Prienų rajono mokyklos domisi latvių kalba ir kultūra

Jiezno gimnazijos septintokų iškepti princesės blyneliai. (Neringos Bisikirskienės nuotrauka)

Jiezno gimnazijos septintokų iškepti princesės blyneliai. (Neringos Bisikirskienės nuotrauka)

Pastaruoju metu daug nerimo kelianti ir susitelkimo reikalaujanti geopolitinė situacija verčia iš naujo apmąstyti kaimynystės ir bendradarbiavimo sampratas, skatina kalbėti apie tai, kas mus vienija, o kas skiria, ką galime padaryti, jog būtume vieningesni, saugesni. Tokiame kontekste vis dažniau keliamas klausimas dėl Lietuvos ir Latvijos bendradarbiavimo stiprinimo, baltiškosios tapatybės puoselėjimo. 2022 m. gruodžio 15 d. Lietuvos mokslų akademijoje vykusioje konferencijoje „Baltų vienybės stiprinimas per kultūrinį bendradarbiavimą“, kurią organizavo asociacija „Kultūros politikos institutas“, dar sykį nuskambėjo kvietimas intensyvinti kultūrinės informacijos mainus, mokytis antrosios baltų kalbos. Pasvarstyti apie latvių kalbos kaip antrosios užsienio kalbos pasirinkimą Lietuvos mokyklose galimybes siūlė ir LR Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė. Tokių tikslų siekia ir 2017 m. veiklą pradėjęs ir jau šešerius metus vykstantis Lietuvos ir Latvijos mokyklų bibliotekų projektas „Baltų literatūros savaitė / Baltu literatūras nedēļa“. 2022 m. projektas vyko rugsėjo 19–23 dienomis, jame dalyvavo 54 Lietuvos ir Latvijos mokyklos. Projektas ne tik populiarina Lietuvos ir Latvijos literatūrą, kultūrą, tarpkultūrinius ryšius, bendradarbiavimą, bet ir skatina skaityti knygas, ugdyti mokinių skaitymo gebėjimus. Projekto organizatoriai – Jonavos rajono Žeimių mokyklos-daugiafunkcis centras ir Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Letonikos centras – džiaugiasi, jog projekto dalyvių skaičius kasmet didėja, mokyklų bibliotekose gausėja kaimyninės šalies autorių knygų. Susidomėjimą kaimyninės šalies literatūra pastebi ir vertėjai bei leidėjai – kasmet vis daugiau išleidžiama naujausių ir reikšmingiausių kūrinių vertimų. 2023-uosius metus Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga paskelbė Latvių literatūros metais.

Prieš pat Naujuosius metus projekte dalyvavusių Lietuvos mokyklų bibliotekas pasiekė lietuviškų šaknų turinčios latvių rašytojos, dramaturgės Rasos Bugavičiūtės-Pėcės apysaka „Berniukas, kuris matė tamsoje“ (vertė Audrius Musteikis, 2021), kurioje paliečiama gana reta, bet labai aktuali žmogaus galios ir negalios tema, iškeliamos asmenybės laisvės ir atsakomybės problemos. Neregių šeimoje augusio reginčio berniuko Jokūbo vaikystės ir paauglystės prisiminimai ir išgyvenimai kviečia pažinti regos negalią turinčių žmonių kasdienybę, apmąstyti bendražmogiškąsias vertybes. Mokykloms dovanotas Šiaulių turizmo informacijos centro parengtas turizmo vadovas „Baltų kelias“ pakvies keliauti kuršių, žiemgalių ir sėlių istorijos pėdsakais, pažinti Lietuvos ir Latvijos pasienio regionų kultūros ir gamtos vertybes. Rėmėjų ir partnerių mokykloms dovanojami latvių kalbos vadovėliai, žodynai, žaidimai, suteikiama metodinė pagalba padeda mokytojams ir mokiniams geriau pažinti kaimyninės šalies kalbą, kultūrą, geografiją, stiprinti baltiškąją tapatybę.

Jiezno gimnazijos mokytojų ir mokinių protmūšis ,,Mūsų draugai latviai''. (Vitalijos Rūdienės nuotrauka)

Jiezno gimnazijos mokytojų ir mokinių protmūšis ,,Mūsų draugai latviai“. (Vitalijos Rūdienės nuotrauka)

Į projektą „Baltų literatūros savaitė“ jau ne pirmus metus aktyviai įsitraukia Prienų rajono mokyklų bibliotekos – Jiezno gimnazija (bibliotekininkė Vitalija Rūdienė) ir Išlaužo pagrindinė mokykla (bibliotekininkė Birutė Klimčauskienė).

