Renatos Rehnstedt knyga „Likimų katilai“, kur gali savo istoriją užbaigti savaip

IMG-4870

Vilija Čiapaitė

Birštono viešojoje bibliotekoje susirinko knygų mylėtojai, kuriems buvo smalsu susitikti su Švedijoje gyvenančia ir kuriančia Renata Rehnstedt. Ji išleido novelių rinkinį „Likimų katilai“. Novelės visiškai atitinka pavadinimą, nes jose apstu surinktų istorijų, išgyvenimų, kuriuos jau nuo vaikystės savo atminties skrynelėje dėliojo Renata.

Autorė papasakojo, kad visuomet ji darydavo savaip, įsiklausydama savo nuojautų. Kad ir… Besimokydama ji po kelių metų nutarė, jog reikia jos sielai, kūnui savotiškų atostogų. Susikrovė lagaminą ir patraukė į Švedijos šiaurę. Čia ji atrado sielos ramybę, sudėliojo mintis. Grįžusi Lietuvon ji baigė mokslus, tačiau vidumi jau gyveno Švedijoje. Renata tiki, kad viskas vyksta ne šiaip sau. Dirbdama Vaikų  linijoje, kur teikė emocinę paramą nemokamai ir konfidencialiai, susitiko ir užmezgė draugiškus ryšius su jos knygelės iliustratore Živile Kairyte, kino režisiere Giedre Beinoriūte.

Siųsta žinia iš vaikystės

Jau nuo vaikystės Renata mėgo rašyti. Visai netikėtai atrado savo dienoraščius, o tarp jų savo sukurtą istoriją. Tai buvo minties pasiųsta žinia, jog reikia dar vaikystėje pasėtą sėklą laistyti, puoselėti, kad suvešėtų medis.

Ir dar. Kraustydama daiktus visai netikėtai atrado jau mirusio tėvelio saugotų laiškų pundelį, kurio turinys dar labiau užkabino…

O vis tik knygą parašė ten, kur širdis atrado ramybę…

Gyvenimas šiaurinėje Švedijos dalyje, kur nuostabi gamta, šiaurės pašvaistės, elniai ir nedidelis kaimas, ją tiesiog pakerėjo. Čia ji ir sutiko savo būsimą vyrą. Viskas vyko ramiai, tarsi sustyguotai. Būtent čia ji pradėjo intensyviau rašyti, sudėlioti išgirstas istorijas, į kurias, be abejo, įdėjo ir fantazijos elementų. Ir štai savo kūrybą ji patiki taip pat visiškai netikėtai atrastai redaktorei Jurgitai Marcinkevičiūtei. Jos patarimas nesustoti, rašyti dar labiau stumtelėjo Renatą suvokti, jog eina reikiama kryptimi.

Kaip pasakojo knygos autorė, rinktinėje visos istorijos persipynę, jose galima atrasti nuklydimus, matuojamus net dešimtmečiais. Tačiau novelės neturi užbaigtumo. Tai, pasak autorės, darė specialiai, kad skaitytojai galėtų patys jas užbaigti. Taigi, anot Renatos, tuo ir žavingos istorijos, kai autorė taip atranda ryšį su skaitytoju.

15 novelių, kuriose gali atrasti savo gyvenimo tarpsnius. Tačiau yra dar vienas aspektas. Mintyse atrastą tarpsnį gali išgyventi savaip, nes autorė palikusi nišą, kurioje kiekvienas gali istoriją pabaigti, taip, kaip nori.

Taigi pirmoji knyga „Likimų katilai“ jau keliauja po Lietuvą. Paklausta apie tolimesnį kūrybinį kelią, ji netyčia prasitarė, jog rašomas ir romanas, kurio nei tema, nei pavadinimas tikrai nebus kol kas viešinama. O dėl novelių… ji tikrai nepadės jų nuošalyje.

Pasak Renatos Rehnstedt, dar yra minčių išleisti savo kūrybą kitomis užsienio kalbomis. Tačiau, kaip sakoma, viskam savas laikas. O dabar pasimėgaukim novelių rinktine, kuri turi savo skaitytoją.

Taip pat skaitykite