Rojaus obuoliukai nebuvo kartūs

Vilija Čiapaitė

Lapkritis skaičiuoja paskutines dienas. Niūru, tačiau to nepasakysi įžengęs į Birštono kultūros ir laisvalaikio centrą – čia vyravo šventinė nuotaika. Šiuos metus Birštono mėgėjų teatras palydi dvyliktąja suaugusių mėgėjų teatrų švente „Rojaus obuoliukai“. Šventės atidarymo metu savivaldybės mero pavaduotojas Juozas Aleksandravičius ir Kultūros centro direktorius Zigmas Vileikis pasidžiaugė, kad į festivalį atvyko ir įvairaus žanro spektaklius atsivežė brandūs meno kolektyvai, jų darbus žiūrovai galės ne tik pažiūrėti, bet ir įvertinti. O šio renginio ašis režisierius ir aktorius Rimantas Jacunskas palinkėjo visiems gero poilsio stebint spektaklius.

Pirmasis pasirodė Trakų Karališkasis rūmų teatras.

Trakų karališkasis rūmų teatras – Trakų miesto mėgėjų teatras. 1991 m. kartu su pirmosiomis premjeromis gimė ir teatro šventės sumanymas, pradėti ruošti tarptautinės Teatro dienos paminėjimai. 1992 m. teatro iniciatyva Trakuose gimė mėgėjų teatrų festivalis „Kanapė“, kuris ilgainiui tapo tarptautiniu, kas dveji metai vykstančiu dideliu renginiu. Nuo 2007 m. teatro spektaklius režisuoja Irena Jocienė. Į festivalį šis teatras atvyko su tragikomedija „Burbulas“ pagal K. Sają (rež. Irena Jocienė).

Konstantino Glinskio teatras

1905 m. Jurbarke buvo surengtas pirmasis lietuviškas spektaklis Keturakio „Amerika pirtyje“, kurį organizavo kompozitorius St. Šimkus ir vargonininkas J. Pocius. Spektaklį stebėjo tada dar gimnazistas Konstantinas Glinskis, vėliau tapęs valstybės teatro režisieriumi. 1959 m. kolektyvui buvo suteiktas Liaudies teatro vardas. 1995 m. minint režisieriaus K.Glinskio 110-ąsias metines, Jurbarko liaudies teatrui buvo suteiktas Konstantino Glinskio teatro vardas. Šį kartą Jurbarko kultūros centro K. Glinskio teatras rodė komediją „Moters kerštas“ pagal J. Skinkį (rež. Danutė Samienė).

Vaikų ir jaunimo teatras „Vaivorykštė“ jau atšventė kūrybinės veiklos 25 – erių metų sukaktį. Šio teatro vadovė – Birutė Šneiderienė. Jurbarko kultūros centre ji dirba nuo 1984 metų, o nuo 1995 metų, kas dveji metai, organizuoja tarptautinį vaikų ir jaunimo teatrų festivalį „Vaivorykštė“, vykdo kasmetinį projektą jaunimui „Rudens bohema“. Jurbarko „Vaivorykštė“ parodė lyrinę komediją su dramos elementais „Škac, mirtie, visados škac“ pagal S. Šaltenio pjesę (rež. Birutė Šneiderienė).

1985 m. Kalvarijos laisvalaikio centre susibūrė dramos kolektyvas „Titnagas“. Per 27-erius savo gyvavimo metus šis mėgėjų teatras, vadovaujamas Kęstučio Krasnicko, surengė ir įgyvendino 11 teatrinio meno projektų: organizavo 9 festivalius, 2 kūrybines laboratorijas. Sunku ir suskaičiuoti, kiek per tuos metus teatras suvaidino spektaklių. 2005 m. teatrui įteikta Marijampolės apskrities kultūros nominacija ir Didžiojo Angelo statulėlė. 2006 m. kalvarijiečiai tapo Lietuvos mėgėjų teatrų šventės „Atspindžiai“ laureatais, o 2007 m. „Titnagas“ gavo „Aukso paukštės“ statulėlę (nominacija „Geriausias mėgėjų teatras ir vadovas“).

Kalvarijos savivaldybės kultūros centro teatras „Titnagas“ parodė Keturakio komediją „Amerika pirtyje“ – II veiksmas (rež. Kęstutis Krasnickas).

Teatras Birštone įsikūrė 1975 metais. Jo veiklai vadovavo Povilas Kulvinskas, Romualdas Kučiauskas. Dabartinė teatro trupė susibūrė 2001 metų sausio mėnesį, o vadovauti ėmėsi režisierius Rimantas Jacunskas. Teatras savo kūrybinį kelią pradėjo į kolektyvą susibūrus keturiems aktoriams. Respublikinėse mėgėjų teatrų šventėse apžiūrose ATSPINDŽIAI – 2002, 2004, 2006, 2007 metais jis ir pateko į geriausių (tų metų Respublikos mėgėjų teatrų) spektaklių dešimtukus.

2006 m. režisieriui ir aktoriui Rimantui Jacunskui buvo įteiktas diplomas už sukurtą ryškiausią sezono vyro vaidmenį spektaklyje „Piršlybos“ pagal A. Čechovo pjesę. 2007 m. teatras už kūrybinius nuopelnus ir spektaklį „Kuprius ir nelabasis“ pagal to paties pavadinimo A. Čechovo apsakymą apdovanotas aukščiausiu mėgėjų teatro kūrybiniu pasiekimų įvertinimu AUKSO PAUKŠTĖ.

Šį kartą birštoniečius ir svečius teatras pradžiugino nuotaikingu spektakliu visai šeimai „Ką senelis padarys, viskas bus gerai…“ pagal S. Gedos pasaką (rež. Rimantas Jacunskas).

Po renginio linksmai nusiteikęs ir suplukęs režisierius ir aktorius Rimantas Jacunskas pasakė, kad spektaklis truputį pakoreguotas, nes jame atsirado daugiau veikėjų, tai vaikai, čigonė. Tai jam suteikė savotiško žavesio. „Juk ir pats poetas Sigitas Geda mėgo savo eilėse kai ką pakeisti“, – sakė režisierius. O personažai, kuriuos netikėtai išvydo žiūrovai, daugeliui labai patiko, ir spektaklis tapo toks nepakartojamas.

Taip pat skaitykite