Protmūšis ,,AIDS: geriau žinoti“ Balbieriškio pagrindinėje mokykloje

PC010241

AIDS – geriau žinoti!  Tokį šūkį skelbia Pasaulinė AIDS diena. Pažymint ją įvairiose Lietuvos vietovėse vyko protmūšis „AIDS: geriau žinoti!“, prie kurio šiemet prisijungė 30 tūkstančių dalyvių. Užkrečiamųjų ligų AIDS centro duomenimis, dalyvauti protmūšyje panoro 580 bendruomenių – tai ugdymo įstaigos, visuomeninės organizacijos, aukštosios mokyklos ir kitos bendruomenės. Prienų rajoną atstovauja Jiezno gimnazija, ,,Ąžuolo“ progimnazija ir Balbieriškio, Šilavoto, Pakuonio, Išlaužo ir Revuonos pagrindinės mokyklos bei Visuomenės sveikatos biuro darbuotojų komanda.

Atkreipiant dėmesį į ŽIV/AIDS sergamumo rodiklius pastebima, jog 2014 m. Lietuvoje užregistruotas 141 naujas užsikrėtimo ŽIV infekcija atvejis. Atitinkamai 2013 m. – 177. Per visą ŽIV infekcijos registravimo laikotarpį (1988-2014 m.) Lietuvoje užregistruoti 2378 ŽIV užsikrėtę asmenys, iš kurių – 1902 vyrai ir 476 moterys. Pernai vienam moksleiviui diagnozuota ŽIV infekcija (2013 m. – 3).
2014 metais pasaulyje su ŽIV gyveno 36,9 mln. žmonių, iš kurių –  3,9 mln. 15-24 metų jaunimas. Praėjusiais metais ŽIV infekcija diagnozuota 2 mln. pasaulio gyventojų, iš jų – 220 tūkst. vaikų iki 15 metų. 15-24 metų amžiaus gyventojai sudarė daugiau nei trečdalį (34 proc.) naujų ŽIV infekcijos atvejų.  Nuo 2000-ųjų ŽIV infekcija užsikrėtė apie 38,1 mln. žmonių ir 25,3 mln. žmonių mirė dėl AIDS.

Protmūšis – tai pakankamai nauja ir patraukli forma, kuri motyvuoja sužinoti daugiau apie žmogaus imunodeficito virusą (ŽIV), jo sukeliamą ligą, jos plitimo kelius, prevenciją, gydymą, mokslo pasiekimus ŽIV ir AIDS srityse. Pasaulinę AIDS dieną 1988 metais inicijavo Pasaulio sveikatos organizacija. Nuo tada ji kasmet minima gruodžio  1-ąją. Pažymint pasaulinę AIDS dieną siekiama propaguoti brandesnį visuomenės, žiniasklaidos, sprendimų priėmėjų požiūrį į ŽIV infekciją ir susijusias problemas. Pastaraisiais metais Pasaulinės AIDS dienos šūkis kviečia siekti nulio naujų ŽIV užsikrėtimų, nulio diskriminacijos, nulio naujų mirčių nuo AIDS.

Gruodžio 1 dieną, AIDS dienos metu, mokykloje mokiniai prisisegė raudonus kaspinus, kurie simbolizuoja solidarumo ir paramos simbolį sergantiems ŽIV/AIDS asmenims.  Be svarbiausios informacijos apie ŽIV ir AIDS, 5 komandų laukė ir nemažas išbandymas – 16 suktų „Protmūšio“ klausimų. Džiugu, jog mokyklos bendruomenė taip aktyviai įsitraukė ir puikiai atsakinėjo į pateiktus klausimus. Renginio pabaigoje visų komandų dalyviai buvo apdovanoti mokyklos direktoriaus įsteigtais prizais bei Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriaus prof. dr. Sauliaus Čaplinsko padėkomis.

 

Mokytoja Reda Valančienė

 

 

Taip pat skaitykite