Vilija Čiapaitė
Sekminės – visame krikščioniškame pasaulyje minima Šventosios Dvasios atsiuntimo šventė. Tiems, kuriems ši šventė buvo primiršta, norisi grįžti į savo vaikystę, nes laukdavome būtent Sekminių. Pamenu, kai iš vakaro pindavome vainikus iš alyvų, beržų šakų. Žinojome, kad ankstyvą rytą, kuomet eisime ganyti galvijų, o, tiksliau, karvių, jų šeimininkai duos po pinigėlį. Vainikus užkabindavome karvytėms ant ragų, o už tai pinigėlis nusėsdavo į kišenę. Tuomet ganėme apie 30 karvių, tad visada tikėjomės papildyti savo tuščią taupyklę. Ne visi mus palepindavo pinigėliais, tačiau dažnas atnešdavo gardaus pyrago riekę ar saują saldainių.
Nors puikiai žinojome, kad Sekminės – piemenų šventė ir pagal tradicijas nereikėtų ginti gyvulių į pievas, tačiau ši dalis buvo apeinama. Tądien gyvulius papuošę vainikais, gindavome į aviganes. Prisipažinkime, kad Sekminės buvo primirštos, tačiau šventė palaipsniui grįžta didindama pagreitį. Veiverių krašto, kartu su kitų kraštų ūkininkais šiais metais nutarė, kad Sekmines būtina sugrąžinti. Juk tai vasaros pradžios pranašas, kuomet džiaugiamės, kad pavasaris susilieja su vasara, pranašaujančia gausų derlių, vasaros šilumą.
Ir kokios Sekminių šventės be šv. Mišių Veiverių šv. Liudviko bažnyčioje! Pasimeldę daugelis patraukė aplankyti Rimorystės muziejų ir tik po to suko į Veiverių A. Kučingio meno mokyklos-filialo kiemelį. Patikėkit, tai buvo nuostabus jausmas, kai pro svetingai atvertus vartus, apkaišytus berželių šakomis, teko įeiti į šventinę erdvę. Nuo seno buvo tikima, kad beržo šakelės atneš šeimai laimę. Po šventės jos neišmetamos, o laikomos iki kitų Sekminių. Tikima, kad jos atbaido piktąsias dvasias!
O įėjusius į kiemelį pasitiko tranki Kybartų kultūros centro Virbalio kultūros namų kapela „Pliumpa“ (vad. Alfonsas Juškevičius). Nosį kuteno kepamų bulvinių blynų, kiaušinienės, troškinamo šiupinio, riebaluose verdamų spurgyčių kvapai. Kas susėdę prie stalų, kas stovintys linksmai šnekučiavosi, kiekvienos gaspadinės suslėgtą sūrį ar baltą pyragą ragavo Beje, Veiverių bendruomenės moterys čia pat plakė pieno ir vaisių kokteilius. O jau jų gardumėlis! Ką čia vaikai, ir suaugusieji jais mėgavosi.
Kapelos muzikantus keitė Veiverių kultūros ir laisvalaikio centro vokalinio dueto (vad. Antanas Gruzinskas) dainos. Linksma ir smagu, kai griežiama lietuvių liaudies instrumentais, kai skamba dainos. Taip pat ši šventė suvienijo vaikus bendram džiaugsmui – žaidimams. Ypač daug susidomėjimo sulaukė Alytaus profesinio rengimo centro lego robotukai ir čia pat kepama kiaušinienė, herbo spalvinimas, ant medinio pagrindo išraižyti Veiverių seniūnijos magnetukai. Tolėliau batutas buvo apsuptas mažųjų. Pakniopstomis jie lipo, leidosi, kiti gi šokinėjo ir juokėsi tikru vaikišku juoku, kuriuo užkrėsdavo šalia esančius.
Prienų konsultavimo tarnyba kvietė dalyvauti konkurse – pagal sėklas ir fotografijas atpažinti augalus. Čia teko pasukti galvelę, tačiau guvios moterys puikiai mokėjo pateikti užuominas, kai kur net ir pasufleriuoti. Konkurse teko palaužyti galvą ir Seimo nariui Andriui Palioniui. Kristina Pažėrienė mokė vainiko pynimo meno. Vainikus pynė ir jais pasipuošusios moterys linksmai juokavo sakydamos, kad Joninėms tikrai mokės nusipinti dar gražesnį ir spalvingesnį vainiką.
Na, o jau pasivažinėti karietaite niekas neatsisakė! Štai čia jau buvo pati maloniausia atrakcija. Sėdi sau karietaitėje ir važiuodamas pakelyje stovintiems tik mojuoja su šypsena veide. Noriu pasidžiaugti, kad Veiverių bendruomenė puikiai randa kalbą su ūkininkais, kurie ranka rankon kartu puoselėja tradicijas ir stengiasi sugrįžti prie kultūrinio paveldo, senolių išpuoselėtų tradicijų.
O kad šventė įvyktų, ypač gražus būrys rėmėjų atsirado. Tai Vidas ir Kristina Pažėrai, Rita Ramanauskienė, Algis Petkevičius, Angelė Danisevičienė, Kazimieras Skučas, Alytaus PRC, Vytautas Lėckus, UAB „Pieno tyrimai“, VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Prienų skyrius, Laima Bacevičienė, Agrokoncernas, Asta Gluoksnienė (Ūkininkų sąjungos pirmininko pavaduotoja), Aivaras Jonutis (jaunasis ūkininkas), Ramunė Celešienė ir dar daug daug rankų, kurių pagalba įvyko nuostabi Sekminių šventė.