Seime – apie Antaną Lukšą

2023 m. lapkričio 15 d. Seimo lankytojų centre buvo pristatytas dokumentinis filmas ,,Antanas Lukša. Brolio pažadas“.

Jame dalyvavo:Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas, pirmasis atkurtos Nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas prof. Vytautas Landsbergis, LRS Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė, Lazdijų rajono Kapčiamiesčio seniūnijos gyventojai, šio filmo autorė ir režisierė Rūta Sinkevičienė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas dr. G.Rutkauskas, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojai, Lietuvos partizanų artimieji ir kiti garbūs svečiai.

„Antanas Lukša. Brolio pažadas“ – tai dokumentinė apybraiža, kurioje, pasitelkus unikalų vaizdo archyvą, atskleidžiama vienos šeimos, vieno žmogaus ir kartu mūsų visų išlikimo kelias, kelias į Nepriklausomybę. Kartais, kad pakeistum istoriją, turi mirti, kad į ją patektum, turi paaukoti brangiausius dalykus…

Prof. V.Landsbergis pabrėžė, kad tai filmas ne tik apie Antaną Lukšą, bet ir visą Lietuvą, jos kovą už Nepriklausomybę. Pasak jo, per A.Lukšos gyvenimą turime unikalią galimybę susipažinti ir su Lietuvos istorija, ,,Ir aš manau, kad šis dokumentinis filmas turėtų būti rodomas mokyklose, kaip privaloma istorijos pamoka“ -, savo įžvalgomis renginyje dalijosi prof. V.Landsbergis.

,,Tokie buvo broliai Lukšos, vienas jų – Antanas, gyvų ir žuvusiųjų Lietuvos partizanų balsas, neleidęs pamiršti jų aukos, jo brolis partizanų vadas Juozas Lukša-Daumantas, jų broliai Jurgis ir Stasys. Atpasakojami įvykiai – tarsi refleksija į mūsų laikus. Istorija kartojasi, deja, dažnai galvojame apie laisvę kaip apie privilegiją, bet ne pareigą šią laisvę saugoti”, – pristatydama filmą kalbėjo jo autorė ir režisierė R. Sinkevičienė.

Filmo peržiūroje dalyvavusi LRS narė P.Kuzmickienė sakė, kad ši dokumentinė filmo juosta per Antano Lukšos asmenybę ragina nepamiršti, kokia buvo ir bus svarbi kova už tiesą ir laisvę. Ji padėkojo filmo autorei R.Sinkevičienei ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui už A.Lukšos darbų įamžinimą.

Susirinkusieji į renginį turėjo galimybę pamatyti parodą ,,Laikom frontą!“, kuri pasakoja apie legendinio Lietuvos partizano Antano Lukšos ir jo šeimos narių gyvenimo ir kovos kelią. Šią edukacinę – kilnojamoją parodą parengė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus darbuotojai A.Lukšos 100-osioms gimimo metinėms pažymėti.

Paroda apkeliavo Kauno miestą, Raseinių rajoną, Veiverių ir Prienų kraštą.

Nuotraukos Džojos Gundos Barysaitės /LRS kanceliarija

Taip pat skaitykite