Jiezno gimnazija projekte dalyvavo jau penktą kartą. Gimnazijoje parengtos 3 parodos skirtos sesei Latvijai ir broliams latviams. Istorijos mokytoja Nijolė Aleškevičienė ir lietuvių kalbos mokytoja Nijolė Kuliešiene penktokams pravedė integruotą lietuvių-latvių kalbų ir istorijos pamoką ,,Baltų vienybė“. Baltų vienybės dieną bibliotekoje vyko protmūšis ,,Mūsų broliai latviai‘‘, kuriame dalyvavo jungtinės mokytojų ir mokinių komandos. Priešmokyklinukai ir pradinukai išklausė arba patys skaitė ir iliustravo Anos Saksės pasaką ,,Atbulija‘‘, latvių pasakas ,,Pyragas“ bei ,,Ąžuolas ir grybas“ (mokytojai Ramutė Bubnienė, Roma Kandrotienė, Danutė Acuvienė, Lina Jankauskienė, Živilė Valatkienė). Septintokai, perskaitę knygą ,,Baltasis lokiukas“, gamino ir degustavo latviškus patiekalus (mokytoja Neringa Bisikirskienė)

Latviškų spaudinių parodėlė Išlaužo pagrindinės mokyklos bibliotekoje. (Birutės Klimčiauskienės nuotrauka)

Latviškų spaudinių parodėlė Išlaužo pagrindinės mokyklos bibliotekoje. (Birutės Klimčiauskienės nuotrauka)

Išlaužo pagrindinė mokykla projekte „Baltų literatūros savaitė“ dalyvavo antrus metus iš eilės.  Šį kartą mokiniai užsiėmė menine ir kulinarine veikla. Muzikos mokytoja Aldona Armonienė 2–4 kl. mokinius išmokino dainuoti latvių vaikų dainą „Ar vilciņu Rīgā braucu“ (‘pasikinkęs vilką į Rygą važiavau’). Ketvirtokai su mokytoja Aušra Balkūniene perskaitė latvių rašytojų pasakų knygelę „Baltasis lokiukas“ (autoriai Mara Viška, Uldis Daugavinis, Martinis Sirmajis) apie maisto gaminimą. Vaikams labai patiko išradingi patiekalų pavadinimai, jie juos net pabandė pasigaminti namuose bei vaišino klasės draugus. Baigiamajame renginyje priešmokyklinio ugdymo grupė bei pirmos, antros, trečios ir ketvirtos klasės mokiniai suvaidino visą „Baltojo lokiuko“ istoriją (mokytojos Ingrida Kisielienė, Vera Milkevičienė,  Jelena Knašienė,  Vilma Daunienė, Aušra Balkūnienė). Istorijos mokytoja Valdonė Rasimienė aštuntokus supažindino su svarbiausiais Latvijos istoriniais įvykiais. Kartu su technologijų mokytoja Audrone Ramoškiene jie taip pat kepė latvišką pyragą. Penktokai ir šeštokai bandė skaityti latviškus ir lietuviškus žodžius, ieškojo panašumų, spalvino latvių tautinius kostiumus (lietuvių kalbos mokytojos Eglė Urbanienė ir Virginija Maščinskienė). Geografijos mokytoja Kristina Senavaitytė šeštokams papasakojo apie Latvijos ir Lietuvos pasienio miestus, upes, Baltijos jūrą. 

Projekto organizatoriai tiki, jog reikšminga kiekviena iniciatyva ar darbas, padedantis jaunimui labiau suvokti savo gimtosios vietos ir kultūros vertę, bendradarbiavimo svarbą. Siekti šių tikslų projekto organizatoriams padeda partneriai – Latvijos Respublikos ambasada Lietuvoje, Lietuvos Respublikos ambasada Latvijoje, Jonavos rajono savivaldybė, Šiaulių turizmo informacijos centras, projekto „Baltų kelias kūrėjai bei rėmėjų – Kavos Draugas, RTTAX, Save24, Glasses on, Sapiegos klinika – dovanos.

Dr. Auksė Noreikaitė
VDU HMF Letonikos centro specialistė

Pastaba. Adresai partnerių ir rėmėjų interneto nuorodų sukūrimui:

Latvijos Respublikos ambasada Lietuvoje: https://www.mfa.gov.lv/vilnius/aktualitates

Lietuvos Respublikos ambasada Latvijoje: https://lv.mfa.lt/

Jonavos rajono savivaldybė: https://www.jonava.lt/pradzia

Šiaulių turizmo informacijos centras: https://www.visitsiauliai.lt/lv/

Projektas „Baltų kelias”: https://www.baltukelias.lt/

Kavos Draugas: https://www.kavosdraugas.lt/

RTTAX: https://rttax.com/lt/

Save24: https://www.save24.lt/

Glasses on: https://glasseson.lt/

Sapiegos klinika: https://www.sapiegosklinika.lt/

Taip pat skaitykite