Vacys Staknys
Pokalbiai su Birštono savivaldybės mere Nijolė Dirginčiene visada būna konstruktyvūs ir įdomūs. Savivaldybės vadovė dažniausiai nevynioja žodžių į vatą ir kalba atvirai.
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas R. Noreika lieka savo pareigose
Šį pokalbį pradėjome nuo klausimo apie Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Ramūno Noreikos likimą, nes VTEK (Vyriausioji tarnybinės etikos komisija) pripažino jį pažeidus privačių ir viešųjų interesų derinimo įstatymą. Merės teigimu, jinai nemato reikalo imtis iniciatyvos ir pradėti dar vieno tyrimo. Pasak savivaldybės vadovės, jo tiesiog nereikia, nes jokių sprendimų dėl „Versmės“ sanatorijos nebuvo priimta, R. Noreika ir taip nubaustas, nes negali būti paaukštintas ir skatinamas už gerą darbą. N. Dirginčienės teigimu, naivu būtų manyti, kad jis pats inicijavo tuos sprendimus. Paklausta, ar tokie R. Noreikos veiksmai nesumažino jos pasitikėjimo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju, tvirtai atsakė – ne.
„Versmės“ klausimas Tarybos rankose. Merė nekeičia savo nuomonės
„Versmės“ sanatorijos klausimas buvo tęsiamas, ir merė pakartojo savo nuomonę, jog valdyti sanatoriją – ne savivaldybės funkcija. Pasak jos, Savivaldybės taryba yra priėmusi vienareikšmį sprendimą neparduoti savivaldybei priklausančių akcijų ir nemokėti dividendų, todėl šiuo metu rengiamas sanatorijos atnaujinimo verslo planas ir investicijų projektas, kuris turi parodyti „Versmės“ vadovybės galimybes pradėti pirmojo korpuso rekonstrukcijos darbus. N. Dirginčienė pripažino, kad sanatorija dirba gerai ir pelningai, bet mano, kad savivaldybė, kaip turto turėtoja, turi turėti naudos iš šios veiklos. Tarybos pirmininkė pabrėžė, jog sanatorijos ateitis priklausys nuo Tarybos sprendimų, bet jinai įsitikinusi, jog net pardavus akcijas, reabilitacinis gydymas sanatorijoje turi išlikti. Jos manymu, tai galėtų užtikrinti akcijų pardavimo sąlygose išdėstyti reikalavimai.
SPA plečia savo veiklą
Deja, anot N. Dirginčienės, vienos idėjos prasiskina kelią greičiau, kitos turi sulaukti savo eilės. Štai, biurų komplekso su gyvenamųjų namų rajonu idėja vis dar išlieka geru noru, bet investuotojų paieškos vyksta, ir ne tik Lietuvoje.
N. Dirginčinė užtikrintai pabrėžė, jog savivaldybės vadovybė gerai žino, ko nori, ir kurorto plėtrai skiriama daug dėmesio.
Savivaldybės vadovė pasidžiaugė, jog „Eglės“ sanatorijos pėdomis žengia „Vytautas SPA Mineral“ ir „Royal SPA Residence“, kurie planuoja ir netgi pradėjo plėtros darbus. Pasak merės, tai Birštono ateitis.
Fototentai – tik laikina išeitis ?
Šalia didžiųjų planų visada yra mažesnių, kurie taip pat svarbūs. Deja, kurorte vis dar nemažai pastatų vaiduoklių, kurie jau ne vienerius metus pagražinti fototentais. Jei vienuose objektuose jie gražiai įkomponuoti, ir toks laikinas sprendimas pateisinamas, tai šalia gražaus bibliotekos pastato fototentais „aptempta“ buvusio turgelio teritorija tiesiog darko bendrą kurorto vaizdą.
N. Dirginčienė pripažįsta, kad apleistų ir privatiems investuotojams priklausančių pastatų problema egzistuoja. Savivaldybės taryba naudoja jai suteiktas galimybes, ir tokių pastatų savininkai moka didžiausius įmanomus mokesčius už žemės nuomą ir nekilnojamąjį turtą.
Pasak merės, pokalbiai su pastatų savininkais ir nuomotojais vyksta nuolat. Štai, „Birštono mineraliniai vandenys ir Ko“ vadovybė žada jau šį mėnesį pradėti buvusio kino teatro pastato rekonstrukciją, nes projektas jau paruoštas ir gautas statybos leidimas.
Merė nesutiko su apibendrinimu, jog kurortas tampa gražių nuotraukų ant tentų miestu. Pasak jos, tai pagerina tų pastatų bendrą įvaizdį, ir toks sprendimas iš dalies pasiteisino. Anot N. Dirginčienės, nei jinai, nei Savivaldybės administracija tikrai nelaukia jokių spyrių iš šono imtis vieno ar kito veiksmo, gerinant kurorto aplinką ir atsikratant apleistų bei neprižiūrimų pastatų. Jos teigimu, darbas vyksta nuolat. Deja, ne visada pastangos duoda greitų rezultatų, bet judėjimas yra, nors ir labai lėtas.
