Seimo narys buvo pakviestas ant kilimo?

IMGP8510Sausio 19 d. Prienų rajono savivaldybės posėdžių salėje vyko savivaldybės Tarybos narių ir administracijos diskusija apie šių metų biudžeto formavimą, kurioje dalyvavo ir Seimo narys Andrius Palionis.

Pasak Seimo nario, jis buvo pakviestas į susitikimą atsakyti į savivaldai rūpimus klausimus.

Susitikimą-diskusiją pradėjo savivaldybės administracijos direktorius Algis Marcinkevičius, kuris atkreipė dėmesį, jog nors 2014 m. buvo sudėtingi, administracijai pavyko, jo manymu, susidoroti su buvusiais iššūkiais – atlyginimai darbuotojams buvo išmokėti, į lemiamą fazę sėkmingai stumiasi biokatilinės statyba, o ir didelių problemų su kreditoriais nebuvo.

Bet, pasak A. Marcinkevičiaus, 2014 m. jau praeitis ir reikia žiūrėti į 2015 metus, kurie žada būti ne lengvesni. Administracijos direktorius, kreipdamasis į Seimo narį A. Palionį, tvirtino, jog Seime priimti sprendimai dėl GPM skirstymo metodikos, PVM lengvatų šildymui panaikinimo, mokesčio už aplinkos teršimą atliekų aplinkos tvarkymo centrams nedžiugina, nes nepagerina savivaldybės situacijos.

Seimo narys A. Palionis pasidžiaugė, jog pagaliau Taryba stojo į diskusijų kelią ir atsakė į administracijos direktoriaus klausimus.

Pasak jo, dėl GPM skirstymo metodikos vyko intensyvios diskusijos tarp Savivaldybių asociacijos, Seimo komiteto ir Vyriausybės, bet pasiūlymų iš pačios Prienų rajono savivaldybės nebuvo gauta. Tiesa, daliai „nuskriaustųjų“ savivaldybių patobulinta metodika yra palanki. Deja, Prienai į laimingųjų skaičių nepatenka.

A. Palionis pabrėžė, jog geresnis GPM surinkimas priklauso ir nuo verslo bei valdžios bendradarbiavimo. Jo manymu, Prienų rajono savivaldybėje dialogas su verslu vyksta vangiai.

Seimo nario teigimu, dabar jau ne laikas kalbėti apie 2015 m. biudžeto formavimą, reikia rūpintis 2016 m. reikalais.

Administracijos direktorius nesutiko su A. Palionio teiginiais, jog dialogas su verslu gali stipriai įtakoti GPM surinkimą. Jo manymu, teisės aktai aiškiai reglamentuoja šio mokesčio surinkimą ir tik trūksta veiksmingos kontrolės iš VMI pusės. Rajono padėtis neleidžia (praktiškai nėra laisvos valstybinės žemės), anot A. Marcinkevičiaus, pretenduoti į rimtas verslo skatinimo programas.

A. Palionis replikavo, jog yra nemažai turto, kuris turi būti pasiūlytas verslo struktūroms. Administracijos direktorius konstatavo, jog didžiausia rajone esamo nenaudojamo turto dalis – privačių asmenų nuosavybė, todėl savivaldybės rankos surištos.

Diskusija dėl nenaudojamo turto panaudos įsiplieskė, bet abi pusės liko nepakeitę savo nuomonių. O meras Vytas Bujanauskas paklausė, ar nesiūlo Seimo narys savivaldybei pradėti privačių pastatų nacionalizaciją?

Į diskusiją įsijungęs Tarybos narys Jonas Vilionis pasiūlė merui nuvykti į kitus rajonus ir pažiūrėti, kaip tenai valdžia tvarkosi su nenaudojamu turtu.

Tarybos narys Alvydas Vaicekauskas šiek tiek nuramino „karštį“ ir teigė, jog diskusijos tarp savivaldos atstovų ir Seimo narių būtinos, nes GPM mokesčio klausimas liečia ne tik verslą, bet ir visas valstybines įstaigas, kuriose vykdoma centralizaciją, ir rajonuose realiai nelieka juridinį statusą turinčių įstaigų. O kas gali paneigti, jog Prienų padaliniuose dirbantys Sodros, VMI, policijos darbuotojų GPM nepervedamas į Alytų, ar Kauną, nes ten yra centrinės būstinės.

A. Vaicekausko teigimu, su Seimo nariais reikia aptarinėti ir VIP lėšas.

A. Palionis pripažino, jog dėl GPM metodikos vyksta karštos diskusijos ir jos dažniausiai susietos su Vilniumi. Ir gali būti, jog tų, kurie dirba sostinėje, bet gyvena kitur, GPM gali būti padalintas -50% Vilniui, 50% – į gyvenamąją vietą. Svarstomas ir toks variantas, jog visų valstybinių įstaigų darbuotojų GPM pateks į valstybės biudžetą ir gautos lėšos bus padalintos dotacijoms.

Seimo narys pasiūlė savivaldybės Tarybai ir administracijai įdėmiau susipažinti su taršos leidimų programa ir pasinaudoti jos galimybėmis, nes iš tos programos galima gauti lėšų pastatų šiltinimui ir t.t. Buvo paminėta ir LIFE programa, nes jos lėšos gali būti nukreiptos į visuomeninių pastatų apšiltinimą.

Seimo narys atkreipė dėmesį, jog po to, kai buvo pradėtas degalų deklaravimas kertant šalies sieną, į biudžetą buvo surinkta 200 000 mln. litų akcizo daugiau. Verslas, pasak A. Palionio, visada ieškos galimybių mažinti sau mokesčių naštą, todėl yra tik viena išeitis – mokesčiai turi būti tokie, kad juos vertėtų mokėti, tada ir padidės įmonių, kurios juos mokės. Tada laimės visi.

Diskusijos metu buvo paliestas klausimas, ar  gali savivaldybės darbuotojai gauti informacijos apie kiekvienos įmonės darbuotojų darbo užmokestį, o ne tik įmonėje mokamų atlyginimų vidurkį, nes labai daug veiksmų atliekama neoficialiai ir atlyginimai mokami „vokeliuose“. Deja, bet šią problemą gali išspręsti tik visuotinis pajamų deklaravimas.

Diskusijos pabaigoje buvo išsakyta mintis, jog tokie susitikimai naudingi ir apsikeitimas nuomonėmis padės geriau pasirūpinti rajono žmonėmis. Taip pat buvo pastebėta, jog į diskusiją reikia įtraukti ir kitus rajone aktyviai besidarbuojančius Seimo narius, ir ne tik.

 

Vacys Staknys

Taip pat skaitykite

1 komentaras