Šią vasarą per 70 jaunųjų sklandymo profesionalų iš viso pasaulio susitiks Lietuvoje, kad įrodytų, kurie jų – geriausi pasaulyje. Liepos 29 – rugpjūčio 13 d. Pociūnų aerodrome, Prienų raj., vyks 10-asis Pasaulio jaunimo sklandymo čempionatas (angl. Junior World Gliding Championships). Tarptautinių sklandymo varžybų rengimas – didelis įvertinimas ne tik organizatoriams, bet ir Lietuvai, galinčiai pasigirti senomis sklandymo tradicijomis bei aukščiausio lygio sklandytojais.
Lietuva, kaip šalis, kurioje rengiamos tarptautinės sklandymo varžybos, pasirinkta neatsitiktinai. Prieš kiekvieną sklandymo čempionatą – ar tai būtų pasaulio, Europos, suaugusiųjų ar jaunimo – yra rengiamas konkursas, kuriame gali dalyvauti aerodromai, norintys ir galintys surengti čempionatą savo namuose. Tam, kad aerodromas laimėtų konkursą, jis turi atitikti begalę reikalavimų. Vieni pagrindinių – didelis ir geros kokybės aerodromas bei gera infrastruktūra.
„Konkursus jau daugelį metų laimime, nes turime iš tiesų puikų aerodromą su gera infrastruktūra“, – sakė Kauno apskrities aviacijos sporto klubo direktorius ir Jaunimo pasaulio sklandymo čempionato organizatorius Vytautas Sabeckis, – „Pociūnų aerodrome nestinga lėktuvų, laukas yra tinkamas skraidyti, turime daug kvalifikuotų teisėjų. Taip pat aerodrome veikia ir maitinimo įstaiga, galinti pasigirti nedidelėmis maisto kainomis. Labai svarbu ir tai, kad vietoje galime apgyvendinti apie 50 žmonių. Dėl visų šių dalykų dalyviams galime pasiūlyti palyginus nedidelį starto mokestį, o tai irgi yra svarbus kriterijus, lemiantis konkurso rezultatus“, – pridūrė V. Sabeckis.
Lietuva yra viena iš nedaugelio pasaulio valstybių, kurioje tarptautinio lygio sklandymo čempionatai rengiami jau ne vienerius metus. Iš viso Pociūnų aerodrome buvo surengti 3 pasaulio ir net 4 Europos sklandymo čempionatai. 2001 m. Pociūnuose įvyko pirmasis Moterų pasaulio sklandymo čempionatas, o po kelių metų, 2004-aisiais, pirmasis Europos sklandymo čempionatas. Nuo tada beveik kasmet pajėgiausi pasaulio sklandytojai varžytis tarpusavyje atvyksta į Lietuvą. Pernai Lietuvoje vyko Pasaulio sklandymo čempionatas.
„Tai, jog Lietuvoje jau daugelį metų vyksta aukščiausio lygio sklandymo varžybos, yra didžiulis komplimentas visai mūsų aviacijos bendruomenei. Smagu, kad tokiu būdu yra kuriamas Lietuvos, kaip galinčios organizuoti pasaulinio lygio sporto varžybas bei pritraukti potencialius turistus ir investuotojus, įvaizdis“, – džiaugėsi sklandytojas ir Pasaulio jaunimo sklandymo čempionato organizatorius Algirdas Šimoliūnas.
Sklandymas drauge su parasparniais, parašiutais, akrobatinio skraidymo lėktuvais, lengvaisiais lėktuvais ir straigtasparniais yra viena iš mažosios aviacijos sričių, kuri pirmuosius žingsnius Lietuvoje žengė dar 1910 m., tačiau populiarumą įgavo tik 1932 m. Kaune atidarius pirmąją sklandymo mokyklą. Po metų mokykla perkelta į Nidą, kurioje sklandymai aktyviai vyko šešerius metus, kol Klaipėdos kraštą užėmė vokiečiai.
Sklandymas Lietuvoje suklestėjo po Antrojo Pasaulinio karo, apie 1960 m. Tuomet Lietuvoje pradėjo kurtis sklandymo klubai, pradėti rengti čempionatai ir kt. Tiesa, tarptautinėje arenoje lietuviai pradėjo ryškėti tik atgavus Lietuvos nepriklausomybę.
Šiandien Lietuvos sklandytojai yra vieni pajėgiausių pasaulyje, užimantys garbingą 10-ą vietą Pasaulinės oro sporto federacijos (FAI) reitinge. Lietuvoje – vienintelėje valstybėje pasaulyje – jaunimas sklandymo subtilybių gali pradėti mokytis būdami vos 9–10 metų, o sklandytojo licenciją (SPL) gauti jau būdami 16-os.
Pasaulio jaunimo sklandymo čempionatas Lietuvoje šiais metais vyks pirmą kartą. Varžybose dalyvaus per 70 sklandytojų iki 25 metų iš viso pasaulio: Prancūzijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Vokietijos, Lenkijos, Australijos, Didžiosios Britanijos, Čekijos ir kt. Lietuvos vardą varžybose gins net 6 Lietuvos jaunimo sklandymo rinktinės nariai: Joris Vainius, Laurynas Šupinys, Ignas Bitinaitis, Ringaudas Kikilas. Dar du lietuvių sklandytojai, dalyvausiantys čempionate, paaiškės po Lietuvos sklandymo čempionato.
Čempionato organizatoriai šiais metais žada įdomią, į žiūrovus orientuotą renginio programą.