Prienų meras ūkininkams pažadėjo paramą

Vidmantas Venclovas

Birželio 5 d. Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas su savo komanda susitiko su rajono ūkininkais. Susitikimo dienotvarkę pristatęs Žemės ūkio skyriaus vedėjas Donatas Šimukonis pabrėžė, jog lyginant 2014 ir 2015 metų sausio – balandžio laikotarpio pieno supirkimo kainas, akivaizdžiai matosi, jog šiais metais pienas iš ūkininkų superkamas 35 % pigiau. Rajono ūkininkai kasdien patiria apie 8000 € nuostolio, o per mėnesį jis siekia 250000 €.

Pasak skyriaus vedėjo, situacija labai sudėtinga ir būtini neatidėliotini sprendimai, kurie leistų sumažinti išlaidas. Anot D. Šimukonio, pirmiausiai reikia sumažinti pieno surinkimo išlaidas.
Apie nepavydėtiną padėtį pieno gamybos sektoriuje kalbėjo Prienų ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Butkevičius ir Pieno gamintojų asociacijos pirmininkas Jonas Vilionis. Teigiama, jog Lietuvoje veikiančių pieno perdirbimo įmonių gamybos savikaina žymiai didesnė nei kitose šalyse, todėl konkurentai sugeba ne tik brangiau pasiūlyti už pieną, bet ir pagaminti pigesnę produkciją.
Tiesa, pieno gamintojų asociacijos pastangomis pavyko ūkininkams kompensuoti dalį prarastų lėšų, bet situacija išlieka sudėtinga.

Susirinkime dalyvavę ūkininkai tvirtino, jog jei situacija nepasikeis, kitais metais nemažai jų bus priversti išparduoti pieningas karves. O tų, kurie superka galvijus, yra nemažai. Štai, kaimynai lenkai tik ir laukia tokių dovanėlių.

Prienų ūkininkų sąjungos pirmininkas M. Butkevičius, pasidžiaugęs, jog rajono valdžiai parūpo ūkininkų problemos, pripažino, jog smulkieji ūkininkai bijo kooperacijos ir bando išgyventi kiekvienas atskirai, bet tai kelias į niekur.

Ūkininkų abejingumas ir vieningumo stoka padeda pieno perdirbimo įmonėms siekti savo interesų ir tikslų – praradimus rinkoje kompensuoti ūkininkų sąskaita.
M. Butkevičius įsitikinęs, jog be aiškios kooperacinės idėjos situacijos pagerinti nepavyks. Reikalingi bendri ūkininkų ir valdžios sprendimai. Pasak Ūkininkų sąjungos pirmininko, kitų rajonų ūkininkai ir valdžia jau anksčiau suprato, kad be kooperacijos bus sunku išgyventi, ir ėmėsi žingsnių. M. Butkevičius pažadėjo organizuoti ūkininkams ir rajono vadovams išvyką į Širvintų rajoną, kur kooperacijos idėja sėkmingai įgyvendinama.

Meras Alvydas Vaicekauskas taip pat teigė, jog be kooperacijos išgyventi rinkoje bus sudėtinga. Kaip geros kooperacijos pavyzdį, meras pateikė „Prienų taupos” atvejį. Savivaldybės vadovas pažadėjo suburti darbo grupę, kuri nagrinės ūkininkams svarbius klausimus. Mero manymu, susitikimai gali būti organizuojami dažniau, o smulkieji ir jaunieji ūkininkai galės sulaukti paramos iš savivaldybės kaimo rėmimo programos.

Susitikime pasisakė ir Nacionalinės žemės tarnybos Prienų ir Birštono skyriaus vedėja Vilma Aleknavičienė, kuri ūkininkams priminė, jog naudotis valstybine žeme be sutarčių negalima. Anot NŽT atstovės, iki rugsėjo – spalio mėnesių ūkininkai turi paskubėti atnešti prašymus dėl valstybinės žemės nuomos. Tiesa, ūkininkai skyriaus vedėjai išsakė pastabas ir dėl galimų nesąžiningumo atvejų, kai žemės sklypai buvo išnuomoti ne dabartiniams naudotojams, o kitiems asmenims, nors prieš tai sklypai nebuvo pažymėti, kaip laisva valstybinė žemė.

Susitikimo metu buvo atkreiptas dėmesys, jog rajone yra asmenų, kurie disponuoja nemažais žemės sklypų plotais, bet jie nenaudojami ir apleisti.

Buvo nutarta, jog savivaldybės administracija pasirūpins, kad visose seniūnijose būtų iškabinti žemėlapiai, kuriuose būtų pažymėti laisvos valstybinės žemės sklypai. Primename, jog Savivaldybės taryba yra priėmusi sprendimą apleistus sklypus apmokestinti 4 % žemės mokesčio tarifu.

Ūkininkai retoriškai klausė, o kas mokės už apleistus valstybinius žemės plotus?

Susitikimo metu ūkininkams buvo pateikta informacija apie vietinės reikšmės kelių tvarkymą. Savo ruožtu ūkininkai teiravosi apie kelių su asfalto danga remontą, kuri paklota dar kolūkių laikais.

Prienų ūkininkų sąjungos pirmininkas M. Butkevičius, naujienų portalo kvitrina.com paklaustas apie susitikimo svarbą, atsakė, jog mero A. Vaicekausko iniciatyva susitikti su ūkininkais yra sveikintina. Tiesa, pasak jo, tik susitikimais smulkiųjų ūkininkų situacijos nepagerinsi. Reikalingi sprendimai, kurie galėtų užtikrinti šios verslo šakos vystymąsi. Ir ūkininkai, ir valdžios atstovai turi suprasti, kad atskirai su esamomis problemomis susitvarkyti bus sudėtinga. Reikalingos bendros pastangos, kad žmonės turėtų darbą, o ne taptų potencialiais Darbo biržos klientais.

 

Taip pat skaitykite