraštu. Ir dar. P. Brazauskas vis dar pilnas idėjų. Štai, kiekvienam suoliuko fundatoriui  įteikė kalendorius iki 2100 metų. Tai puiki dovana. Šio krašto seniūnas Vaclovas Ramanauskas savo ruožtu įteikė ir padėkos raštus, prieš tai pasveikinęs susirinkusius ir sakydama, kad kiekvienas savo krašto meilę įrodo savo meile, o kunigas Antanas Mickevičius pašventino suoliukus.

Į šventinį renginį atvyko Seimo narys Andrius Palionis, Prienų rajono savivaldybės vicemerė Jūratė Zailskienė, Prienų rajono savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vedėjas Rimantas Šiugždinis bei daug iškilių žmonių, kurie tęsia darbus, pildo istorijos puslapius, palikdami daug pavyzdžių ateities kartoms – kaip ir jie, mylėti savo kraštą, garsinti jį darbais. Juk šiame krašte gyvena žmonės su didelėmis širdimis ir begaline meile.

Taip pat skaitykite