Visą vasarą kvietėme pamiršti kasdienybę, keliauti laiku į pasimatymus su mažai pažįstamomis asmenybėmis, kurios susijusios su Birštono kurorto kūrimosi istorija, jo reklama, žinių apie jį skaida, projekte „Literatūriniai vakarai po žvaigždėtu vasaros dangum“, kurį rėmė Lietuvos kultūros taryba ir Birštono savivaldybė. Rugpjūčio 18-ąją Birštono kurhauze vyko paskutinis projekto vakaras, kuriame dalyvavo žavingoji, žmonių širdžių aktorė Virginija Kochanskytė ir saksofonininkas, tarptautinių konkursų laureatas Laimonas Urbikas.
Muzikinė improvizacija nukėlė į tarpukario Birštoną, kuomet ir buvo pastatytas vienas svarbiausių kurorto pastatų – medinis kurhauzas. Jame vykdavo koncertai ir pramogos, kurių metu spurdėdavo širdys, koketiškai spindėdavo akys, skambėdavo poezija ir meilės prisipažinimai. Į tokį Birštoną nukėlė Virginijos Kochanskytės improvizacija „Birštonuokimės“. Meilės ir linksmybių, jaunystės šėlsmo ir atostogų kurortiško lengvabūdiškumo nuotaikos įkūnytas aktorės personažas ištrynė ribą tarp šiandien ir vakar, dialogo ir minčių srauto, poezijos ir prozos… Visa susiliejo į vieną, poetinės minties, meilės dovaną. Skambėjo ne tik Vaižganto, Kazio Binkio, Balio Sruogos, bet ir Justino Marcinkevičiaus, Sigito Gedos, Česlovo Milošo bei kt. autorių poezija. Šoko eilės viena kitą atliepdamos, papildydamos, kurdamos šventišką projekto pabaigtuvių nuotaiką.
O džiaugtis tikrai yra kuo. Ne tik keliavome istoriniais Birštono kurorto takais, klausėmės istorinių asmenybių samprotavimo, dėstytojų, muziejininkų ir kitų savo srities žinovų paskaitų, bet projekto dalyvių dėka papildytas mūsų istorinis lobynas. Pirmą kartą po 159 m. nuo Teodoro Narbuto rašinio „Birštonas. Istorinis aprašymas“ paskelbimo, minint kurorto veiklos 175 metų sukaktį, jis buvo išverstas į lietuvių kalbą ir yra prieinamas visiems susidomėjusiems Birštono viešosios bibliotekos interneto svetainėje. Tuo ypač džiaugtųsi ir apie Birštoną rašęs Antanas Vienuolis-Žukauskas, kuris, kaip sužinojome, buvo kultūrinio turizmo pradininkas Lietuvoje ir skatino atrasti aplinkoje gyvenusių žmonių pėdsakus, pasidžiaugti tuo, ką anksčiau gyvenusieji yra sukūrę, skatino pasakoti įkvepiančias savo krašto istorijas.