Poezija – šviesulėlis kasdieniniame gyvenime

1461838_541660659251951_412552648_n

Lapkritis visuomet siejamas su ilgais vakarais ir darganotu oru. Tačiau tokiais vakarais galima atsipūsti nuo ūkio darbų ir paskaityti knygas, pabendrauti prie puodelio arbatos, aptarti nudirbtus darbus.

Taip jau sutapo, kad Prienų Justino Marcinkevičiaus viešoji biblioteka suorganizavo Onės Baliukonės ir Janinos Degutytės poezijos skaitymus, kuriuos remia Lietuvos Respublikos kultūros rėmimo fondas iš ciklo „Veidai ir vardai“.

Naujosios Ūtos seniūnijos salėje susirinko nemažas būrys ne tik jaunų, bet ir vyresnio amžiaus žmonių, kurie norėjo ne tik išgirsti skaitymus, bet ir mintimis prisiliesti prie dviejų poečių kūrybos skrynelės.

Kaip sakė seniūnas A.Aliukevičius, visi pakviesti į susitikimą džiaugėsi, kad tas mažas seniūnijoje esantis kultūros žiburėlis jiems labai svarbus. Ir jie atvyko, nes poezija – šviesulėlis jų kasdieniniame gyvenime.

Onė Baliukonė (1948–2007) – poetė, eseistė, o Janina Degutytė (1928 –1990) – lietuvių poetė, vėlyvosios lyrikos romantikė, eilėraščių vaikams autorė. Šios dvi poetės nėra tarpusavyje susijusios, tačiau jų kūryba yra išbrandinta ir laiko įamžinta.

Onė Baliukonė. Ankstyvieji autorės eilėraščiai pasižymi emociniu atvirumu, žmogaus ir gamtos vienovės pajautimu. Vėlesnėje kūryboje jaučiamas ryškus bendrumas su pasauliu, harmonijos ir dvasios ramybės paieškos, o metafizinė laikinumo ir amžinybės priešprieša siejama su moteriška patirtimi. Pačiuose vėliausiuose eilėraščių rinkiniuose krikščioniški motyvai susipina su rytų religijos įvaizdžiais.

Janina Degutytė. Tai maksimalistė, Salomėjos Nėries melodingojo lyrizmo tradicijos tęsėja ir modifikuotoja, gamtos lyrikos, gamtinės miniatiūros kūrėja. Poetė ištobulino gamtinės miniatiūros formą. J. Degutytė buvo romantinio pasaulėvaizdžio ir romantinio stiliaus poetė. Poezijos kūrinys jai buvo monologinis kalbėjimas didžiausio susijaudinimo būklėje. Vėliau poezija prisipildė gamtos vaizdų ir muzikos. Gamta tapo pagrindiniu poetės motyvu.

O šių poečių eiles skaitė aktorės Birutė Mar ir Dalia Michelevičiūtė. Beje, tik profesionalių skaitovių skaitomos eilės sužadina norą skaityti, suvokti, ką norėjo eilėmis pasakyti autorės. Nors jų kūryba skirtinga, tačiau sustabdytos gyvenimo akimirkos ir poečių dialogas, perduotas klausytojams aktorių lūpomis, tampa nepakartojamas ir žavus.

Violončelininkė Ramutė Kalnėnaitė padėjo suvokti poečių minčių gelmes ir tarsi aidu atkartoti eiles, kurios dovanojo nuostabias akimirkas.

Vilija Čiapaitė

 

Taip pat skaitykite