Pirmoji Tarybos mažumos valanda: norai dideli, bet, ar pasiektas tikslas, atsakyti neįmanoma

Vacys Staknys

Kai buvo paskelbta, jog po eilinio Prienų rajono savivaldybės Tarybos posėdžio bus Tarybos mažumos valanda, nutariau, kad būtinai turiu išgirsti, kokie klausimai rūpi jos nariams ir ar pasiruošė valdantieji atsakyti į pateiktus klausimus. Deja, gyvai dalyvauti negalėjau, todėl pasitelkiau įrašą. Po įrašo perklausymo susidarė nuomonė, jog pirmas kartas tikrai prisvilo. Mažumos atstovai uždavė daug klausimų. Kai kurie buvo įdomūs, o kai kurie, atrodo, buvo užduoti, nes reikėjo kažką pasakyti. Deja, turiu pasakyti, jog komitetų pirmininkų atsakymai apie veiklą ir politikos formavimą šiek tiek nuliūdino. Visada sakiau, jog Tarybos komitetai ir jų pirmininkai turėtų būti jiems priskirtų sričių politikos formuotojai, o ne tarpininkai tarp administracijų specialistų ir gyventojų. Faktai rodo, kad reali situacija neatspindi būtino turinio. Tik vieno komiteto pirmininkas kalbėdamas apie savo veiklą panaudojo savo srities politikos sąvoką ir pagrindė realiais veiksmais. Kiti komitetų pirmininkai į klausimą dėl strategijos kūrimo neatsakė, o jų pasisakymai daugiau atspindėjo taktinių sprendimų pasekmių rezultatus. Noriu pabrėžti, jog gerai, kad Tarybos narys supranta, kad jį išrinko žmonės ir jis yra atskaitingas jiems. Bet yra kitas aspektas, kurio nepamiršti nevalia – Tarybos nariai renkami atstovauti ne tik tiems, kurie už juos balsavo, bet ir viso rajono gyventojus, o tai reiškia priiminėti tokius sprendimus, kurie būtų naudingi visiems. 

O dabar šiek tiek apie klausimus ir atsakymus. 

Opozicijos lyderė Loreta Jakinevičienė iškart ėmėsi aukštosios politikos ir paklausė apie savivaldybės pasiruošimą naujam Valstybės tarnybos įstatymo „Savivaldybių administracijų žmogiškųjų išteklių valdymas“ įgyvendinimui. Paprastai tariant, norėjo sužinoti, kokia bus atlyginimų politika savivaldybėje po įstatymo įsigaliojimo. Meras Alvydas Vaicekauskas pateikė informaciją, jog yra sudaryta darbo grupė įstatymo reikalavimams vykdyti. Pasak mero, principas paprastas – bus viskas padaryta, kad darbo vietų nesumažėtų ir tarnautojai nenukentėtų finansiškai. Į kitus klausimus savivaldybės administracijos direktorius atsakys raštu.

Tarybos narys Algis Marcinkevičius panoro, kad savivaldybėje būtų daugiau aiškumo ir skaidrumo ir kad nebūtų apribota giminystės ir partiniais interesais.Taip pat buvo paklausta, ar rajone bus naikinami vietinio susisiekimo autobusų maršrutai, nes apie tai kalbama. Meras Alvydas Vaicekauskas patikino, jog jokie maršrutai nebus naikinami. Bet nebus organizuojamas nemokamas pavėžėjimas, kaip kai kuriose savivaldybėse. Buvo paprašyta apie svarbius sprendimus pranešti iš anksto.Tarybos nariui Jovydui Juocevičiui užkliuvo, kad vicemerė Jūratė Zailskienė dirba tame pačiame komitete, kaip ir praeitoje kadencijoje būdama administracijos direktore. Ir tai, pasak jo, trikdo gyventojus. Mero A. Vaicekausko manymu, vicemerė ir administracijos direktorė susitarė dėl kabinetų ir tai neturi jokios įtakos gyventojų aptarnavimui. Visgi, po diskusijų meras pažadėjo, jog asmens duomenų specialistei, kuri dabar dirba šalia savivaldybės administracijos sekretorės, bus ieškomas atskiras kabinetas.Tarybos narys Egidijus Visockas pastebėjo, jog rajono mokyklose prastai organizuojamos tarpmokyklinės varžybos ir panoro sužinoti, kas vyksta su vaikų futbolu. Meras Alvydas Vaicekauskas pasakė, jog rajone organizuojamos ir kitos varžybos, kuriose aukštas masiškumas. Kaip pavyzdį pateikė įvykusią rajono sporto šventę, bet dėl tarpmokyklinių varžybų atsakymo nepateikė. 

