„Prienų vandenys” nuotekų tinklų renovacijai pritaikė naujausias technologijas

Jonas Kavaliauskas

Dauguma Prienų krašto gyventojų net nesusimąsto, kaip į jų namus patenka geriamas vanduo, kaip jis išgaunamas ir kokios yra kokybės.

Rajono gyventojams centralizuotai tiekiamas vanduo pumpuojamas iš 26 gręžinių, esančių 25-180 metrų gylyje. Kai vis daugiau pasaulio šalių laužo galvas, kaip aprūpinti gyventojus geriamuoju vandeniu, prieniškiai gali būti ramūs, nes požeminio geriamojo vandens ištekliai gerokai viršija poreikius. Per 2014 metus buvo išgauta 498 tūkstančių kubinių metrų  vandens. Deja, bet potencialiems naudotojams buvo parduota 373,6 tūkstančiai kubinių metrų vandens. Per 120 tūkst. „pasimeta” per tinklų avarijas, nesąžiningus vartotojus bei techninius procesus.

Išgautas ir panaudotas vanduo buityje, gamybiniuose procesuose surenkamas ir jau nuotekų tinklais keliauja į valymo įrenginius. Toks uždaras ciklas neleidžia teršti aplinkos, nes išvalytos ir nukenksmintos nuotekos vėl patenka į aplinką.

Tačiau, kaip ir kiekvienas organizmas, vandentiekio ir nuotekų šalinimo tinklai „sensta”, todėl būtina pastovi jų priežiūra ir renovacija.

Bet kiekvienas darbas gali būti atliktas įvairiais būdais. Štai, 2014 metais „Prienų vandenys” ieškojo būdų, kaip renovuoti Tyliosios gatvės (Prienai) nuotekų šalinimo tinklus, nes jų būklė kėlė daug rūpesčių. Nesandarūs tinklai nuotekomis teršė gruntą ir įtraukdavo lietaus vandenį, kuris kartu su nešvarumais keliavo į valyklą. Taip padidėdavo nuotekų valymo kiekiai ir kaštai. Todėl reikėjo apsispręsti, ar renovaciją vykdyti standartiniu būdu (atkasti tinklus, senus vamzdžius pakeisti naujais, sutvarkyti aplinką ir t.t.), ar panaudoti kitus būdus. Turint omenyje, jog vykdant darbus standartiniu būdu reikėtų daug griauti, o ir įgyvendinimo laikas bei projekto vertė nedžiugino (pasiūlymai siekė 348000 litų +PVM), bendrovės „Prienų vandenys” administracija nutarė renovaciją atlikti panaudodama modernią „Waren Compact Pipe” technologiją. Technologijos esmė – į seną 300 cm skersmens vamzdyną įtraukti naujus „Compact Pipe PE80” vamzdžius, kurie vėliau kaitinami garais įgauna pavidalą, atitinkantį senojo vamzdyno kontūrus. Paprastai tariant, naujas vamzdis iš vidaus sandarina senąjį. Tiesa, prieš pradedant darbus, senasis vamzdynas išvalomas hidrodinaminiu būdu ir apžiūrimas  specialiomis vaizdo kameromis. Naują vamzdį galima eksploatuoti 100 metų, o garantija suteikiama 30 metų.

Projektą vykdė UAB „Be Constructive”.

Darbai buvo atlikti per 36 valandas. Nuotekų kiekio sumažėjimas per parą vidutiniškai siekė 100 kubinių metrų per parą. Pasak „Prienų vandenų” direktoriaus Prano Mitkevičiaus, renovacija kainavo 162000 litų (be PVM), o atsipirks per 5-7 metus. Vadovas pabrėžė, jog Tyliosios gatvės nuotekų šalinimo tinklų renovacija buvo atlikta bendrovės lėšomis: „Lyginant su standartiniu  metodu, sutaupėme apie 180000 litų, nesugadinome aplinkos, o ir darbai buvo atlikti per trumpą laiką. Dauguma gyventojų net nepajuto nepatogumų”.

P. Mitkevičius įsitikinęs, jog naujoji technologija gali būti pritaikyta ir renovuojant nuotekų tinklus Kęstučio bei kitose Prienų miesto gatvėse.

Ir dar. Atlikti darbus ir pasiekti norimą rezultatą kuo mažesnėmis sąnaudomis, jau tapo bendrovės credo. Štai, rekonstruojant Balbieriškio vandens gerinimo stotį, nes padidėjus geriamojo vandens sunaudojimui bei pastačius naują vandens bokšto talpyklą reikėjo pakeisti esamus įrenginius naujais, galingesniais, techniškai priderintais prie vandens bokšto, buvusieji buvo panaudoti rekonstruojant vandens gerinimo stotį Skriaudžiuose.

Tikslas buvo pasiektas abiejose vietovėse.

Taip pat skaitykite