Buvusios olimpinės irklavimo bazės pastatas – ir problema, ir plėtros galimybė
Merė pripažino, jog ir Nemuno valymo darbai išlieka didžiūle problema, bet savivaldybės rankos surištos, nes Vyriausybė nesuranda šiam svarbiam projektui finansavimo šaltinių. Pokalbiai, pasak N. Dirginčinės, šia tema vyksta nuolat, bet sprendimų vis nėra. Savivaldybės vadovė supranta, kad Nemune „augančia“ sala sudaro nepatogumų vandens sporto entuziastams ir mažina kurorto patrauklumą, bet savivaldybė savo jėgomis šios problemos neišspręs.
Tiesa, su Nemunu glaudžiai susijusi dar viena problema – irklavimo bazės likimas ir irklavimo sporto ateitis Birštone. Merė pripažino, jog buvusios olimpinės irklavimo bazės priklausomybės klausimas vis dar lieka atviras. Birštono teritorijoje esantis pastatas priklauso Lietuvos sporto universitetui, bet nenaudojamas, nors pavyko atlikti išorės renovacijos darbus.
Merė aiškiai davė suprasti, jog Tarybai pritarus ir paaiškėjus aukštojo mokslo sistemos pertvarkos gairėms, galimi veiksmai grąžinti pastatą į savivaldybės rankas. Nors savivaldybės vadovė mato tame riziką, bet teigia mananti, jog perspektyvos įrengti pastate ekonominės klasės viešbutį ir sudaryti sąlygas įvairioms sporto ir vasaros stovykloms, daro šį projektą patraukliu ir ekonomiškai naudingu.
Merė užsiminė, jog būtina atnaujinti ir Birštono sporto centro irklavimo valčių parką. Tiesa, davė suprasti, jog iš biudžeto lėšų nebus skirta, bet paminėjo, jog šiuo klausimu daugiau dėmesio bus skirta ruošiant projektus su partneriais.
Prienų – Birštono „Vytauto“ komandos rėmimas stringa, bet jo nebus atsisakyta
Savivaldybės vadovė pabrėžė, jog investicijos į sporto objektus ir dalyvavimas aukščiausio lygio komandų ir renginių rėmime duoda kurortui gerų žinomumo dividendų, todėl jinai įsitikinusi, kad tokios investicijos atsiperka. Tiesa, ji apgailestavo, jog ne visi Birštono savivaldybės Tarybos nariai tokios pat nuomonės, todėl neretai sulaukia kritikos dėl nevykdomų žodinių įsipareigojimų. N. Dirginčienė teigė, jog daug diskusijų sulaukęs Birštono savivaldybės dalyvavimas Prienų-Birštono komandos „Vytautas“ rėmime, be jokios abejonės, turi teigiamą rezultatą ir, jos manymu, įsipareigojimai turi būti vykdomi, todėl diskusijos ir sprendimų paieškos vyks toliau. Anot N. Dirginčienės, Birštonas lieka šiame projekte, nežiūrint į įvairias interpretacijas ir prieštaringas nuomones.
Automobiliai bus nukreipiami į stovėjimo aikšteles. Gatvėse statyti transpoto priemones bus arba draudžiama, arba reikės mokėti už parkavimą
Savivaldybės vadovė džiaugėsi, kad Birštoną aplanko vis daugiau turistų. Deja, didėjantys automobilių srautai neretai sudaro nemažai nepatogumų, todėl ieškomi sprendimai, kurie padėtų sureguliuoti šią problemą. Merės manymu, vienas iš būdų priversti svečius statyti automobilius į įrengtas aikšteles, o ne gatvėse, tai apmokestinti pastarąsias. Tiesa, savivaldybė nesiruošia pati administruoti šios paslaugos, todėl po surengtų diskusijų ir jei bus priimtas toks sprendimas, bus skelbiamas konkursas šiai paslaugai teikti.
N. Dirginčienė įsitikinusi, jog Birštone būtina skatinti draugišką aplinką tarp pėsčiųjų, dviratininkų ir automobilių vairuotojų, tada visi galės gerai jaustis kurorte.
Merės teigimu, tik diskusijose gali gimti tinkami spendimai.
Škvalas pridarė nuostolių. Padarinių likvidavimui organizuotos ir talkos
Ir dar. Kai buvo ruošiamas šis straipsnis, gamtos stichija pridarė nemažai nuostolių kurorte ir savivaldybės teritorijoje. Merė sekmadienį dalyvavo Birštono vienkiemyje surengtoje Žolinės šventėje ir savo kalboje padėkojo visoms tarnyboms, kurios iškart po škvalo ėmėsi jo padarinių likvidavimo. O pirmadienį kartu su Savivaldybės administracijos darbuotojais ji dalyvavo talkoje valant parką.
Birštono miesto tvarkymo tarnybos ir partnerių bei talkininkų pastangomis pagrindiniai parko takai buvo išvalyti, o kurorto svečiai galėjo ramiai vaikščioti parke ir džiaugtis poilsiu.