Mero teigimu, su vaikų futbolu viskas gerai, nes Futbolo federacija laikosi pozicijos, jog ši sporto šaka turi būti vystomas per klubus. Nereikalinga beprasmė konkurencija, o savivaldybė finansiškai padės futbolo mokyklai. Savivaldybės vadovas aiškiai pasisakė, jog profesionalaus krepšinio klubo rėmimas ir vaikų futbolas – visiškai skirtingi atvejai, todėl jų lyginti nereikia.Tarybos narė Loreta Jakinevičienė panoro sužinoti, kas iš mero komandos atsakingas už švietimo klausimus. Meras A. Vaicekauskas paaiškino, jog kol kas atsakingas jis asmeniškai, nes viena vicemerė negali vykdyti kuravimo dėl giminystės ryšių, o kita – dėl to, kad neseniai pati dirbo švietimo skyriuje.

Visgi, opozicijos lyderė norėjo sužinoti, kas bus atsakingas mero atostogų metu. Į šį klausimą tiesioginio atsakymo nebuvo duota. Tarybos narys Cezaras Pacevičius teiravosi apie problemas Veiverių kapinėse, situacijas su Čiurlių ir Šilėnų gatvių asfaltavimu. Meras A. Vaicekauskas pasakė, jog kapinių reikalais užsiima seniūnai. Jis davė suprasti, jog Čiurlių gatvės atkarpoje – privati valda, o Šilėnų gatvės asfaltavimo projektas priklauso nuo verslo prisidėjimo. Tiesa, meras užsiminė, jog Čiurlių gatvėje gali būti pagerintas apšvietimas. 

Opozicijos atstovai pažėrė pastabų dėl senos informacijos savivaldybės svetainėje, trūkstamos informacijos verslui, požiūrio į lytiškumo pamokas, jaunimo centro steigimo, seniūnijų vaikų užimtumo, savivaldybės specialistų dvigubų standartų, aiškesnių savivaldybės veiklos viešinimo standartų, dėl kelio Kaunas-Prienai rekonstrukcijos. 

Meras Alvydas Vaicekauskas aiškiai davė suprasti, jog jaunimo centras, kaip juridinis vienetas, nebus steigiamas, bet darbas su jaunimu vyksta nuolat. Mero teigimu, darbas su specialiųjų poreikių vaikais nebus tik specializuotoje įstaigoje, o, atvirkščiai, jis vykdomas visose rajono mokyklose. Neformalus ugdymas turi būti organizuojamas ne tik Prienuose, bet ir seniūnijose, tam reikia tik gerų organizacijų su skėtine struktūra. 

Mero teigimu, jis nežino, kad savivaldybės specialistai taiko dvigubus standartus, bet kai kurie teisminiai procesai stabdo sprendimų priėmimus. A. Vaicekauskas nesutinka su nuomone, jog mero patarėja viešiesiems ryšiams turi „tarnauti“ savivaldybės administracijos specialistams, nes ji mero patarėja. Savivaldybės vadovo manymu, specialistams teikti informaciją visuomenei niekas netrukdo. 

Taip pat buvo pateikta informacija, jog dėl kelio Kaunas-Prienai rekonstrukcijos bus keičiamas rajono bendrasis planas.  A. Vaicekauskas pasidalino mintimis ir apie Veiverių PSPC atnaujinimą. Paaiškėjo, jog savivaldybės planuose po dvejų metų į dabartinį Savarankiško gyvenimo namų pastatą perkelti PSPC, o namams parinkti vietą Prienuose.

Taip pat skaitykite