Žmogaus sveikata 50% priklauso nuo gyvensenos (fizinio aktyvumo, mitybos, žalingų įpročių) ir tik 20% yra įtakojama aplinkos veiksnių, 20% – genetinių veiksnių, o 10% priklauso nuo sveikatos priežiūros paslaugų. Gyvensena yra pagrindinis veiksnys, įtakojantis sveikatą, be to, ją gali kontroliuoti pats žmogus.
Prienų rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro užsakymu 2011 m. lapkričio – gruodžio mėnesiais buvo atliktas rajono savivaldybės gyventojų gyvensenos tyrimas. Gyvensenos tyrimai yra atliekami visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Gyvensenos tyrimo tikslas yra įvertinti gyvensenos įpročių, tokių kaip mitybos, fizinio aktyvumo, rūkymo, alkoholio vartojimo paplitimą ir subjektyvų sveikatos vertinimą.
Rajono savivaldybės tyrime dalyvavo 377 respondentai – Prienų miesto ir rajono 20 – 64 m. amžiaus gyventojai. Apklausos anketa buvo parengta pagal tarptautinio tyrimo Finbalt Health Monitor paruoštą klausimyną apsiribojant esminiais klausimais, stengiantis neapsunkinti dalyvaujančio apklausoje asmens. Rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras dėkoja visiems, sutikusiems dalyvauti tyrime.
Išanalizavus gautus duomenis nustatyta, kad didelė dalis (81,2%) gyventojų valgo pusryčius, tai yra svarbi mitybos režimo dalis. Išskiriant atskirų maisto produktų vartojimą didžioji dalis respondentų atsakė, jog duonos ir grūdų produktus, bulves (tai yra mitybos piramidės pagrindas) vartojo ne kasdien (80,2%). Prieniškiai šiek tiek daugiau nei kiti Lietuvos gyventojai, bet vis tiek nepakankamai, vartojo šviežius vaisius ir daržoves (52,5% respondentų vartojo kasdien). Žuvis ir jų produktus, jūros gėrybes vartojo šiek tiek daugiau (28,4% respondentų bent 2-3 k. per savaitę ar dažniau) nei kiti Lietuvos gyventojai. Respondentai pieno ir jo produktų vartojo daugiau nei kiti Lietuvos gyventojai (Prienuose 53,3 %, Lietuvoje – 28,9% kasdien). Kaip ir visoje Lietuvoje, Prienų moterys pieną ir jo produktus vartojo dažniau nei vyrai.
Vienas iš geros sveikatos komponentų yra fizinis aktyvumas. Prieniškiai, apklausos duomenimis, buvo aktyvesni lyginant su visos Lietuvos gyventojais. Lietuvoje kasdien fiziškai aktyvūs buvo 23,0 % gyventojų, o Prienų rajono savivaldybės – 42,2%.
Kalbant apie mūsų rajono gyventojų žalingus įpročius, nustatyta, jog tarp apklaustųjų rūkančių kasdien (19,4 %) buvo beveik tiek pat kaip ir Lietuvos mastu (21,8%). Alų daugiau vartojo vyresnio amžiaus, rūkantys vyrai. Vyną ir šampaną daugiau vartojo moterys bei nerūkantys, turintys aukštąjį išsilavinimą respondentai. Stiprius alkoholinius gėrimus daugiau vartojo vyresnio amžiaus vedę vyrai. Sidrą, alkoholinius kokteilius daugiau vartojo jaunesnio amžiaus respondentai.
Rajono savivaldybės gyventojų taip pat buvo klausiama: „Kaip vertinate savo sveikatą?“ Subjektyviai vertinamos sveikatos rodiklis yra vertinga priemonė sveikatos būklei tirti ir nuspėti. Beveik pusė respondentų (41,9%) nurodė, kad jų sveikata yra vidutiniška ir šiuo atžvilgiu nesiskyrė nuo visos Lietuvos gyventojų subjektyvaus savo sveikatos vertinimo.
Daugiau kaip pusė apklaustųjų per paskutinius metus nekeitė savo gyvensenos (65,0%). Iš respondentų, pakeitusių savo gyvenseną, daugiausiai buvo tokių, kurie vartojo mažiau cukraus, laikėsi dietos ar vartojo daugiau daržovių/vaisių. Didelė dalis respondentų sveiką gyvenseną vertina teigiamai (81,2 %), bet tik trečdalis ją propaguoja (34,0 %), o likusieji vertina neutraliai, neigiamai arba apie ją nieko nežino.
Atsižvelgiant į tyrimo rezultatus, rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras gyventojams linki aktyviau domėtis sveika gyvensena ir rekomenduoja:
• Valgyti sveiką ir įvairų maistą: kelis kartus per dieną valgyti grūdinių produktų (kruopas, duoną), įvairių ir šviežių daržovių, vaisių, uogų. Pirmenybę teikti šviežiems, savo sode išaugintiems produktams. Valgyti liesesnį maistą, mažiau vartoti saldumynų ir saldžių gėrimų. Gerti vandenį. Kiekvienas gali paskaičiuoti kiek jam reikia išgerti skysčių, t. y. 20 kilogramų kūno svorio reikia 1 l, tačiau reikia nepamiršti, kad apie 1 l skysčių gauname su maistu. Jie yra būtini virškinimo sistemai, prakaito gamybai, nereikalingoms organizme medžiagoms pašalinti.
• Būti fiziškai aktyviems kasdienėje veikloje. Rinktis labiausiai patinkančią fizinio aktyvumo formą: ėjimą, plaukimą, važiavimą dviračiu, krepšinį, tinklinį ar kt.
• Atsisakyti žalingų įpročių: mažiau vartoti alkoholinių gėrimų. Karštą vasaros dieną atsigaivinti geriant vandenį, o ne alkoholinius gėrimus. Atsisakyti rūkymo, taip sumažės su tabaku susijusių ligų rizika ir pailgės gyvenimo trukmė.
• Laikytis dienos režimo: stengtis eiti miegoti ir keltis ryte tuo pačiu metu, kiekvieną dieną valgyti tuo pačiu metu. Rinktis aktyvų poilsį gamtoje.
• Kurti saugią ir sveiką gyvenamąją aplinką: laikytis švaros ir tvarkos namuose, rūšiuoti atliekas, nešiukšlinti.
Išsamesnė informacija apie atliktą gyvensenos tyrimą yra pateikiama Prienų rrajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro tinklapyje www.vsbprienai.lt, skyriuje „Statistika“.
Prienų rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro informacija